Czy pies dostanie robaków od jedzenia słodyczy? [Zagryzamy mity #6]

Chyba każdy przynajmniej raz słyszał dorosłych – zwłaszcza rodziców czy dziadków – straszących dziecko, że od słodyczy dostanie robaków. I że “zjedz chociaż mięsko”, no. To samo powiedzenie pokutuje w kręgach opiekunów psów i już niejednokrotnie usłyszałam, że psu nie wolno podawać słodyczy i słodkich rzeczy ogółem, bo to grozi inwazją pasożytów. Jak jest w rzeczywistości?

Pies nie dostanie robaków od słodyczy!

Sprawa jest prosta: same zjadanie słodkości nie wystarcza, żeby otrzymać w prezencie jakiekolwiek pasożyty wewnętrzne. Oczywiście, jest wyjątek – jeśli w danym produkcie znajdą się larwy pasożytów, to jest duże prawdopodobieństwo, że nasz pies dostanie robaki tego rodzaju w zestawie. Nie da się jednak nabyć jakichkolwiek wewnętrznych lokatorów wyłącznie od jedzenia słodkich, niezainfekowanych rzeczy – i dotyczy to zarówno psów, jak i ludzi. No bo jakby się miały tam niby znaleźć? Zmaterializować?

dostanie robaków

Ale pies nie powinien jeść słodyczy

Pomimo tego, że – jak już ustaliliśmy – pies nie dostanie robaków od jedzenia słodyczy, to nie powinny pojawiać się one w jego diecie. Cukier jest po prostu dla psów dość szkodliwy. O ile jednorazowe go podanie w formie na przykład miodu, gdy trzeba szybko dać psu zastrzyk energii, jest jeszcze zrozumiałe, o tyle regularne karmienie psa ciastkami czy innymi słodyczami nie ma żadnego uzasadnienia. Co więcej, jest dla czworonoga niebezpieczne, bo regularne spożywanie przez niego słodyczy może grozić cukrzycą, nadmiernym przyrostem wagi, problemami gastrycznymi, pogorszeniem kondycji zębów i dziąseł, ale również rozwojem grzybicy układu pokarmowego, pogorszeniem zdrowia skóry czy nawet zatruciem i śmiercią.

Czekolada jest trująca dla psów – co zamiast niej?

Tak, dobrze czytacie – czekolada, zwłaszcza gorzka, jest niebezpieczna i trująca dla psów z uwagi na wysoką zawartość toksycznej dla czworonogów teobrominy.  Z tego samego powodu pies nie powinien jeść kakao i produktów pochodnych. Dokładniej na ten temat przeczytacie tutaj.


Tych dziesięciu rzeczy NIGDY nie rób swojemu psu!

Co jednak podawać psu, jeśli chcemy nieco mu dogodzić? W takim przypadku upiecz psu… ciastka. Ale takie zdrowe. Na blogu znajdziesz przepisy na różne wypieki, ale mogą to być dowolne ciastka, nawet te wytrawne. Doskonale sprawdzą się na przekąskę podczas treningu. Nie masz czasu na przygotowywanie takich rarytasów? Niektóre psy lubią po prostu warzywa i owoce – a wiele z nich możesz podać swojemu psu bez większych problemów, choć w niewielkiej ilości. Sprawdź w tym wpisie, które warzywa i owoce są bezpieczne dla psów.

Pasożyty – jak im zapobiegać?

Wiemy, że od słodyczy pies nie dostanie robaków, ale może je złapać o wiele łatwiej! Wystarczy, że wyjdzie na spacer i będzie miał kontakt z zainfekowanymi odchodami innego zwierzęcia albo pchłami, które przenoszą między innymi tasiemca. O tych wszystkich zagrożeniach przeczytasz tutaj. Pamiętaj – to ważne, bo niektórymi pasożytami człowiek również może się zarazić, choć niekoniecznie od psa!

DSC08973 — kopia

Jak zadbać o brak pasożytów u swojego psa? Przede wszystkim regularnie badaj kał, przynosząc do gabinetu weterynaryjnego próbkę z trzech kolejnych dni. To ważne, nawet jeśli stosujesz preparaty odrobaczające – wiele podstawowych tabletek nie działa na wszystkie pasożyty, a jedynie na ich wąską grupę. Po co faszerować psa chemią, jeśli nic nie da? Oczywiście, możesz co jakiś czas podawać tego rodzaju tabletki, zwłaszcza jeśli dużo podróżujesz z psem, ma on kontakt z innymi zwierzętami czy, przykładowo, tendencję do zjadania odchodów. Odrobaczanie jest obowiązkowe, jeśli w kale lub wymiotach psa zauważysz żywe lub martwe pasożyty. Aby jednak do tego doszło, zwykle trzeba poważnie zaniedbać zwierzę!

Znaliście ten mit o psach? A może to Was strofowano, że od jedzenia słodyczy dostaniecie robaków? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach!

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security