Wiele osób, udając się do sklepu zoologicznego, poszukuje ciekawych i dość skutecznych akcesoriów, które wsparłyby trening ich psa. W takich przypadkach poleca się zazwyczaj odpowiednie smycze czy obroże, jednak o wiele korzystniejszym dla obu stron rozwiązaniem jest saszetka na smaki.
Dobór właściwiej saszetki na smaczki dla psa z jednej strony nie jest zbyt trudny, ale z drugiej – wymaga pewnej wiedzy, która pozwala dopasować to akcesorium zarówno do wymagań właściciela, jak i potrzeb psa. Z zakupem saszetki zazwyczaj łączy się konieczność nabycia odpowiednich przysmaków do zużywania w trakcie treningu, jak również innych elementów treningowych, które mogą pomocne w trakcie zwykłego spaceru, wystawy czy sesji szkoleniowej. Zacznijmy jednak od początku.
Czym jest saszetka?
Pytanie to wydaje się banalnie proste, ale odpowiedź nie przychodzi już tak łatwo. Saszetka może bowiem przyjmować wiele różnych form w zależności od jej rozmiarów, przeznaczenia czy funkcji. Według Słownika Języka Polskiego (PWN) najbliższe naszym celom znaczenie saszetki to „mała, płaska torebka z przegródkami”. Saszetki faktycznie bywają czasem w takiej formie; w kynologii jednak saszetka nieodmiennie łączy się w pierwszym skojarzeniu ze smakami, dlatego też często ma formę niewielkiego woreczka z łatwym dostępem, pozwalającego na wygodne, nie zajmujące dłoni, trzymanie przy sobie smakołyków dla psa.
Podstawowa rola saszetki jest więc nam już znana – co jednak z bardziej rozbudowanymi akcesoriami? Niektóre saszetki posiadają dodatkowe kieszenie, doskonale mieszczące drobiazgi należące do właściciela, jak np. klucze do domu czy telefon komórkowy. Inne mają formę całego pasa biodrowego, w którym znajdzie się przestrzeń dla psich zabawek i akcesoriów niezbędnych w szkoleniu profesjonalnym. Z tego powodu wybór saszetki dla danego klienta powinien być czyniony w oparciu o kilka kryteriów:
– jakie ma być przeznaczenie saszetki?
– jak często ma być ona używana?
– jakiej wielkości jest pies?
– jakie jest preferowane mocowanie saszetki?
Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania można bez większych problemów dobrać dla klienta odpowiedni produkt, który będzie spełniał jego oczekiwania i zaspokajał potrzeby.
Rodzaje mocowania saszetek a ich wielkość
W dużym stopniu to, jak mocowana jest saszetka na czas spaceru, zależy od jej wielkości. Najbardziej podstawową formą saszetki, która przeznaczona jest wyłącznie na smaki, będzie niewielki woreczek. Taką saszetkę często można przypiąć np. do paska spodni albo szlufki za pomocą niewielkiego karabińczyka. Sprawia to, że saszetka jest bardzo uniwersalna, jednak może przysparzać problemów np. w zimie. Nie daje też możliwości regulacji jej długości.
Alternatywą dla mocowania na karabińczyk jest mocowanie za pomocą klipsa. Klips zazwyczaj przeznaczony jest do zaczepienia o spodnie, jednak może być użyty również przy poziomej krawędzi kieszeni. Minusem jest fakt, że taka saszetka zazwyczaj nie może być przeciążona, aby nie został uszkodzony zrobiony z plastiku klips. Zaletą dla osób szukających produktu tylko na smaczki będzie rozmiar takiej saszetki; konieczne jest jednak, aby zawierała ona system zamykania, bo w przypadku, gdy człowiek się pochyli, smaczki wylądują na ziemi.
Nieco bardziej uniwersalne zdają się być saszetki na smaki w formie tzw. nerki. Mogą zawierać one większą ilość smaczków, a w niektórych przypadkach również niewielką zabawkę czy telefon komórkowy i klucze właściciela. Nerki różnią się wielkością, głębokością oraz ilością przegródek – ma to wpływ na ich przeznaczenie, o czym jednak później. Takie saszetki najwygodniej jest nosić w pasie, gdzie są zapinane dzięki nylonowej taśmie zakończonej plastikowym zatrzaskiem. Taka forma zapięcia jest poręczna, bo daje duże możliwości regulacji, a jednocześnie utrzymuje saszetkę w jednym miejscu – to sprawia, że ta sama saszetka sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Dla osób trenujących profesjonalnie może być jednak zbyt mała; mimo tego – jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań.
Dla osób zaangażowanych w profesjonalny trening psa czy tych, które zabierają wiele zabawek na każdy spacer, sprawdzą się szerokie pasy biodrowe. W formie dostępnej w sprzedaży ich zapięcie jest takie samo jak w przypadku nerki; różnicą jest o wiele szersza taśma nylonowa oraz większy zatrzask, które muszą utrzymać saszetkę o większym rozmiarze oraz potencjalnie wyższej wadze. Tego typu saszetki posiadają zazwyczaj wiele kieszeni dostosowanych nie tylko do schowania drobiazgów osobistych, smaczków czy różnych zabawek, ale również do przyczepienia smyczy, woreczków na odchody. Niektóre kieszenie mają konkretne zastosowanie, np. przechowywanie aportów. Bardziej rozbudowane modele mogą mieć również miejsce do przechowywania butelki z wodą, co sprawdza się podczas dłuższych spacerów czy treningu.
Istotne cechy saszetek
Klientowi, który poszukuje odpowiedniej dla siebie saszetki, warto polecić towar najlepszej jakości. Choć, jak zostało powiedziane, rodzaje saszetek będą się różnić w zależności od potrzeb i przeznaczenia, to jednak istnieje garść cech wspólnych, które w istotny sposób wpływają na uniwersalność i dobrą jakość saszetki.
Pierwszą sprawą jest wygodne zamykanie kieszeni. W przypadku saszetek w formie niewielkiego woreczka dobrze sprawdzają się rozmaite ściągacze, pozwalające szybko otworzyć saszetkę, aby sięgnąć po smaki, a potem zamknąć ją, aby nie wypadły podczas spaceru. Dostępne są także modele z zamknięciem na zamek błyskawiczny – tutaj istotne jest przede wszystkim to, jak dobrze działa zamek oraz jaka jest jego długość. Im dłuższy i ciężej chodzący zamek – tym większa trudność w obsłudze saszetki oraz mniejsza efektywność pracy z psem. Taki rodzaj zapięcia sprawdzi się natomiast przy kieszeniach, do których wkładane są klucze czy telefon, bo zabezpieczy te przedmioty przed zagubieniem. Większe kieszenie mogą mieć wygodne zapięcie na rzep, które również zapewnia szybki dostęp do przedmiotów w saszetce – trzeba mieć jednak na uwadze, że z czasem rzep może potrzebować wymiany.
Kolejną ważną kwestią jest jakość materiału. W idealnym przypadku saszetka składa się na zewnątrz z materiału odpornego na deszcz. To sprawia, że przedmioty w niej schowane nie zamokną, a będzie to istotne tak w przypadku smakołyków dla psa, jak i np. telefonu komórkowego w większych saszetkach. Taka warstwa pozwoli na zabieranie saszetki w każdą pogodę. Co więcej, materiał wodoodporny jest również często łatwy w czyszczeniu, co ze względu na przeznaczenie torebki będzie istotne dla klienta. Z drugiej strony, materiał wewnętrzny powinien być odporny na zaplamienia. Lepszą jakość będzie wykazywała saszetka posiadająca wewnątrz przyszytą warstwę sztucznego materiału niż taka, w której w środku wykorzystano materiał nanoszony na klej czy termicznie – ta druga dość szybko ulegnie zniszczeniu. W przypadku, gdy polecamy niewielkie woreczki na smaki warto zadbać, aby dało się je wywrócić na lewą stronę, co zapobiegnie przypadkowemu pozostawieniu smaczków i ułatwi czyszczenie.
Była już mowa o sposobie mocowania – warto więc wspomnieć, że istotna jest również jego jakość. W przypadku klipsa czy karabińczyka lepiej wybierać mocowanie wykonane z metalu niż z plastiku; gdy nie ma wielkiego wyboru, dobrze jest zadbać o taki produkt, w którym plastik jest gruby oraz dobrej jakości. Mocowanie na plastikową klamrę jest zazwyczaj zupełnie wystarczające, ale torebka powinna być zbudowana symetrycznie i tak, aby nie zerwała się pod ciężarem, który zostanie do niej włożony. Oznacza to również pośrednio odpowiedniej grubości taśmę opasującą właściciela – jeśli będzie zbyt cienka, może ulec zerwaniu, ale przede wszystkim będzie boleśnie wpijać się w ciało.
Treserki – z czym pies to je?
Do saszetki na smakołyki można włożyć praktycznie wszystko – od przygotowanych własnoręcznie ciastek, przez gotowane kawałki mięsa, aż po suchą karmę. Najwygodniejszym jednak i najszybszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiednich treserek. Czym jednak one są?
Treserki to specjalnie przygotowane, pojedyncze przysmaki dla psów. Ich nazwa wzięła się z wygody zastosowania podczas szkolenia. Dobierając odpowiedniej wielkości przysmaki można zapewnić zarówno klientowi, jak i jego psu wygodną formę nagradzania podczas spacerów czy treningów. Idealne treserki według specjalistów szkolących swoje psy na międzynarodowym poziomie mają dwie istotne cechy. Pierwsza z nich to odpowiednia wielkość – jeden smakołyk powinien być na tyle duży, aby pies poczuł, że dostał nagrodę, a jednocześnie na tyle mały, aby jego zjedzenie nie odrywało go od samego treningu. Drugą kwestią jest forma treserki – smakołyk powinien być lekko miękki. Wiele psów lubi nagradzanie smakołykami, a jednocześnie nie zadaje sobie trudu ich dokładnego gryzienia podczas treningu; miękkie treserki nie uszkodzą wówczas gardła i nie spowodują zadławienia, a będą łatwiejsze do połknięcia.
Wybór treserek dla psów jest dziś szeroki, dlatego klient ma duże pole wyboru. Dobrze jest doradzić odpowiedni rozmiar ciastek – będzie on inny dla maltańczyka, owczarka szkockiego i doga niemieckiego. Drugą kwestią jest wybór smaków: tutaj kierować należy się preferencjami smakowymi psa oraz jego potrzebami i ograniczeniami, np. alergiami. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie szczelnie zamkniętego opakowania próbnego, które można zaproponować klientowi, gdy ten przyszedł z psem – wówczas wybierze on to, co polubi jego pupil. Dla klientów nieprzekonanych do konkretnych treserek sprawdzą się niewielkie opakowania kilkudziesięciogramowe, dzięki którym pies może spróbować różnych smaków ciastek. Następnie zaproponować można opakowania większe, często kilogramowe, które są o wiele bardziej wydajne i opłacalne finansowo dla klienta.
Idealne przysmaki do saszetki
Treserki doskonale sprawdzają się jako przysmaki serwowane psu na spacerze czy treningu wprost z saszetki treningowej. Prócz przedstawionych wyżej kryteriów wyboru odpowiednich smakołyków znaleźć można jeszcze kilka argumentów, które warto rozpatrzeć podczas oferowania klientom treserek. Chętniej wybierane będą te smakołyki, które mają zwartą formę – żaden właściciel psa nie lubi wysypywać tony okruszków z saszetki, mając jednocześnie wrażenie, że połowa produktu właśnie się zmarnowała. Dodatkowo, niezbyt kruche smakołyki minimalizują ryzyko zadławienia się psa skruszonym kawałkiem.
Idealne treserki do saszetki treningowej nie powinny być również zbyt tłuste – i nie chodzi tutaj o samo brudzenie saszetki, którą w razie odpornej na zabrudzenia warstwy wystarczy przemyć wodą. Podawanie tłustych treserek z dłoni szybko spowoduje, że będą one nieprzyjemnie pachnieć, a w konsekwencji zabrudzone zostanie również całe ubranie właściciela.
Ostatecznie, smakołyki powinny być odpowiednio zakonserwowane. Najlepiej sprawdzają się te, w których stosowane konserwanty są naturalne – mają one jednak odpowiednio wyższą cenę. Dzięki takiej konserwacji oraz jednocześnie braku większych ilości wody nie ma ryzyka, że w trakcie mrozów smakołyki zwyczajnie zamarzną, a w lecie zepsują się podczas dłuższego spaceru.
Rodzaje i zastosowanie saszetek treningowych
Rodzaj | Mocowanie | Wielkość | Przeznaczenie |
Woreczek | Karabińczyk Klips Cienka taśma z zatrzaskiem (rzadko) | Mała | Wystawy Codzienny spacer |
Nerka | Taśma nylonowa z zatrzaskiem | Średnia | Uniwersalne |
Torba z pasem | Gruba taśma nylonowa z zatrzaskiem | Duża | Amatorski i profesjonalny trening Długi spacer |
Opublikowano drukiem w magazynie ZooBiznes nr 9/2015 (17).
No bardzo ładnie opisane 🙂 Właśnie planuję jakie saszetki zaprojektować dla Warsaw Doga i o, idealnie 😀
Zaprojektujcie taką, o jakiej marzę 😀
A gdzie pisałaś o swojej wymarzonej? Przejrzałam jeszcze raz cały artykuł i coś nie mogę znaleźć 🙂
Hihi, nie pisałam, ale obecnie szukam. Albo nerka, albo wygodny woreczek. Nie może się w środku niszczyć, bo ostatnia tak zmarła – całe wnętrze się postrzępiło. No i super byłoby, gdyby miała możliwość wyhaftowania czegoś na zewnętrznej warstwie.