Kolejna odsłona tekstu o tym, czy pies może jeść, a czego lepiej w jego diecie unikać. W sam raz przed wakacyjnymi wojażami. Zapraszam!
Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!
Czy pies może jeść oliwki?
Oliwki są o tyle trudnym tematem, że takie zwykłe, świeże, bez zalewy i dodatków – mogą być podawane psom. Problem w tym, że na takie trudno jest trafić w Polsce, a co więcej – surowe oliwki są okropnie gorzkie 🙂 Jeśli jednak macie je pod ręką, to oliwki w niewielkiej ilości, po usunięciu pestek, mogą służyć za przysmak dla psa od czasu do czasu – o ile zechce je zjeść. Należy unikać natomiast podawania oliwek ze słoików i puszek, przede wszystkim z uwagi na bardzo wysoki poziom sodu oraz inne dodatki, na przykład takie jak czosnek. Z oczywistych powodów nie wolno podawać psu oliwek z drinków.
Czy pies może jeść obierki ziemniaków?
O ile same wiemy już, czy pies może jeść ziemniaki, o tyle wątpliwości nasuwają… ich skórki. Tutaj jednak sprawa jest prosta: pies absolutnie nie może spożywać obierków z ziemniaków. W “skórce” zawarte są bowiem szczawiany, które mogą w krótkim czasie uszkodzić nerki oraz układ nerwowy, a także rozregulować układ pokarmowy. Z tego powodu nie należy podawać psom również surowych ziemniaków w całości albo w kawałkach, ale nie obranych. Co istotne – również zzieleniałe ziemniaki są niebezpieczne, bo zawierają solaniny, i nie należy takich warzyw podawać psu. Ani spożywać ich samemu – dla człowieka również są toksyczne. Efektem spożycia obierków u psów mogą być biegunka, wymioty, napady drgawek, krwiomocz i artymia.
Czy pies może jeść pieczarki?
Czy pies może jeść pieczarki? Oczywiście, że tak! Wszystkie kupne grzyby są bezpieczne zarówno dla psów, jak i ludzi. Nie jest prawdą, że grzyby same w sobie nie zawierają substancji odżywczych – jest wręcz przeciwnie. W pieczarkach znajdziemy żelazo, mangan, fosfor, selen, witaminy C, D, A i z grupy B, a do tego jeszcze błonnik. Jest tylko jeden problem: aby pieczarka była faktycznie nieszkodliwa, powinna być podana na surowo, ewentualnie po ugotowaniu w wodzie. W przeciwnym razie szkodliwe stają się jej dodatki, z którymi zwykle podajemy pieczarki, na przykład olej, na którym były smażone, przyprawy, czosnek czy cebula. Surowe lub gotowane w wodzie grzyby są lekkostrawne. Czy je podawać? Jeśli macie na nie pomysł, to w niewielkich ilościach – czemu nie?
Czy pies może jeść pistacje?
W niewielkich ilościach pies może jeść pistacje. Ważne, aby były wyjęte ze skorupki – ona sama w sobie, gdy zostanie połknięta przez psa, może uszkodzić przewód pokarmowy albo spowodować blokadę w jelitach. Nie należy podawać pistacji codziennie i w dużych ilościach z dwóch powodów. Po pierwsze, są bogate w tłuszcz, co w rozsądnej dawce nie jest dla psa groźne, ale w nadmiarze – już tak. Po drugie, istnieją doniesienia, według których regularne spożywanie pistacji przez psa prowadzi do stanów zapalnych trzustki.
Czy pies może jeść pomarańcze?
Tutaj zdania są podzielone. Udało mi się znaleźć zarówno badania naukowe stwierdzające, że zawarty w pomarańczach kwas cytrynowy zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, jak i takie, w których nawet duże dawki kwasu nie miały efektów ubocznych. Jak zawsze warto zachować rozsądek. W pomarańczach znajdziemy cukier i witaminę C, które mogą negatywnie wpływać na poziom cukru w psim organizmie, prowadząc nawet do stanów zagrażających życiu. Jeśli pies zje nieco obranej i pozbawionej pestek pomarańczy – przypadkowo – to prawdopodobnie najwyżej dostanie biegunki i wzdęć. Warto jednak unikać podawania tych owoców – są inne, które mogą służyć za przysmaki.
Czy pies może jeść rzodkiewkę?
Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść rzodkiewkę, to odpowiedź brzmi: tak, może. Ale nie każdy chce, przede wszystkim z uwagi na charakterystyczny smak tego warzywa. Rzodkiewka dostarcza błonnika, witaminy C i niewielkich ilości potasu. Może być stosowana jako przekąska albo dodatek do posiłku raz na jakiś czas, ale nie należy przesadzać z ilością – są zdrowsze warzywa, które można podać psu. Pamiętaj, aby przed podaniem pokroić ją albo poszatkować. Całą rzodkiewkę pies może połknąć, co przy jej rozmiarach stwarza ryzyko zadławienia.
A jakie przekąski lubią Wasze czworonogi? Czy macie pewność, że pies może jeść to, co mu podajecie?
Sprawdź też:
- Część 1 – Czy pies może jeść jabłka, banany, marchewkę, kalafiora, kalarepę, kości, ziemniaki, kiełbasę, zupę, pieczywo?
- Część 2 – Czy pies może jeść jajko, truskawki, cukinię, bób, arbuza, imbir?
- Część 3 – Czy pies może jeść migdały, słoiczki dla niemowląt, miód, kocią karmę, słoninę, bataty?
- Część 4 – Czy pies może jeść awokado, ananasa, buraki, cytrynę, figi, dynię, daktyle?
- Część 5 – Czy pies może jeść dziczyznę, wieprzowinę, drobiowe kości, cielęce kości, żelatynę, łososia, tuńczyka?
- Część 6 – Czy pies może jeść fasolę, zielony groszek, fistaszki, grzyby, grejpfruta, kiwi, jagody?
- Część 7 – Czy pies może jeść liczi, mango, mak, nektarynki, nerkowce, maliny?
- Część 8 – Czy pies może jeść oliwki, obierki ziemniaków, pieczarki, pistacje, pomarańcze, rzodkiewkę?
- Część 9 – Czy pies może jeść szpinak, trawę, tofu, wiórki kokosowe, żurawinę, żołędzie?
- Część 10 – Czy pies może chleb, ser żółty, lody, biały ser, jogurt naturalny, bigos, kapustę kiszoną?