To, jak widzi pies, fascynuje naukowców już od dawna. Na pewno wiadomo było, że w swoim działaniach nasze czworonogi kierują się raczej węchem niż wzrokiem, gdy staną przed koniecznością rozstrzygnięcia wątpliwości. Niemniej jednak psie oczy fascynują nas, czarują i sprawiają, że wydajemy z siebie pełne rozczulenia dźwięki. Sprawdźmy więc, jak to wygląda ze strony samego psa.
1. Kąt widzenia u psów – większy niż u ludzi
Podczas gdy człowiek jest w stanie zobaczyć obraz w około 190 stopniach, pies widzi aż 250 stopni. Oznacza to, że jego widzenie peryferyjne jest o wiele lepsze, czyli po prostu lepiej widzi przedmioty po bokach. U niektórych ras ta cecha jest ograniczona, co wynika z głębokiego osadzenia oczu w czaszce. Czy to oznacza, że psy mają nad nami przewagę? Tak i nie. Bo….
2. Pies gorzej widzi przedmioty przed sobą
Jeśli zastanawiasz się, jak widzi pies, skoro często nie może złapać rzuconego mu prosto w pysk smakołyka… Odpowiedź jest prosta. Widzenie stereoskopowe, czyli możliwość widzenia przedmiotów z pomocą obojga oczu, poprzez nakładanie się obrazu, jest u psów bardzo ograniczone. U ras, w przypadku których oczy osadzone są z przodu czaszki, wynosi ono jedynie do 85 stopni – mniej u ras o długiej kufie. Dla porównania, człowiek ma widzenie stereoskopowe o kącie aż 120 stopni. Z tego powodu Twój pies nie widzi tego małego smakołyka rzuconego od frontu, ale świetnie dostrzega uciekającą kątem oka piłkę… lub małą zwierzynę.
3. Pies ma oko wyposażone w błonę odblaskową
To ona sprawia, że nocą od psich oczu – podobnie jak od sowich czy lisich – odbija się rzucone światło. Zadaniem tej błony jest po prostu poprawa widzenia w nocy albo w sytuacji, gdy oświetlenie jest naprawdę kiepskie. Taki element budowy oka występuje również u zwierząt roślinożernych. Co jednak ciekawe, w ich przypadku inne są komórki, które tworzą błonę. U psów jest ona zbudowana z kryształów guaniny.
4. Niektóre rasy psów są krótkowidzami
Choć przez długi czas uważano, że wszystkie psy są raczej krótkowidzami, to badania przeprowadzone na większej populacji udowadniają, że psy widzą raczej w sposób prawidłowy, zbliżony do ludzkiego. Niemniej jednak są rasy, które są predysponowane do krótkowzroczności z uwagi na to, że taką cechę utrwalano przez hodowlę. Należą do nich – choć rzecz jasna nie w przypadku wszystkich osobników – rottweilery, owczarki niemieckie czy sznaucery.
5. Psy świetnie widzą ruch
I to właśnie ta cecha jest jedną z determinant, gdy chodzi o rozpoznanie poruszającego się obiektu. Choć psy, gdy są niepewne tego, co widzą, posługują się doskonałym wzrokiem, to jednak nie wszystko. Badania wskazują, że pies jest w stanie rozpoznać i zapamiętać wzorzec ruchu, odróżniając w ten sposób swoją zabawkę, biegnące dziecko czy małe, dzikie zwierzę.
6. Widzenie nocne jest udoskonalone
Jeśli zastanawiasz się, jak widzi pies w nocy, to odpowiedź brzmi – o wiele lepiej niż Ty. Odpowiedzialna jest za to nie tylko wspominana błona odblaskowa, która rozjaśnia widziany obraz, ale również o wiele większa ilość pręcików zlokalizowanych w oku. Duża powierzchnia soczewki i rogówki również wpływa na lepsze widzenie nocne.
Poznaj dziesięć niesamowitych ciekawostek o psim ogonie!
7. Psie oczy mają różne kształty
I w przypadku psów rasowych są to kształty określone również we wzorcu. Najczęściej spotykane są oczy owalne. Prócz nich spotkać też można trójkątne (np. u afganów), migdałowate (u owczarków niemieckich), skośne (u flatów), kuliste (u mopsów), okrągłe (u buldożków francuskich).
8. Psu ciężko jest ocenić odległość i proporcje
Co wynika ze wszystkich wyżej wspominanych cech po trochu. Choć pies jest zwykle krótkowidzem, to jednak z widzeniem na odległość mniejszą niż pół metra ma już problem – obiekty są wówczas bardzo nieostre. Widzenie mniejszej ilości barw wpływa również na możliwość określenia proporcji obiektów względem siebie.
9. Kolory – co i jak widzi pies?
Pies widzi o wiele mniej barw niż człowiek. Przede wszystkim mamy wspólne odcienie widzenia – żółty, szary i niebieski. Pies jednak nie widzi czerwieni i zieleni, a raczej widzi je w bardzo podobny sposób. Wynika to z faktu, że psy mają w oku dwa rodzaje czopków, podczas gdy ludzie – trzy. To decyduje o dichromatyzmie widzenia.
10. Zabawki – jak widzi pies i kiedy to pomaga w szkoleniu?
Zauważyliście, że Rush ma szarpak z czerwoną rączką i niebieskim mopem? To nie przypadek – uwagę na to zwróciła nam nieoceniona opiekunka dużego pudla o imieniu Baco. Z uwagi na fakt, że Rush ma tendencję do łapania szarpaków i gryzaków jak najbliżej dłoni, niebieski mop ma przyciągać jego uwagę, zaś czerwona rączka – nie rzucać się w oczy. Jeśli chcesz zachęcić psa do aportowania i dopiero zaczynasz tę zabawę, nie wybieraj zielonej lub czerwonej piłki, bo prawdopodobnie zleje się ona w jego z trawą, zwłaszcza gdy przestanie się ruszać.