Psiasówka – prasówka o psach #1

Najnowsze doniesienia ze świata psów to coś, co zawsze chętnie czytam i czego zawsze szukam. Postanowiłam raz na jakiś czas dzielić się nimi z Wami. Zaskakujące, alarmujące, ale i wspierające w pewnych wyborach – takie są newsy z psiasówki. Wszystkie oparte na badaniach naukowych.

SARS-CoV-2 – psy i koty chorują na wariant Alpha

Na szczęście, stosunkowo rzadko. Odnotowano, że wirus SARS-CoV-2 w wariancie Alpha jest w stanie – w rzadkich przypadkach – przenieść się z człowieka na zwierzę domowe. Przeanalizowano kilka sytuacji, w których zwierzęta doświadczyły nagłych dolegliwości i zaburzeń pracy serca. Jest to objaw znany u ludzi przechodzących tę chorobę, ale dotychczas nienotowany u zwierząt.

Wśród badanych pupili kilka miało pozytywny test PCR, a kilka pozostałych – przeciwdziała SARS-CoV-2 po kilku tygodniach od pierwszych objawów. Według specjalistów jest to wynik działania szczególnie wysoce zaraźliwego i mutującego wariantu Alpha. Pomimo tych przypadków, zakażenie zwierząt jest rzadkie. Co więcej, nie odnotowano żadnej sytuacji, aby to zwierzę zaraziło człowieka – zwykle to opiekun jest źródłem zakażenia.

Źródło

Profilaktyka groźnej choroby ludzi… u psów

Drakunkuloza, niegdyś bardzo popularna choroba pasożytnicza, ponownie staje się zagrożeniem dla ludzi. W 1986 roku liczba chorych w Afryce, zwłaszcza w Czadzie, Sudanie Południowym, Etiopii i Mali, wyniosła 3,5 miliona. W 2015, z uwagi na wdrożony program leczenia i zapobiegania zakażeniom, m.in. przez zwiększenie dostępu do czystej wody i stosowanie środków zabijających larwy nitkowca podskórnego, odnotowano jedynie 22 przypadki.

Obecnie wdrażany jest program profilaktyki zakażeń u… psów. To właśnie one, jedząc ryby będące odpadami z połowów, najczęściej zarażają się pasożytem – stwierdzono go nawet u 93% psów w Czadzie. Na szczęście, zamiast traktować psy jak wrogów, organizacje światowe postanowiły zastosować działania zapobiegające ich zakażeniu nitkowcem.

Źródło

Inbred i jego skutki a choroby i długość życia psów

Badania nad inbredem w hodowli psów wskazały, że małe psy o niskim wskaźniku inbredu z zasady są o wiele zdrowsze niż większe, u których inbred jest silniejszy. Po badaniu tego wskaźnika wśród prawie 50 tysięcy przedstawicieli 227 ras jego średni poziom wyniósł aż 25%. Warto wskazać, że u ludzi nawet ok. 5% inbredu może doprowadzić do pojawienia się poważnych chorób. Im wyższy inbred stwierdzano w rasie, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia raka i chorób autoimmunologicznych. Dodatkowo, rasy z czaszką brachycefaliczną miały wyższy współczynnik śmiertelności zarówno przy większym, jak i mniejszym inbredzie.

Czy to oznacza, że powinniśmy zaprzestać hodowli psów rasowych? Nie, ale specjaliści doradzają większą ostrożność w doborze par hodowlanych oraz dokształcenie się hodowców w zakresie obliczania współczynnika inbredu bez wykorzystania ograniczonych w tym względzie kalkulatorów. Jedną z polecanych metod jest też outcross, czyli dolewka krwi spoza danej linii hodowlanej.

Źródło

Szczepionka dla uczulonych na psy

Jesteś uczulony „na psa”? A wiesz, że naukowcy wyróżnili aż siedem różnych alergenów, odpowiedzialnych za reakcję uczuleniową w kontakcie z psem? Jednak tylko jeden, Can f 1, odpowiada za nawet 75% alergii. Znajduje się w ślinie, na psim języku i w skórze – nie ma więc nic wspólnego z sierścią; pies z włosem uczula tak samo.

Na szczęście, po wielu latach starań, udało się wstępnie opracować… schemat szczepionki. Wszystko dzięki znalezieniu epitopów, czyli tych fragmentów antygenów, które są odpowiedzialne za wywoływanie reakcji. Stworzenie na tej bazie odpowiedniego specyfiku byłoby nie tylko przełomem dla wszystkich osób uczulonych na zwierzęta, ale i wielkim krokiem w zwalczaniu alergii jako takich.

Źródło

obraz_2021-05-15_213327

Dźwięki w domu a permanentny stres u psów

Naukowcy zbadali dźwięki, które pojawiają się w gospodarstwach domowych, i wyróżnili te, które ze szczególnie dużym prawdopodobieństwem mogą powodować u psów permanentny stres. Mowa o dźwiękach, które są bardzo wysokie i występują regularnie, jak na przykład sygnał rozładowującego się detektora dymu albo czadu. Im głośniejsze dźwięki i wyższe częstotliwości, tym bardziej pies może czuć się zestresowany. To szczególnie ważne dla opiekunów zwierząt lękliwych i niepewnych – może pomóc im poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo we własnym domu.

Źródło

Tęgoryjec psi odporny na środki przeciwpasożytnicze

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się alarmujące doniesienia o tym, że wszystkie trzy zatwierdzone tam środki na tęgoryjce, stosowane przy odrobaczeniu psów, są nieskuteczne. Wszystko przez to, że pasożyty te stały się na nie odporne. To duży problem, bo zakażenie tęgoryjcami jest jednym z częstszych u psów, a dodatkowo może być w niektórych przypadkach zagrożeniem także dla ludzi.

Trwają poszukiwania takich środków, które okażą się skuteczne. Na razie jedyna nadzieja tkwi w preparacie, który jak dotąd został zatwierdzony jedynie dla kotów, i to w Europie. Niezbędny będzie szereg badań, które wskażą, czy można go stosować również u psów.

Źródło

Żywienie szczeniąt wpływa na prawdopodobieństwo alergii

Według badań szczenięta, które otrzymują przynajmniej 20% surowego mięsa i podrobów w diecie lub mniej niż 80% przetworzonego pożywienia, znacznie rzadziej chorują na alergie i atopię skóry. Idąc dalej, u psów, które w okresie szczenięctwa jadły tylko surowe jedzenie, ryzyko alergii znacząco się zmniejsza. Największa częstotliwość występowania alergii i atopii pojawiła się u psów, które jadły tylko przetworzone jedzenie, czyli suchą i mokrą karmę, ale również suszone gryzaki oraz… owoce! Badanie zostało przeprowadzone wstępnie na ponad 4000 psów w Finlandii. Z uwagi na szokujący wynik będzie kontynuowane na szerszej próbce.

Źródło

czy pies może jeść dziczyznę

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security