psich wołaczy

Świadome psie ciało: dostawianie | #psiaktywnygrudzień

Pora na kolejne zadanie w ramach naszego wyzwania! Jak poszło Wam cofanie? Wasze psy je opanowały i już przestaliście im klikać jego wykonywanie? A może po prostu już je umiały? W obu tych przypadkach możecie zacząć pracę nad kolejnym zadaniem. Jeśli potrzebujecie jeszcze trochę czasu – nie spieszcie się. 

Dostawianie – dlaczego akurat ono?

Dostawianie to nasz efekt ostateczny – wszystkie kroki do jego osiągnięcia pozwalają na pracę nad większością psiego ciała. Mamy tutaj wchodzenie przednimi łapami na obiekty, obchodzenie ich dookoła, gdy przód znajduje się wyżej, czyli pracę zadem. Do tego dążenie do utrzymania idealnej pozycji przy nodze, co przydaje się właściwie każdemu psu.

Przyznam szczerze, że z Małym Białym było to jedno z moim ulubionych zadań. Jak do niego doszliśmy – prezentuje filmik poniżej. Teraz będziemy starali się uzyskać podobny efekt z Rushem, choć już wiem, że nie będzie łatwo.

Co będzie potrzebne?

  • kliker,
  • różne smakołyki,
  • pies,
  • miska.

Jak nauczyć psa dostawiania?

Pracę nad tym zadaniem warto podzielić sobie na kilka etapów. Wiecie już, jak Wasz pies pracuje i co lubi, a czego nie podczas treningów. Z tego powodu opiszę Wam tutaj etapy pracy, a nie poszczególne kroki. Stwórzcie je sami, dostosowując się do potrzeb psa!

  1. Wchodzenie na miskę dwiema przednimi łapami i stanie na niej.
  2. Robienie kroku w którykolwiek bok – tylnymi łapami, bez zdejmowania przednich.
  3. Podążanie za przewodnikiem wokół miski w obie strony.
  4. Dostawianie się do nogi, gdy przewodnik stoi nieruchomo w jednym miejscu.
  5. Podążanie za przewodnikiem przy nodze wokół miski.
  6. Zamiana miski na mniejszy przedmiot, na przykład książkę, jeżyka.
  7. Zlikwidowanie miski i dostawianie do nogi bez podkładek.

Brzmi łatwo? Na pewno 😉 Wiem z doświadczenia, że sporo psów obawia się samego momentu wchodzenia na miskę – warto je z nią oswoić, nawet jeśli najpierw macie klikać w ogóle spojrzenie na nią i dotknięcie jej. 

Podstawy – o tym musisz pamiętać!

  1.  Kliker jest jedynie narzędziem – możesz go nie używać, ale w przypadku wielu psów znacznie ułatwia on załapanie psu, o co chodzi. Zwłaszcza, jeśli pies jest narwany, szybki i niecierpliwy.
  2.  Pamiętaj, że podstawową sprawą jest zadbanie o właściwe nagradzanie. Na początku, gdy pies dopiero uczy się właściwego ruchu i wszystko jest trudne, stosuj kliker + nagrodę słowną + smakołyki. Z czasem, gdy utrwalasz ćwiczenie i pies wie, o co chodzi, wycofaj kliker – nie jest on na tym etapie niezbędny. Pamiętaj też o tym, żeby zawsze nagradzać słownie. W przypadku smakołyków stosuj metodę nagradzania losowego, bo jest najbardziej motywująca dla psa – będzie wykonywał ćwiczenie, licząc na pojawienie się smakołyka, ale taki typ nagrody mu się nie znudzi.
  3. Jeśli dotychczas nie trenowałeś z psem za pomocą klikera – zrób to najpierw. Wyklikaj mu coś prostego, naucz skojarzenia. A wcześniej naucz się sam korzystać z klikera, żeby zawsze klikać w odpowiedniej chwili. Inaczej takie narzędzie będzie zupełnie nieprzydatne.
  4. Dopasuj trening do swojego psa. Zmień kolejność ćwiczeń, rozłóż je na składniki pierwsze i tyle etapów, ile potrzebuje dany pies. Powyższa instrukcja jest jedynie zbiorem rad i metod – dopasuj je do Waszych potrzeb. Pamiętaj, że trening musi być dla psa ciekawy, motywujący. Nie przechodź zbyt szybko do drugiego kroku, jeśli pies nie opanował dobrze pierwszego.
  5. Postaraj się trenować z klikerem tylko jedną rzecz naraz, zwłaszcza jeśli jeszcze nie wprowadziłeś komendy.

Chcesz ćwiczyć? Poznaj wyzwanie!

Jeśli chcesz chwalić się postępami albo po prostu podzielić wiedzą lub o coś zapytać – będzie mi bardzo miło! Możesz udostępnić post na FB albo Instagramie według poniższej instrukcji! Możesz też zaprosić do udziału w wyzwaniu lub poinformować o nim czytelników Twojego bloga! Wyżej znajdziesz newsletter – zapisz się do niego, aby otrzymywać dodatkowe treści.

@bialyjack

Oznaczenie mnie na zdjęciu lub filmie pozwoli mi – w miarę możliwości technicznych – dodać je do swojej relacji na FB lub IG, z oznaczeniem Twojego profilu!

#psiaktywnygrudzień

Jeśli oznaczysz swoje zdjęcie lub swój film tym hashtagiem, poinformujesz wszystkich, że bierzesz udział w wyzwaniu. Dzięki niemu znajdziesz też inne osoby, które ćwiczą razem z nami!

Ćwiczycie, opanowaliście już cofanie? Podzielcie się swoją pracą!

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security