czy pies może jeść

Czy pies może jeść…? | Cz. 7

Kolejny wpis z ulubionego cyklu wielu z Was, czyli kilka słów o tym, czy pies może jeść różne rzeczy. Większość naszych wpisów opieramy o informacje pochodzące z Pet Poison Helpline. Jeśli jednak Twój pies choruje przewlekle albo ma wrażliwy układ pokarmowy bądź obawiasz się, że zjadł coś, czego nie powinien – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!

Czy pies może jeść liczi?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo owoc ten nie został przebadany w kierunku bezpiecznego podawania psom. Na pewno nie można proponować psu niedojrzałego owocu, który jest trujący również dla ludzi. W formie bezpiecznej do jedzenia liczi ma różową skórkę bez zielonych śladów. Nie należy podawać psu owocu w całości. Może go połknąć, co spowoduje ryzyko zatoru w jelitach albo zadławienia. Dodatkowo podłużne nasiono wewnątrz miąższu jest toksyczne dla zwierząt. Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść liczi, nie znajdziesz prostej odpowiedzi. Podajesz je na własną odpowiedzialność – nie odnotowano jednak przypadków, kiedy podanie niewielkiej ilości miąższu dojrzałego liczi zaszkodziłoby poważnie psu.

czy pies może jeść

Czy pies może jeść mango?

Mango jest bogate w błonnik, a także witaminy A, C i E. Dodatkowo ma słodki smak, przez co psy je lubią. Nie ma przeciwwskazań, aby podać psu niewielką ilość miąższu z mango. Pamiętaj jednak, aby owoc obrać i usunąć z jego wnętrza pestkę. Ta ostatnia zawiera, jak większość pestek, niewielkie ilości cyjanków, które są toksyczne dla psów; dodatkowo stwarza też ryzyko zadławienia lub powstania zatoru w jelitach. Bez względu na to, czy pies może jeść mango, nie podawaj go zbyt wiele – spowoduje to prawdopodobnie biegunkę.

Czy pies może jeść maliny?

Maliny to jedne ze zdrowszych owoców. Obfitują przede wszystkim w pierwiastki: mangan, magnez, potas, żelazo. Zawierają kwas foliowy, błonnik i witaminę C. Są bogate w antyoksydanty i zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych czy dolegliwości ze strony układu krążenia. Mają bardzo mało naturalnego cukru, za to są źródłem ksylitolu. Ten ostatni argument sprawia, że nie należy dawać psu malin regularnie ani w dużych ilościach. Poza tym latem to świetny przysmak dla psa, o wiele lepszy niż resztki z obiadu albo kupne lody.

czy pies może jeść

Czy pies może jeść mak?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść mak, odpowiedź jest jedna: nie może. Ziarna maku, czyli to, co znamy jako mak spożywczy, zawierają alkaloidy. Wpływają one negatywnie na organizm psów, mogą powodować zmiany neurologiczne albo “tylko” objawy zatrucia. Co ważne: nie istnieje ilość maku, którą pies może zjeść bezpiecznie, bo to zależy od indywidualnych predyspozycji i wielu innych aspektów. Należy też pilnować, żeby psy nie podgryzały roślin.


Poznaj dziesięć zachowań, które szkodzą Twojemu psu!

Czy pies może jeść nektarynki?

Te owoce to w zasadzie odmiana brzoskwini o gładkiej skórce. Jest bogata w błonnik, magnez, potas, a także witaminy A oraz E. Mają jeden z największych poziomów cukru w owocu, choć jest to też zależne od odmiany. Jeśli chcesz podać psu nektarynkę, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim obierz ją ze skórki i usuń pestkę. Ta ostatnia stwarza ryzyko zadławienia, pojawienia się zastoju w jelitach, a dodatkowo zawiera niewielką ilość cyjanków. Nie podawaj psu całego owocu! Po usunięciu pestki i obraniu pokrój miąższ w mniejsze kawałki. Pamiętaj jednak, aby ze względu na poziom cukru i wysoką zawartość błonnika nie proponować nektarynek zbyt często. Nie podawaj też owoców z zalewy czy sałatek, co zwykle mają jeszcze dodatkowy cukier.

czy pies może jeść

Czy pies może jeść nerkowce?

Nerkowce, w przeciwieństwie do niektórych gatunków orzechów, nie są trujące dla psów. Mają sporo pozytywnych właściwości odżywczych, bo zawierają antyoksydanty, kwasy Omega-6, a także witaminę K, cynk, potas, magnez, wapń i miedź. Jednocześnie są dość tłuste (choć jak na orzechy – i tak umiarkowanie), przez co kaloryczne. Nie należy podawać ich zbyt wiele, bo sprzyjają psiej nadwadze i mogą upośledzać działanie trzustki. Co więcej, nie powinno się podawać psu wersji solonych, które są szkodliwe dla nerek. Z uwagi na wapń i fosfor nie poleca się ich w diecie psów cierpiących na nawracającej kamienie nerkowe i dróg moczowych. W końcu – częściej niż inne dodatki mogą powodować alergie. Dlatego warto podawać ich małe ilości raz na jakiś czas, w wersji niesolonej, o ile masz pewność, że pies ma zdrową trzustkę, nie ma problemów z odkładaniem kamieni oraz nie cierpi na alergię.

czy pies może jeść

Podajecie któreś z bezpiecznych składników jako przekąskę dla Waszego psa? Zastanawialiście się, czy pies może jeść wymienione wyżej owoce i inne składniki?​

Sprawdź też:

Powyższy wpis nie stanowi porady dietetycznej ani weterynaryjnej, pełni jedynie funkcję informacyjną.

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security