Skip to main content

Każdy z nas chciałby, aby pies mógł pozostać przy nas przez całe życie. Niestety, nie jest to możliwe, ale istnieją naukowo odwodnione sposoby, które mogą pomóc przedłużyć życie psu! Sprawdźcie, na czym polegają i co warto zrobić, aby mieć przy swoim boku pupila w niezłej kondycji nawet w jesieni jego życia.

Dieta może przedłużyć życie psu!

To dość oczywiste, bo i u człowieka działa podobnie. Właściwe, dopasowane do potrzeb odżywianie to klucz do zachowania witalności oraz zdrowia. Jeśli karmisz psa suchą karmą, to pamiętaj – wraz z wiekiem nie musisz przestawiać go na pokarm przeznaczony – według producenta – dla starszych zwierząt. Dla wielu psów lepszym rozwiązaniem będzie pozostanie na dotychczasowym pożywieniu, ale pod jednym warunkiem: musi ono spełniać pewne założenia.

ogon psa

Przede wszystkim ważne jest, aby karma była wysokomięsna. Białko pochodzące z mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego o nieokreślonej formie, jest bardziej wartościowe pod względem biologicznym, czyli po prostu korzystniej wpływa na organizm. Jeśli więc dotychczas karmiłeś psa kiepską, marketową karmą, to prawdopodobnie przejście na lepszą karmę dla seniorów może pomóc. Choć pomoże też przejście na dobrą karmę bytową typu all life stages.

Prawidłowa waga to podstawa

Tak jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów udowodniono, że otyłość skraca życie i negatywnie wpływa na zdrowie. O tym, dlaczego otyłość i nadwaga są szkodliwe, pisałam we wcześniejszym wpisie. Według naukowców nadmierne kilogramy skracają życie każdemu psu! O konkretach przeczytacie na naszym Instagramie pod poniższym zdjęciem.

Wyświetl ten post na Instagramie.

‼️#potwierdzoneinfo: Właściciele, którzy tuczą swoje psy (również z miłości), w rzeczywistości skracają im życie.‼️ ➡️➡️➡️Przeprowadzono badanie oparte na 50 tysiącach wykastrowanych psów z Ameryki Północnej, należących do 12 ras. Znalazły się tam m.in. owczarki niemieckie, labradory i yorki. Pod uwagę wzięto dane historyczne z klinik weterynaryjnych datowane od 1994 do 2015 roku. Porównano wagę psów w tym okresie oraz długość ich życia. ❗Wszystkie zebrane dane pokazały, że w przypadku każdej rasy psy żyją krócej, jeśli mają nadwagę bądź są otyłe. ❗Największe różnice pojawiały się w przypadku ras miniaturowych i małych (m.in.➡️ chihuahua z nadwagą żyły o ponad 2 lata krócej niż te o prawidłowej masie ciała⬅️), co wynika najprawdopodobniej z proporcji (1 kg u cziłki to już czasem prawie 50% wagi ciała). ❓❓❓Dlaczego psy z nadwagą żyją krócej? Opcji jest kilka. 1️⃣Zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia poważnych, śmiertelnych chorób. 2️⃣Nadwaga sama w sobie może utrudniać bądź uniemożliwiać leczenie niektórych schorzeń u psów w podeszłym wieku, co być może wpływa na częstsze decyzje o eutanazji. 3️⃣Potwierdza się teoria udowodniona m.in. przy gryzoniach, że zbyt wysoki pobór kalorii skraca życie. 4️⃣Jakość życia zwierząt z nadwagą i otyłością jest niższa niż tych o prawidłowej masie ciała. To wszystko wymaga jeszcze dalszych badań.🤷‍♀️ ➡️Wyniki innej ankiety mówią, że w Wielkiej Brytanii ponad połowa właścicieli przyznaje się do dawania psom jedzenia, gdy te o to proszą (czytaj: żebrzą przy stole), a prawie 1/4 przekarmia psa w przeświadczeniu, że w ten sposób zapewnia mu szczęście. Z kolei aż czterech na pięciu opiekunów nie sprawdza, ile karmy podaje swojemu psu na co dzień. ⚠️I wiecie co? To przerażające dane. Dbajmy o swoje psy, w końcu chcemy, aby były z nami jak najdłużej – w dobrej kondycji!🐕 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #otyłość #nadwaga #pies #badanianaukowe #białyjack #jrt #jackrussellterrier #snow #dogobesity #fitdog #healthydog #longlife #owczarekniemiecki #germanshepherd #yorkshireterrier #york #yorkie

Post udostępniony przez Biały Jack & Co. (@bialyjack)

Prawidłowa waga jest ważna również z innych powodów. Nie obciąża stawów, przez co pies nie ma problemów z poruszaniem się. Nie obciąża serca, dzięki czemu nie pojawiają się problemy w upalne dni czy przy intensywniejszym ruchu albo silniejszych emocjach. Jak jednak przedłużyć życie psu starszemu, skoro to właśnie psi seniorzy zazwyczaj mają nadwagę? Ano bardzo łatwo: nie dokarmiając go przy stole, dopasowując dawkę właściwej karmy do jego aktywności i indywidualnych potrzeb. Tylko tyle – i aż tyle.

Nie przesadzaj z suplementacją!

Tak, wbrew temu, że suplementy dla psów starszych wyrastają jak grzyby po deszczu – nie należy z nimi przesadzać. Organizm starszego psa jeszcze gorzej poradzi sobie z ich metabolizowaniem, a podawanie naraz suplementów i gotowej karmy to przepis na katastrofę – łącznie z przedawkowaniem witamin i mikrolementów. Bo tak, da się je przedawkować. I jest to tak samo groźne jak niedobory. Jeśli chcesz podawać psu jakikolwiek suplement, najpierw wykonaj mu odpowiednie badania, a następnie wybierz preparat jedno- czy dwuskładnikowy, a nie wieloskładnikowy. Tak będzie bezpieczniej.

Niekiedy jednak suplementacja jest niezbędna. W jakich przypadkach? Jeśli karmisz gotowanym jedzeniem, to prawdopodobnie suplementacja jest dobrym rozwiązaniem. Z kolei, jeśli podajesz mu gotową karmę suchą czy mokrą, możesz zastanowić się nad dwoma składnikami: tauryną oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, aby zapewnić prawidłową pracę serca, chronić przed stanami zapalnymi i spowalniać proces starzenia. Wcześniej jednak sprawdź, czy te składniki – oraz w jakiej ilości – występują w podawanej karmie. Oczywiście wskazaniem do suplementacji jest też zalecenie lekarza weterynarii – wtedy jednak jest to suplementacja w kierunku konkretnych schorzeń, na przykład zwyrodnienia stawów.


Tych dziesięciu rzeczy NIGDY nie rób swojemu psu!

Zapewnij psu ruch

Aby przedłużyć życie psu nie zaniedbuj jego potrzeby ruchu. Wiadomo, że starszy pies z czasem będzie poruszał się coraz mniej, wolniej i wielokilometrowe wyprawy w góry nie będą już dla niego. Niemniej każdy psi senior powinien mieć zapewnioną dopasowaną do jego możliwości i potrzeb dawkę umiarkowanego ruchu. Co to znaczy? Raczej bez ciągnięcia i noszenia ciężarów, bez nagłych zwrotów (np. dynamiczne aportowanie czy skakanie przez przeszkody) czy nieprzyjemnego podłoża (czyli głównie asfaltu). Jednak spacer po lesie, łące, plaży, z możliwością zmoczenia łapek zawsze jest wskazany. Taka aktywność w terenie pozwoli psu również zaspokoić potrzeby psychiczne związane między innymi z eksploracją terenu, a to zmniejsza stres.

Aktywność jest ważna dla zachowania dobrej wydolności i wytrzymałości organizmu. Jest też istotna z uwagi na układ ruchu. Regularna aktywność pozwala utrzymać w dobrej kondycji tkankę mięśniową i więzadła, co zawsze minimalizuje ryzyko urazów ortopedycznych, na które starsze psy są szczególnie podatne. Jeśli z jakiegoś powodu pies nie może chodzić na długie spacery, zapewnij mu możliwość popływania – oczywiście, o ile to lubi. W domu dobrym rozwiązaniem będą wszelkie psie fitnessy dopasowane do możliwości psa.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Trochę psiego rozciągania zawsze warto wykonać w ramach treningu przed górami. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów – jeszcze dziś wieczorem śledźcie nasz blog! #jrt #jackrussellterrier #terrier #whitedog #białyjack #doginstagram #fitdogsofig #fitdogs #dogsonadventures #adventuredogs #dogfitness

Post udostępniony przez Biały Jack & Co. (@bialyjack)

Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza

Profilaktyka zwana jest leczeniem zachowawczym nie bez powodu. Regularne wizyty u lekarza weterynarii powinny odbywać się przynajmniej raz w roku – to jest i tak wymagane przy okazji odnowienia szczepienia przeciwko wściekliźnie. Dokładne zalecenia względem profilaktyki zwierząt okiem młodego, stale poszerzającego wiedzę lekarza weterynarii pojawią się na blogu już niebawem.

Pamiętaj, aby nie zaniedbać  kwestii regularnego badania kału u psa, zwłaszcza takiego, który ma kontakt z innymi zwierzętami, w tym również dzikimi. Niemniej istotne jest odnawianie szczepień, o czym możecie przeczytać tutaj – starszy pies gorzej zniesie zarażenie groźną chorobą, dlatego śmiertelność w tej grupie wiekowej jest wyższa. Przynajmniej raz w roku wykonuj psu badanie krwi, a dodatkowo wszystkie te badania, które są wskazane z uwagi na historię choroby czy skłonności rasy do schorzeń. Pamiętaj o badaniu stawów czy serca.

Dbaj o psie zęby

Podobnie jak i u ludzi, u psów również choroby jamy ustnej mogą przełożyć się na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Dlatego od najmłodszych lat dbaj o to, aby pies miał okazję czyścić zęby – na gryzakach, zabawkach. Sam zajmuj się higieną jego jamy ustnej; my, dla przykładu, myjemy psu zęby z pomocą szczoteczki i odpowiedniej pasty. Jeśli to koniecznie, umów zwierzę na sanację jamy ustnej, podczas której zęby zostaną oczyszczone z osadu i kamienia, a  te, które są chore – będą wyrwane. Nie ignoruj nieprzyjemnego zapachu z psiego pyska, zwłaszcza u ras małych i psów karmionych jedzeniem gotowanym albo mokrym.

Zymodent

Co jeszcze może przedłużyć życie psu?

Oto zbiór ciekawostek popartych badaniami naukowymi o tym, co może mieć wpływ na długość psiego życia. Pominęłam kwestie oczywiste, na przykład wielkość psa czy obecność chorób przewlekłych. Częstujcie się!

  • kolor sierści – naukowcy udowodnili, że kolor sierści może być skorelowany z długością życia psów, analizując informacje o żywocie… labradorów. W ten sposób uzyskano informację, że psy o czekoladowej sierści żyją zauważalnie krócej niż te o sierści biszkoptowej albo czarnej;
  • charakter – psy nieśmiałe, bardziej posłuszne i chętne do współpracy z człowiekiem, a także nieagresywne żyją dłużej od tych, które reprezentują przeciwne cechy;
  • sterylizacja – na ogół psy wysterylizowane żyją nawet do 1,5 roku dłużej od psów, które nie przeszły tego zabiegu, choć są narażone na inne typy schorzeń;
  • niskokaloryczna dieta – udowodniono, że psy utrzymywane na diecie niskokalorycznej żyły prawie dwa lata dłużej niż zwierzęta, które nie miały ograniczonego poboru kalorii.

Bibliografia

  • https://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130417185904.htm 
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181022085826.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190103110747.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2007/04/070419160140.htm
  • https://www.journals.uchicago.edu/doi/full/10.1086/652435

Artykuł powstał we współpracy z Martą Tomalą, autorką gościnnego artykułu o diecie RAW. Marta jest absolwentką wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW i hodowcą staffordshire bull terrierów w hodowli Avia Cerasis FCI.

A jak Wy dbacie o to, aby przedłużyć życie psu? Macie swoje sposoby?

O autorze

Zostaw komentarz

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security