Jak dbać o zęby psa?

Psie zęby to jedna z najważniejszych części ciała naszego czworonoga. Pozwala na przyjmowanie każdego rodzaju pokarmów, ułatwia przynoszenie zabawek – czasem może również służyć w naszej obronie, choć zawsze mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Dlaczego więc właściciele tak mało dbają o uzębienie swoich czworonogów? Zapraszam do notki na ten temat, stworzonej we współpracy ze studentką 4-tego roku weterynarii, Izą, oraz statystykami i informacjami, które przekazała nam na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia weterynarza, u którego pracuje.

Skala problemu

Okazuje się, że problemy z uzębieniem dotyczą od 60 do 80% wszystkich psów, które zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych – wysokość procentu zależy w danych gabinetach głównie do wieku psów, które tam przychodzą w danym czasie. U psów w wieku powyżej 5 lat problem z kamieniem nazębnym obserwuje się już u 90% czworonogów, zaś w przypadku psów młodszych niż 2 lata – w 50% przypadków. Rozmaite kłopoty z uzębieniem i jamą ustną rozpoczynają się zazwyczaj u psów w wieku 2 lat. Są najsilniejsze u psów, które są zaniedbane, np. przebywały w złych warunkach, są nieprawidłowo żywione, dorastały w nieodpowiednim otoczeniu i bez właściwej opieki. Nasila się również u psów starszych, wraz z wiekiem. Największym problemem u psów jest kamień nazębny, który odkłada się przy dziąsłach i może powodować m.in. ubytki, choroby dziąseł, a w rezultacie – paradontozę i wypadanie zębów. Literatura weterynaryjna podaje, że zwiększona podatność na pojawianie się w dużych ilości kamienia nazębnego obserwowana jest u psów małych ras, głównie pekińczyków, jamników, lhasa apso, yorkshire terrierów, a także u pudli. Być może wynika to z podejścia ich właścicieli do psów (traktowania jak maskotek, podawania dużych ilości miękkiego pokarmu).
 

Przyczyny

Jedną z rzadszych przyczyn chorób uzębienia oraz jamy ustnej są równoległe, przewlekłe choroby nerek – wówczas należy przyłożyć więcej wagi do kontroli i pielęgnacji zębów. Również jeśli u psa pojawiają się częste problemy z kamieniem nazębnym, właściciel powinien zdecydować się na przeprowadzenie badania moczu. Najczęściej jednak przyczyną problemów jest nieprawidłowe żywienie psów oraz zaniedbania właścicieli w zakresie higieny jamy ustnej. Wielu właścicieli zaniedbuje kontrolę uzębienia swoich psów – zarówno tą, którą mogą przeprowadzić samodzielnie, jak również i tą u weterynarza, przy okazji wizyt z okazji np. odrobaczania czy szczepień profilaktycznych. Mały odsetek posiadaczy psów decyduje się również na pielęgnację psich zębów za pomocą odpowiednich preparatów, co również jest nieprawidłowe.

Zapobieganie problemom

Podstawowym i długofalowym sposobem zapobiegania problemom jest odpowiednie żywienie psa. Niewskazane jest żywienie jedynie pokarmem mokrym, np. gotowanym jedzeniem czy puszkami. Powoduje to, że owszem, psu je się dość wygodnie i nie jest narażony na mechaniczne uszkodzenia zębów, ale jednocześnie nie ściera kamienia nazębnego. Jest to szczególnie ważne dla psów, które przekroczyły 2-gi rok życia; wówczas bowiem zaczyna odkładać się kamień nazębny. Najlepszą formą żywienia, jeśli chodzi o stan zębów, jest sucha karma bądź żywienie BARF. Obie te diety pozwalają na to, aby pies mechanicznie, przy codziennym jedzeniu, czyścił sobie zęby. Jeżeli nie stosujemy żadnej z nich, powinniśmy zdecydować się na podawanie psu kości ze ścięgnami albo specjalnych smakołyków, które pozwalają na ścieranie kamienia nazębnego. Jeżeli pies lubi bawić się rozmaitymi zabawkami, możemy wybierać te twardsze i specjalnie przystosowane do dbania o psie uzębienie.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić i o którą powinno się dbać, jest czyszczenie psich zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Obecnie wybór szczoteczek do zębów dla psów jest bardzo szeroki, podobnie jak past – można wybrać coś, co będzie najodpowiedniejsze dla psa. Bardzo istotne jest, aby przyzwyczajać do takich zabiegów szczeniaka od pierwszych dni, kiedy jest w naszym domu. Zabieg należy przeprowadzać co 7-10 dni u szczeniąt, które mają już stałe zęby. Wcześniej można myć psu mleczaki samą mokrą szczoteczką w celu przyzwyczajenia psa do niej. Niestety, niektóre psy, zwłaszcza te, które trafiły do nas jako dorosłe zwierzęta, mogą nie pozwalać sobie na takie zabiegi. Wówczas mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest podawanie specjalnego preparatu, który pies będzie zjadał wraz z posiłkiem, a który osadzi się na zębach, rozmiękczy kamień nazębny i pozwoli na usunięcie go za pomocą palca owiniętego w mokry gazik. Takim preparatem, polecanym przez lekarzy weterynarii, jest PlaqueOff.I Istnieją także domowe sposoby czyszczenia zębów, m.in. płukanie psiej jamy ustnej wodą utlenioną – są jednak odradzane ze względu na niską skuteczność, trudność wykonania oraz fakt, że połknięta woda utleniona wywołuje u psów wymioty.

Kontrola weterynaryjna i objawy problemów

Bardzo istotną sprawą jest odpowiednio przeprowadzana kontrola uzębienia psów. Powinna mieć ona miejsce przynajmniej raz na rok, a w sytuacji, gdy kamień odkłada się szybko – nawet raz na pół roku. Głównymi objawami odkładającego się kamienia nazębnego są nieprzyjemny zapach z psiego pyska oraz żółte i brązowe przebarwienia pojawiające się na zębach, przy linii dziąseł. Innymi widocznymi objawami problemami z uzębieniem i jamą ustną, z którymi czworonogi bardzo często trafiają do weterynarzy, jest brak apetytu, a w rezultacie: odwodnienie, chudnięcie. Warto korzystać również z rozmaitych programów kontrolnych stanu uzębienia, na przykład takich, które w lipcu – czyli jeszcze przez parę dni – przeprowadza Pedigree w ramach Miesiąca Zdrowych Zębów. Podobne programy prowadzą również rozmaite gabinety weterynaryjne i kliniki – warto być na bieżąco z takimi wydarzeniami w swoim mieście.

Leczenie weterynaryjne

Decyzję o usuwaniu kamienia nazębnego weterynarz podejmuje po zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem danego czworonoga. Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia kamienia jest jednak opuchlizna dziąseł, która może wskazywać na to, że wywiązała się infekcja. Zabieg usuwania kamienia zawsze przeprowadza się pod narkozą, na dwa sposoby: albo mechanicznie, albo za pomocą ultradźwięków. W trakcie zabiegu, jeśli stan uzębienia nie jest zbyt dobry, usuwa się również ruchome czy bardzo zniszczone zęby, oczyszczając kieszonki zębowe.

Inne problemy z zębami u psów

Do innych problemów z zębami u psów należą rozmaite wady genetyczne bądź wywołane nieprawidłową pielęgnacją i zabawą, np. bardzo częstymi i intensywnymi zabawami w przeciąganie z psami w okresie wzrostu. Inne problemy, takie jak paradontoza czy łamliwość zębów, również często wywoływane są wcześniejszymi problemami z kamieniem nazębnym – powoduje on infekcje dziąseł, tworzenie kieszonek zębowych, zwiększoną podatność zębów na urazy
 

O autorze

0 thoughts on “Jak dbać o zęby psa?”

  1. czarnelapy.blogspot.com

    Ja mam ciekawe porównanie – dwie około dwuletnie sunie: labradorka i mix wyżła, karmione tym samym, pijące to samo, bawiące się tym samym. Labiszczowe ząbki wyglądają idealnie, zaś na trzonowcach wyżlicy już pojawił się kamień. Myślę ze wpływ może mieć na to karma (Markus Mule), która ma specyficzną postać podobną do żwirku dla gryzoni – nie wymaga zbyt intensywnego rozkruszania,dodatkowo mamy mocno zakamienioną wodę i chyba muszę zainwestować w filrt… Póki co podjęłam kroki w walce z kamieniem – zakupiłam preparat do czyszczenia ząbków FORTAN i zmieniłam karmę twardszą. Pewnie za jakiś czas podzielę się efektami na blogu 😉

  2. Pingback: Na co zwrócić uwagę u weterynarza? - Biały Jack

  3. A my mamy slic,ne białe ząbki dzięki dentasix od Pedigree 😉 polecamy każdemu psiakowi w formie przysmaków bądź jako przekąskę 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security