W tym wpisie rozprawimy się z produktami, które często pojawiają się w naszych domach. Zobaczymy, czy pies może jeść poszczególne rzeczy, a jednocześnie rozwiejemy wątpliwości i – mam nadzieję – poradzimy sobie z popularnymi mitami.
Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!
Czy pies może jeść chleb?
W zasadzie nie ma powodu, dla którego pies nie może jeść chleba. Nie ma też za bardzo przyczyny, dla której miałby go jeść. Jeśli ma to być forma przekąski – niektóre psy bardzo lubią kilkudniowy, już lekko wysuszony chleb – to jasne, kawałek nie powinien zaszkodzić, jeśli nie ma w nim nadmiaru substancji szkodliwych, a pies nie jest specjalnie wrażliwy.
Jednocześnie pamiętaj, że mowa o chlebie z pewnego źródła, bez szkodliwych substancji. Jeśli jest to chleb o nieznanym składzie i pochodzeniu, nie podawaj go psu. Sprawdź też, jakie dodatki chleb zawiera – rodzynki będą dla psa trujące. Chleb, i podobnie pieczywo, w zasadzie nie ma większych wartości odżywczych, a w nadmiarze może powodować nadwagę. Dodatkowo ten świeży, zwłaszcza jeszcze ciepły, może wywołać nawet skręt żołądka.
Czy pies może jeść ser żółty?
Nieco inaczej wygląda sprawa sera żółtego. Pies może jeść ser żółty, a nawet warto go czasem wykorzystać jako smakołyk na przykład podczas treningu. Trzeba brać przy tym pod uwagę, że ser zawiera laktozę – przy jej nietolerancji może wywołać biegunki. Jednocześnie, w porównaniu np. z mlekiem, zawiera jej naprawdę niewielką ilość. Jest bogaty w tłuszcz, stanowiący nośnik smaku, dlatego większość czworonogów go uwielbia. Zawiera też witaminy A, B, D, E i K, jak i wapń. Może ich dostarczać do psiego organizmu.
Jednocześnie pamiętaj, że ser żółty może być szkodliwy dla psa. Dotyczy to sytuacji, gdy zawiera dodatki, na przykład cebulę. Również sery pleśniowe nie są odpowiednie dla psów – mogą działać toksycznie. Pamiętaj, że ser żółty jest bardzo tłusty i często zawiera dużo soli. Jeśli podajesz go psu, to tylko w niewielkiej ilości i sporadycznie.
Czy pies może jeść lody?
Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść lody, nie jest prosta z jednego powodu: lody są różne. Jeśli chodzi o te gotowe, raczej unikaj ich podawania. Często zawierają dodatki szkodliwe, np. niektóre owoce czy czekoladę. Co więcej, są przygotowane na bazie śmietany i mleka – produktów bogatych w laktozę, co u psów z nietolerancją może wywołać biegunki. Część lodów zawiera też ksylitol, który jest szkodliwy dla psów.
Nie zmienia to faktu, że pies może jeść lody. Mogą to być na przykład produkty stworzone specjalnie z myślą o czworonogach – takie lodziarnie dla ludzi i psów już istnieją! Możesz też lody przygotować samodzielnie. W wersji dla wszystkich domowników – ze zblendowanych, bezpiecznych dla psów owoców, bez dodatku cukru i słodziku. Taki sorbet posmakuje wszystkim. Psią wersję lodów zrobisz też z mokrej karmy czy mięsa zblendowanego z dodatkami.
Jeśli chodzi o lody słodkie i z owoców – raczej nie przesadzaj z ich nadmiarem. Nadal zawierają całkiem dużo cukrów, co w efekcie może spowodować nadmierne tycie. Uważaj też w przypadku psów szczególnie wrażliwych czy łapczywych, aby porcja lodów nie wywołała u nich bólu gardła.
Czy pies może jeść biały ser?
Jeśli pies nie cierpi na nietolerancję laktozy, to może jeść ser biały. Zwróć jednak uwagę na jego skład – nie powinien mieć zbędnych dodatków i nadmiaru soli. Dla psów ze skłonnością do tycia lepszy będzie chudy twaróg. Ser biały podawaj psu w niewielkich ilościach i raczej jako okazjonalny przysmak. Nigdy nie podawaj twarogu z dodatkiem dużej ilości soli, cebuli, szczypiorku.
Czy pies może jeść jogurt naturalny?
Pies może jeść jogurt naturalny, a co więcej – może on dostarczyć mu cennych składników odżywczych i dobrych bakterii, które regulują pracę układu trawiennego. Mowa o białku i wapniu, ale również witaminie B12, jodzie czy fosforze. Pamiętaj, że produkty mleczne zmniejszają przyswajanie żelaza – nie podawaj ich do każdego posiłku i codziennie. Wybieraj tylko naturalny jogurt naturalny, najlepiej taki, w którym znajduje się samo mleko i kultury bakterii. Nie podawaj nigdy produktów z dodatkami owoców, słodzonych cukrem czy słodzikami. Uważaj na nietolerancję laktozy – w takim przypadku zjedzenie jogurtu skończy się dla psa biegunką.
Czy pies może jeść bigos?
Z wielu powodów pies nie może jeść bigosu. Przede wszystkim dlatego, że to potrawa dla ludzi, zawierająca przyprawy i ciężkostrawna. Zawiera sporo soli i ciężkostrawnych składników, które dla psa są po prostu szkodliwe.
Czy pies może jeść kiszoną kapustę?
Kapusta kiszona, zarówno u ludzi, jak i psów, działa jak naturalny probiotyk. Zawiera bakterie probiotyczne, a także błonnik, antyoksydanty, potas, fosfor, wapń, witaminy z grupy B czy witaminę K. Musi to jednak być kapusta kiszona, nie kwaszona. Czym się one różnią? Kapusta kwaszona jest przygotowywana podobnie, ale nie fermentuje – jest po prostu zalewana marynatą z dodatkiem octu i stąd bierze się jej smak. Kapusta kiszona fermentuje z uwagi na sposób przechowywania oraz dodatek przypraw. Jest przez to zdrowsza dla nas i naszych psów.
Kapusta kiszona nie powinna być jednak podawana w nadmiarze. Niewielka ilość jest zupełnie wystarczająca. Wynika to z faktu, że nadal zawiera ona na przykład sól, która w nadmiarze jest szkodliwa dla psa. Może też mieć właściwości wzdymające. Pamiętaj, aby kapustę przed podaniem psu poszatkować. Zacznij od podawania niewielkiej ilości, np. łyżeczki dla średniego psa, i zobacz, czy nie wywoła ona biegunki czy innych problemów.
Które z tych rzeczy lubią Wasze psy? Które podawaliście, choć nie powinniście? Napiszcie w komentarzach!
Sprawdź też:
- Część 1 – Czy pies może jeść jabłka, banany, marchewkę, kalafiora, kalarepę, kości, ziemniaki, kiełbasę, zupę, pieczywo?
- Część 2 – Czy pies może jeść jajko, truskawki, cukinię, bób, arbuza, imbir?
- Część 3 – Czy pies może jeść migdały, słoiczki dla niemowląt, miód, kocią karmę, słoninę, bataty?
- Część 4 – Czy pies może jeść awokado, ananasa, buraki, cytrynę, figi, dynię, daktyle?
- Część 5 – Czy pies może jeść dziczyznę, wieprzowinę, drobiowe kości, cielęce kości, żelatynę, łososia, tuńczyka?
- Część 6 – Czy pies może jeść fasolę, zielony groszek, fistaszki, grzyby, grejpfruta, kiwi, jagody?
- Część 7 – Czy pies może jeść liczi, mango, mak, nektarynki, nerkowce, maliny?
- Część 8 – Czy pies może jeść oliwki, obierki ziemniaków, pieczarki, pistacje, pomarańcze, rzodkiewkę?
- Część 9 – Czy pies może jeść szpinak, trawę, tofu, wiórki kokosowe, żurawinę, żołędzie?
- Część 10 – Czy pies może chleb, ser żółty, lody, biały ser, jogurt naturalny, bigos, kapustę kiszoną?
Bardzo lubię tę serię u Was.
Ostatnio u dziadków mój pies zjadł chyba z pół kilo agrestu i też miałam rozkminę czy mu to nie zaszkodzi. :F