Kolejna część cyklu żywieniowego opartego na Waszych najczęstszych wyszukiwaniach i pytaniach o składniki, które może jeść pies. Znajdziecie tutaj odpowiedzi na takie pytania jak to, czy pies może może jeść szpinak, tofu, żurawinę albo żołędzie.
Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!
Czy pies może jeść szpinak?
Trudno znaleźć warzywo liściaste, które jest uważane powszechnie za zdrowsze niż szpinak. I faktycznie, zawiera on wiele witamin, w tym witaminę A, B, C oraz K. Dodatkowo dostarcza do organizmu również beta-karoten, antyoksydanty oraz żelazo (pozdro, Popeye!). Ma w sobie sporo włókna pokarmowego, które stymuluje do prawidłowej pracy układ pokarmowy. Czy to oznacza, że pies może jeść szpinak? Tak, ale w niedużych ilościach i na pewno nie regularnie. Jest on także źródłem kwasu szczawiowego, który może utrudniać przyswajanie wapnia, a z czasem negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek. Z tego powodu nie poleca się podawania go psom w okresie wzrostu. Co więcej, ważne jest przygotowanie – najwięcej wartości ma szpinak przygotowany na parze, bez dodatków. Jest też najlepiej strawny dla psów.
Czy pies może jeść trawę?
W zasadzie nie ma przeciwwskazań. O tym, dlaczego pies je trawę, przygotowaliśmy dla Was cały osobny wpis – zapraszamy do niego! Warto jednak zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim dobrze, aby trawa nie rosła przy najbardziej ruchliwej ulicy, bo będzie na niej pełno zanieczyszczeń i spalin. Należy unikać też trawy, która mogła być pryskana przeciwko kleszczom czy komarom. Ważne jest, aby nie była pokryta pestycydami. Najlepiej więc sprawdzi się trawa po prostu w lesie czy na dzikiej łące, o której wiecie, że nie są prowadzone opryski. Pestycydy i środki ochrony roślin mogą być toksyczne dla psów i spowodować zatrucie. Ostra źdźbła mogą też podrażnić przełyk i prowadzić do wymiotów z krwią – w takiej sytuacji albo wtedy, kiedy jedzeniu trawy towarzyszą dodatkowe dolegliwości, odwiedź gabinet lekarza weterynarii.
Czy pies może jeść tofu?
Nie istnieją żadne dokładne badania, które mówiłyby o szkodliwości albo pozytywnych aspektach dotyczących tego, czy pies może jeść tofu. Jednocześnie jednak wiadomo, że soja jest dość popularnym źródłem alergii u psów. Co więcej, większa ilość zjedzonego tofu jest trudna do strawienia dla psa, przez co powoduje wymioty, wzdęcia, biegunki i gazy. Oczywiście, jeśli pies przypadkowo zje odrobinę tofu, a nie ma alergii na soję, to nie masz powodu do zmartwień. Nie ma jednak sensu podawać go regularnie czy w większych ilościach.
Czy pies może jeść wiórki kokosowe?
Wiórki kokosowe są po prostu przetworzonym kokosem. On sam ma konkretne wartości odżywcze, głównie dzięki kwasowi laurynowemu. Stymuluje on układ immunologiczny, wspiera w walce z pasożytami wewnętrznymi i chorobami wirusowymi. Wspiera również szybsze gojenie się ran, podrażnień i dermatoz oraz zapobiega ich pojawianiu się. Nie należy jednak, z uwagi na trójglicerydy, podawać kokosa zbyt wiele, bo będzie prowadził do nieżytów żołądka. Co ważne, wiórki kokosowe powinny być wolne od substancji konserwujących, najczęściej pod postacią dwutlenku siarki. Jeśli więc Twój pies zlizał wiórki, które zostały na blacie po przygotowaniu kokosanek, a Ty martwisz się, czy pies może jeść takie rzeczy – spokojnie. Prawdopodobnie nic mu nie będzie 🙂
Czy pies może jeść żurawinę?
Świeża lub suszona żurawina bez dodatku przypraw, innych bakalii (zwłaszcza rodzynek!) oraz konserwantów jest zdrowa i bezpieczna dla psa, jeśli podajesz ją w niewielkich ilościach. Uważa się powszechnie, że żurawina może pomagać zwierzętom cierpiącym na przewlekłe albo nawracające schorzenia dolnych dróg moczowych. Jest to jednak bardziej wspomaganie – nie zastąpi leczenia. Podawanie regularnie dużych ilości żurawiny może prowadzić do pojawienia się kamieni szczawianowo-wapniowych w drogach moczowych. Pamiętaj, aby żurawina nie była moczona w alkoholu czy podawana z cukrem! W przypadku małych psów ostrożnie podawaj świeże owoce z uwagi na ryzyko zadławienia.
Czy pies może jeść żołędzie?
Jeśli zastanawiasz się podczas spaceru, czy pies może jeść żołędzie, bo regularnie próbuje to robić, odpowiedź brzmi: nie. Żołędzie są uważane za toksyczne dla psów, co jednak nie znaczy, że za każdym razem wywołują niepożądane efekty. Przypadkowe zjedzenie niewielkich ilości żołędzi u jednych psów nie da żadnych objawów, a u innych skończy się biegunką, wymiotami i innymi objawami nieżytu żołądka. Przy zjedzeniu większych ilości albo przy mniejszym psie pojawiają się wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, a w bardziej zaawansowanym stadium pies popada w letarg. Warto dodać, że podobnie działają również liście dębu oraz woda, w której są one zanurzone.
Którą z tych rzeczy naprawdę lubi Twój pies? Podziel się informacjami w komentarzach!
Sprawdź też:
- Część 1 – Czy pies może jeść jabłka, banany, marchewkę, kalafiora, kalarepę, kości, ziemniaki, kiełbasę, zupę, pieczywo?
- Część 2 – Czy pies może jeść jajko, truskawki, cukinię, bób, arbuza, imbir?
- Część 3 – Czy pies może jeść migdały, słoiczki dla niemowląt, miód, kocią karmę, słoninę, bataty?
- Część 4 – Czy pies może jeść awokado, ananasa, buraki, cytrynę, figi, dynię, daktyle?
- Część 5 – Czy pies może jeść dziczyznę, wieprzowinę, drobiowe kości, cielęce kości, żelatynę, łososia, tuńczyka?
- Część 6 – Czy pies może jeść fasolę, zielony groszek, fistaszki, grzyby, grejpfruta, kiwi, jagody?
- Część 7 – Czy pies może jeść liczi, mango, mak, nektarynki, nerkowce, maliny?
- Część 8 – Czy pies może jeść oliwki, obierki ziemniaków, pieczarki, pistacje, pomarańcze, rzodkiewkę?
- Część 9 – Czy pies może jeść szpinak, trawę, tofu, wiórki kokosowe, żurawinę, żołędzie?
- Część 10 – Czy pies może chleb, ser żółty, lody, biały ser, jogurt naturalny, bigos, kapustę kiszoną?