czy pies może jeść

Czy pies może jeść… | Cz. 6

Ta seria artykułów cieszy się ogromną popularnością, dlatego na Wasze ręce składam kolejną część o tym, czy pies może jeść poszczególne produkty, często obecne w ludzkiej diecie. Zapraszam!


Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!

Czy pies może jeść fasolę?

Generalnie fasola jest dość zdrowym dodatkiem do psiej diety, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim – nie wszystkie rodzaje fasoli powinny być podawane czworonogom. Do tych, które są dla nich bezpieczne, zalicza się fasolę czarną, czerwoną (tylko po gotowaniu, surowa jest toksyczna), a także fasolę pinto. Jednakże:

  • nie należy podawać fasoli z zalewy, pieczonej czy w daniach gotowych,
  • fasolę dla bezpieczeństwa należy zawsze ugotować do miękkości,
  • nie należy podawać psu fasoli w jakikolwiek sposób doprawionej,
  • nie należy podawać fasoli psom o delikatnym układzie pokarmowym, zagrożonym skrętem żołądka.

czy pies może jeść fasolę

Fasola, zależnie od rodzaju, zawiera całkiem sporo białka i witamin oraz minerałów. Nie jest jednak niezbędnym elementem psiej diety. W większych ilościach oraz u wrażliwszych psów może wywoływać problemy trawienne, przede wszystkim bolesne wzdęcia i biegunki. Może, jak już wspomniałam, doprowadzić też do skrętu żołądka.

Czy pies może jeść zielony groszek?

Tak. Zielony groszek zawiera sporo błonnik, fosfor, mangan, a także witaminy z grupy B, witaminy A, C i K. Jest przy tym niskokaloryczny. Z tych względów chętnie wykorzystuje się go w karmach dla psów. Oczywiście, wszystko w rozsądnych ilościach – w przypadku zjedzenia przez psa dużej porcji groszku mogą wystąpić niedogodności ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Co więcej, groszek najlepiej podawać w formie gotowanej, ewentualnie po przeróbce typu mrożenie albo gotowanie. Nie należy podawać groszku z puszki, zalewy albo doprawionego.

czy pies może jeść zielony groszek, czy pies może jeść groszek

Czy pies może jeść fistaszki?

Fistaszki, czyli orzeszki ziemne, zwane również arachidowymi, należą do grupy dość bezpiecznych przekąsek, które może co jakiś czas zjeść pies, o ile nie ma na nie alergii. Jest jednak kilka ale:

  • powinny być pieczone albo surowe – nigdy solone,
  • nie mogą być doprawiane w inny sposób,
  • pies nie powinien zjadać otoczki z kupnych orzeszków w puszkach ani skorupek z surowych.

Co więcej, fistaszki dla psa powinny być raczej rzadko podawaną przekąską niż codziennym dodatkiem do diety. Zawierają sporo tłuszczu, przez co zjedzenie większej ich ilości, zwłaszcza przez małego psa, może doprowadzić do poważnych problemów gastrycznych czy kłopotów z trzustką. Będą one objawiać się wymiotami, biegunką, a nawet groźnymi dla życia psa powikłaniami.

Warto dodać, że w niewielkich ilościach psy mogą zjadać również masło orzechowe, o ile jest ono niesłodzone, nie zawiera ksylitolu (który jest toksyczny dla psów) i nie jest solone. Często masło orzechowe jest dodatkiem do robionych w domu psich smaczków.

czy pies może jeść fistaszki, czy pies może jeść orzeszki ziemne

Czy pies może jeść grzyby?

Na początek chcielibyśmy obalić mit: grzyby leśne (ani żadne inne) nie są same z siebie ciężkostrawne. To sposób ich przygotowania do spożycia zazwyczaj sprawia, że takie się stają. Co więcej, można powiedzieć, że grzyby plasują się całkiem wysoko, jeśli chodzi o przydatność spożywczą. Mają w sobie sporo witamin, a nawet białka. 

Surowe grzyby jadalne oraz hodowlane są bezpieczne dla psów. Również wersje gotowane bez żadnych dodatków mogą być przez nie spożywane, choć oczywiście ich wartość odżywcza jest wówczas dość niska. Niektóre psy, chodząc na leśne spacery, zjadają grzyby same z siebie. O ile jest to grzyb jadalny, to nie ma problemu. Niestety czasem czworonogi próbują zjeść również grzyby niejadalne i trujące, co prowadzi do podobnych objawów jak u ludzi, w tym uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci.

czy pies może jeść grzyby

Czy pies może jeść grejpfruta?

Zdecydowanie nie. Z uwagi na dużą zawartość olejków eterycznych oraz obecność psoralenu grejpfruty są toksyczne dla psów. Zjedzenie niewielkich ilości tego owocu obranego ze skóry i pozbawionego pestek może – w najlepszym przypadku – spowodować “tylko” biegunkę, mdłości i wymioty u psa. W poważniejszych przypadkach w organizmie czworonoga szybko zrasta poziom toksyny, powodując m.in. wrażliwość na światło czy zmiany w zachowaniu. W takim wypadku zawsze trzeba udać się do lekarza weterynarii, a psa, który zjadł choćby niewielką część grejpfruta – uważnie obserwować.

Czy pies może jeść kiwi?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Generalnie miąższ z kiwi nie jest toksyczny dla psów, za to ma w sobie sporo cennych składników, między innymi potas, beta-karoten, witaminę C czy błonnik. Ten ostatni może być zagrożeniem powodującym biegunki, dlatego kiwi należy podawać stopniowo i w małych ilościach. Przed poczęstowaniem psa takim przysmakiem trzeba usunąć z owocu skórkę oraz wyciąć pestki, które dla psa mogą być toksyczne. Oczywiście, kiwi nie należy podawać w dużych ilościach – sporo psów w ogóle nie reaguje na nie dobrze. Dlaczego? Z jednej strony z uwagi na dużą ilość błonnika. Z drugiej – kiwi należy do jednych z bardziej alergizujących owoców. Jeśli jednak pies dobrze znosi jego jedzenie, może dostawać kiwi w formie przysmaku, od czasu do czasu.

czy pies może jeść kiwi, czy pies może jeść grejpfruta

Czy pies może jeść jagody?

Pod nazwą “jagody” mamy tutaj na myśli odmianę dziką, którą spotykamy w lasach, zwaną różnie w rozmaitych regionach Polski. Dla nas to jagody leśne, ale spotkałam się też z nazwami “borówki”, “borowiny”, “czerniny” czy “czarne jagody”. Owoce te są całkowicie bezpieczne dla psów i chętnie zjadane również przez dzikie stworzenia, na przykład niedźwiedzie. Zawierają dużą dawkę antyoksydantów, ale także selen i cynk. Co istotne, mogą wykazywać działanie przeciwbiegunkowe, a zjedzenie większej ilości może spowodować zabarwienie odchodów na ciemny kolor czy zaparcia u bardziej wrażliwych psów. Ważne jest więc, aby nie przesadzić. Ciekawostka: trwają badania nad wykorzystaniem suplementów z jagód przy terapii niektórych schorzeń układu krążenia i wzroku u psów.

czy pies może jeść jagody

Jakie produkty podajecie swoim psom jako przekąski?

Sprawdź też:

Powyższy wpis nie stanowi porady weterynaryjnej ani dietetycznej, a jedynie pełni funkcję informacyjną.

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security