Pies w Tatrach Słowackich – niebawem niemile widziany

Niedawno Portal Tatrzański doniósł o projekcie zmian TANAP-u dotyczącym obecności psów. Faktycznie, Návštevný poriadok TANAP-u w formie projektu został już złożony w odpowiednich jednostkach administracji publicznej. Obejmuje zmiany dotyczące turystyki zimowej i letniej, geocachingu, a także właśnie wprowadzania psów na teren TANAP-u.


Zobacz, jakie obecnie przepisy obowiązują w Tatrach Słowackich!

Skąd planowane zmiany?

Oficjalną przyczyną zmian ma być ochrona gatunkowa świstaków oraz kozic, która dotychczas realizowana jest – podobno – niedostatecznie z uwagi na obecność psów przychodzących do parku z turystami. Z proponowanej zmiany przepisu dowiadujemy się, że psy i inne towarzyszące zwierzęta domowe nie mogą przebywać na terytoriach występowania kolonii świstaków, w miejscach stałej obecności stad kozic, a także tam, gdzie bytują duże drapieżniki oraz inne, rzadkie i zagrożone, endemiczne gatunki tatrzańskiej fauny. 

Można tylko podejrzewać, że niefrasobliwe zachowanie opiekunów psów puszczających nieposłuszne czworonogi luzem w obszarze, w którym mieszkają chronione, dzikie zwierzęta przysłużyło się temu projektowi. W gdybaniach można pójść dalej i zastanawiać się, czy projekt ten nie ma związku z niepewną sytuacją TANAP-u wobec IUNC, choć sprawa ta dotyczyła głównie obszarów zagospodarowanych przez park i miała miejsce już kilka lat temu. 

Parę osób zasugerowało też, że ma być to reakcja na wciąż rosnącą liczbę turystów, którzy odwiedzają Tatry – i sposób na jej ograniczenie. Faktycznie, sporo turystów z psami – ze mną włącznie – wędrowało dotychczas po słowackich Tatrach i planowało tam urlop w tym roku. Obawiam się, że możemy nie doczekać wyjazdów, zwłaszcza że projekt miałby wejść w życie już w sezonie letnim 2019.

Bielovodska Dolina

Jakie szlaki będą niedostępne?

Wraz z projektem przedstawiona została mapa wraz z legendą, w której opisane są wszystkie szlaki. Określone one zostały jako trasy turystyczne, na których obecność psów jest niepożądana z uwagi na ochronę gatunkową. Szlaków tych jest aż… 60. Większość z nich obejmuje Tatry Zachodnie, ale nie brak też tych w Tatrach Bielskich czy Wysokich. Poniżej macie mapkę – kliknijcie, aby powiększyć rozmiar.


tanap
Źródło: https://www.pribylina.sk/sk/clanok/659-navrh-navstevneho-poriadku-tatranskeho-narodneho-parku-a-jeho-ochranneho-pasma

Tym, którzy nie chcą dopatrywać się w tej średnio czytelnej mapie konkretów, przedstawiamy część szlaków, które w planach mają być niedostępne. Dla porządku zachowujemy numerację odpowiadającą tej na mapie. Wszystkie szlaki w formie numerowanej listy znajdziecie w źródłach (Návrh Návštevného poriadku TANAP-u, strony 7-9, link do tekstu po słowacku w przypisach). 

1. Bielovodská dolina (Dolina Białej Wody) – szlak niebieski od leśniczówki po sedlo Prielom (Rohatkę);

9., 10. Skalnatá dolina (Dolina Łomnicka) – szlaki niebieski i zielony do Startu po Skalnaté pleso (Łomnicki Staw) (wpis w przygotowaniu);

11. Skalnatá dolina (Dolina Łomnicka) – szlak zielony od Lomnického sedla (Łomnickiej Przełęczy) po Veľkú Lomnickú vežu (Wielką Łomnicką Basztę);

12. Veľká Studená dolina (Dolina Staroleśna) – szlak niebieski od Rázcestia nad Rainerovou chatou (rozejścia pod Rainerovą Chatą) po sedlo Prielom (Rohatkę); 

13. Malá Studená dolina (Dolina Małej Zimnej Wody) – szlak zielony od Rázcestia nad Rainerovou chatou (rozejścia pod Rainerovą Chatą) po sedlo Sedielko (Lodową Przełęcz);

14., 15. Slavkovská dolina (Sławkowska Dolina) – szlak niebieski od Rázcestia pod Slavkovským štítom (rozejścia pod Sławkowskim Szczytem) po Slavkovský štít (Sławkowski Szczyt); szlak żółty od Rázcestia nad Zrubami (rozejścia nad Tatrzańskimi Zrębami) po Velickú poľanu (Wielicką Polanę)

16., 17., 18., 19. Velická dolina (Dolina Wielicka) – szlak zielony od Sliezskeho domu (Śląskiego Domu) po Poľský hrebeň (Polski Grzebień); szlak żółty od Rázcestia na Velickom moste (rozejścia na Wielickim Moście) po Rázcestie pod Suchým vrchom (rozejście pod Suchym Wierchem Batyżowieckim); szlak żółty od Poľského hrebeňa (Polskiego Grzebienia) po Východnú Vysokú (Małą Wysoką); żółty szlak od Vyšných Hágov (Wyżnich Hag) po Batizovské pleso (Batyżowiecki Staw);

24., 25., 26. Mlynická dolina – żółty szlak od hotela FIS po Bystrú lávku (Bystrą Ławkę); czerwony szlak od chaty pod Soliskom (chaty pod Soliskiem) po Predné Solisko (Skrajne Solisko); niebieski szlak od Štrbského plesa (Szczyrbskiego Jeziora) po Škutnastú poľanu;

30. Tatranská magistrála (Magistrala Tatrzańska); 

55., 56. Roháčska dolina (Dolina Rohacka) – niebieski szlak od Adamcuľa (koniec drogi asfaltowej) po Roháčske plesá (Rohackie Stawy); żółty szlak od Adamcuľa (koniec drogi asfaltowej) po Baníkovské sedlo (Banikowską Przełęcz).

 


Zobacz zbiór wszystkich tras górskich opisanych na blogu!

Jak widać, planowanie urlopu w Tatrach po słowackiej stronie może okazać się niepotrzebne… Szkoda, bo mieliśmy już swoje plany. Co myślicie o takich zmianach? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło

https://www.pribylina.sk/sk/clanok/659-navrh-navstevneho-poriadku-tatranskeho-narodneho-parku-a-jeho-ochranneho-pasma

O autorze

2 thoughts on “Pies w Tatrach Słowackich – niebawem niemile widziany”

  1. Cześć, a ja chciałbym zapytać jak wędrówka z psem ma się w chwili obecnej do dzisiejszych regulacji prawnych, które obowiązują w regulaminie TANP-u. Na ich stronie internetowej widnieje info. o tym, że z psami można poruszać się na terenie całego obszaru za wyjątkiem strefy IV i V w obszarze natura 2000. Czy Tatry Bielskie do takich stref przypadkiem nie należą? Jeśli ktoś posiada takie info. to byłbym wdzięczny za odp. Szukałem info. gdzie znajdują się wspomniane strefy ale finalnie nie dogrzebałem się do tego. Może ktoś będzie wiedział gdzie szukac informacji o tych strefach?

    1. Navstevny poriadok jest z 1999 i nie doczekał się póki co aktualizacji. W międzyczasie weszła nowelizacja ustawy, która sprawiła, że wstęp na obszar ochrony Natura 2000 jest możliwy dla turystów z psami. Ten wpis, który skomentowałeś, dotyczy właśnie planów wprowadzenia nowego regulaminu z ograniczeniami, ale prace nad nim obecnie są zawieszone. Wcześniej faktycznie psy nie miały wstępu na obszar Natura 2000, co w efekcie dawało dostęp może do kilku dolinek i tyle.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security