Informacje o ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę sprawiły, że nasz świat stanął w miejscu. Wszystkie codzienne problemy są nieważne w obliczu tego, że możemy być – niestety – świadkami wydarzeń historycznych. I to tych jednych z najgorszych. Cały świat pomaga ludziom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z kraju z obawy przed utratą życia. Obok pomocy ludziom jest też pomoc zwierzętom.
Jak możecie pomagać zwierzętom, a nie ludziom?!
Tak często pytają ludzie, którzy chętnie wrzucają pęknięte serduszka i świeczki pod wpisami, ale sami nie robią zbyt wiele. Ci, którzy robią wiele dla ludzi, nie mają czasu komentować tego, że ktoś robi coś dla zwierząt. I nie komentują, bo wiedzą, że kiedy oni pomagają ludziom, jest ktoś, kto pomaga zwierzętom. Pomoc się uzupełnia, dzięki czemu może dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Tak, zwierzęta też są potrzebujące, też się boją, też są narażone na śmierć. Co więcej, dla wielu obywateli Ukrainy ich zwierzęta są równoprawnymi członkami rodziny, dlatego oni też proszą o pomoc właśnie im.
Przepisy dotyczące wwozu zwierząt z Ukrainy
Główny Lekarz Weterynarii w Polsce poinformował o tymczasowej zmianie przepisów dotyczących wwozu zwierząt towarzyszących, właścicielskich, do Polski. Przepisy te obejmują psy, koty, fretki, część bezkręgowców, płazy, gady, część ptaków, gryzonie i króliki. Odstąpiono całkowicie od wymogu posiadania aktualnego wyniku badania miareczkowania. Obecnie minimalnym wymogiem jest to, aby zwierzę było oznaczone mikrochipem i zaszczepione przeciwko wściekliźnie w ostatnich 12 miesiącach.
Jeśli któryś z wymogów nie jest spełniony, wjazd ze zwierzęciem jest możliwy po wypełnieniu oświadczenia, wskazaniu miejscu pobytu zwierzęcia na terenie Polski. Następnie jest ono obejmowane izolacją i wykonywane są działania, które mają zapewnić spełnianie wytycznych, czyli albo chipowanie, albo szczepienie wraz z miareczkowaniem. Po spełnieniu wymogów izolacja się kończy, a zwierzę spełnia kryteria pobytu w Polsce.
Jeśli wjeżdżający nie umie podać adresu pobytu zwierzęcia, procedury wykonywane są przez lekarza weterynarii od ręki w miejscu tymczasowego pobytu, na koszt państwa.
Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Wiele schronisk, m.in. to w Korabiewicach czy Wrocławiu, decyduje się na przyjęcie zwierząt bezdomnych. Jeśli i Ty możesz to zrobić, będzie to ogromna pomoc. Pamiętaj, że na Ukrainie bezdomne zwierzęta nie są objęte opieką systemową. Wszystkie działania są oddolne, a schroniska prowadzone przez osoby prywatne.
Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy? Możesz:
- zaoferować dom tymczasowy;
- zaoferować dom dla rodziny ze zwierzęciem – na wagę złota dla osób, które uciekają ze swoimi zwierzętami;
- zaoferować transport na terenie Ukrainy i od granicy na terenie Polski;
- zaoferować pomoc jako lekarz weterynarii, technik weterynarii, behawiorysta, groomer;
- wesprzeć rzeczowo osoby, które prowadzą domy tymczasowe, jak i schroniska czy mobilne punkty pomocy weterynaryjnej;
- wesprzeć finansowo legalne, sprawdzone zbiórki;
- pomóc w kontakcie – dotyczy osób mówiących po ukraińsku i rosyjsku.
W jakich miejscach szukać informacji o pomocy zwierzętom na Ukrainie?
Obecnie działają dwie największe grupy, w których możesz szukać informacji o tym, jak pomóc, albo zgłosić chęć pomocy. Są to:
- Pomoc dla Zwierząt w Ukrainie – znajdziecie tam formularze do uzupełnienia dla domów tymczasowych, osób oferujących dom dla zwierząt gospodarskich, osób oferujących transport, weterynarzy, groomerów, behawiorystów;
- Kynolodzy – Kynologom na Ukrainie – grupa stworzona przez hodowców FCI dla pomocy innym hodowcom i opiekunom zwierząt z Ukrainy. Możecie zarejestrować się jako dom tymczasowy, lecznica oferująca pomoc po kosztach, a także zarejestrować osoby uciekające z Ukrainy wraz ze zwierzętami;
- Polski Dom dla Ukrainy – grupa dla osób, które oferują pomoc uchodźcom. Tutaj możecie dodać informację o tym, że przyjmiecie pod dach rodzinę z Ukrainy wraz ze zwierzętami towarzyszącymi, a także, że oferujecie transport.
Pingback: Na pomoc zwierzętom z Ukrainy - Blaber