Nadchodzi wiosna, która nieodmiennie kojarzy mi się z porządkami na parapetach. Wiem jednak, że jest spore grono osób, które chciałyby uprawiać rośliny doniczkowe, ale niekoniecznie pamięta o dbaniu o nie. Nie martwcie się – przedstawię Wam głównie takie gatunki, które nie mają wielkich wymagań. Co więcej, żeby pamiętać o zraszaniu czy podlewaniu możecie używać odpowiedniej aplikacji na telefon 🙂 Co jednak najważniejsze – wszystkie przedstawione niżej gatunki to rośliny doniczkowe bezpieczne dla psów.
1. Fiołek afrykański (Saintpaulia spp.)
Ta roślina jest mi dobrze znana z domu rodzinnego – mój dziadek ma do jej uprawy bardzo dobrą rękę. Ja sama kilka lat temu miałam pokaźną kolekcję ponad dwudziestu różnych odmian tego fiołka, który… nie jest fiołkiem, tylko sępolią fiołkową. Brzmi strasznie, ale to tylko spolszczenie 🙂 Roślina pochodzi z południowej Afryki, a konkretniej – Tanzanii. Jest bardzo popularna, tworzy spore rozety. Chętnie kwitnie, a kwiaty różnią się zależnie od odmiany i mogą wyglądać inaczej w każdym cyklu kwitnienia. Niektóre okazy mają białe, bladozielone albo obrzeżone jasną barwą liście. Szczególnie dobrze fiołek afrykański rośnie w torfie.
Stanowisko: jasne, dobrze nasłonecznione.
Podlewanie: regularne, ale do podstawki; roślina nie lubi przelewania, lepiej znosi okresową suszę.
Wilgotność: preferowana duża, ale bez zraszania liści.
2. Grudnik (Schlumbergera bridgesii)
Grudnik zwany jest też kaktusem Bożego Narodzenia z uwagi na fakt, że kwitnie właśnie w okolicach grudnia. Inne nazwy to po prostu szlumbergera albo zygokaktus. Roślina ta jest dość popularna i łatwo można ją znaleźć nawet w marketach. Ma charakterystyczną budowę łodyg w formie spłaszczonych, połączonych ze sobą elementów – wystarczy odciąć jeden i wsadzić w ziemię, aby stworzyć nową roślinę. W naturze grudnik występuje w okolicach Rio de Janeiro, gdzie wyrasta na wierzchołkach drzew w lasach tropikalnych.
Stanowisko: może być słoneczne, ale roślina lubi też półcień; nie wystawiaj jej bezpośrednio na słońce, zwłaszcza latem.
Podlewanie: najlepiej umiarkowane, regularne, z dwoma okresami przesuszenia w roku – dla lepszego kwitnienia.
Wilgotność: preferuje wyższą wilgotność powietrza, ale nie wymaga zraszania.
3. Haworsja pasiasta (Haworthia fasciata)
Haworsja pasiasta to roślina bezpieczna dla psów, która idealnie sprawdzi się też w domach osób zapominających o regularnym podlewaniu. Gatunek ten pochodzi z Afryki. Ma piękne, wielobarwne, pasiaste liście i jest łatwy w uprawie. Doskonale radzi sobie, posadzony w podłożu uniwersalnym albo do kaktusów, podlewany co jakiś czas, a poza tym… zostawiony w spokoju. Nie wystawiaj go na bezpośrednie słońce, bo liście staną się czerwone.
Stanowisko: z rozproszonym światłem, bez bezpośredniego nasłonecznienia.
Podlewanie: rzadkie, niewielką ilością wody.
Wilgotność: umiarkowana.
4. Paproć (Nephrolepis exaltata)
Któż nie zna paprotek? W domu moich rodziców uprawiane są od wielu lat, a niektóre okazy mają liście o nawet metrowej długości! Te rośliny bezpieczne dla psów nie są zbyt wymagające w uprawie, ale również nie sprawdzą się dla osób, które chcą podlewać kwiaty dwa razy w miesiącu. Chyba że będą ustawione w samonawadniających doniczkach (tak, istnieje coś takiego :)). Nefrolepis wyniosły naturalnie występuje w Brazylii, Gujanie, ale też na Karaibach, w Meksyku czy na Florydzie. Bardzo szybko rośnie, dlatego sprawdzi się jako roślina dla osób niecierpliwych. Trzeba dbać o to, aby go nie przelewać, bo ziemia może pleśnieć.
Stanowisko: zacienione.
Podlewanie: regularne, ziemia powinna być lekko wilgotna.
Wilgotność: duża, paproć najlepiej jest regularnie zraszać.
5. Eszeweria (Echeveria elegans)
Ten sukulent pochodzi wprost z półpustynnych terenów Meksyku. To sprawia, że bardzo dobrze znosi suszę, a także słoneczne stanowisko – o ile liście są stopniowo przyzwyczajane do bezpośredniego słońca. Eszewerię możesz latem ustawić na balkonie albo tarasie. Jej zaletą – prócz niewymagającej uprawy – są piękne, zwarte, eleganckie rozety. Jeśli preferujesz rośliny bezpieczne dla psów, dekoracyjne, a przy tym nie zajmujące wiele czasu, ten gatunek będzie świetnym wyborem.
Stanowisko: słoneczne.
Podlewanie: oszczędne, roślina dobrze znosi okresy suszy.
Wilgotność: nie wymaga zraszania.
6. Pieprzówka tępolistna (Peperomia obtusifolia)
Pieprzówka tępolistna zwana również po prostu peperomią bardzo dobrze znosi typowe warunki mieszkaniowe, o ile ma zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Rośnie w ziemi kwiatowej, do której można dodać nieco torfu – zmniejszy to częstotliwość podlewania. Jeśli otrzyma zbyt dużo wody, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że korzenie gniją, dlatego tę roślinę lepiej częściej spryskiwać, a rzadziej podlewać. W naturze rośnie w lasach tropikalnych, przede wszystkim w Ameryce Środkowej, często w cieniu większych od siebie drzew.
Stanowisko: w półcieniu, a nawet zacienione.
Podlewanie: niezbyt częste, ziemia powinna przeschnąć.
Wilgotność: duża, przy wyższych temperaturach i suchym powietrzu pieprzówka wymaga zraszania.
7. Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii)
Jeśli chodzi o rośliny bezpieczne dla psów, to chyba właśnie soleirolia rozesłana podbiła moje serce na tyle, abym zaczęła szukać okazu do swojego domu. Roślina naturalnie występuje na Korsyce i Sardynii, gdzie tworzy efektowne kępy rosnące między skałami i kamieniami. Zwana jest również chłopięcą główką (z uwagi na kształt rośliny) oraz dziecięcymi łzami (z uwagi na drobne listki). Jeśli w Twoim domu jest nieco chłodniej niż w większości polskich mieszkań, to soleirolia będzie świetnym wyborem.
Stanowisko: zacienione.
Podlewanie: częste, ale do podstawki – tak, aby podłoże było stale wilgotne.
Wilgotność: duża, roślina wymaga zraszania, zwłaszcza w wyższych temperaturach.
Poznaj rośliny trujące dla psa i uważaj na nie w swoim domu!
8. Hoja różowa (Hoya carnosa)
Roślina ta bywa nazywana również woskownicą. Jej krajem pochodzenia są Chiny, Japonia, ale też Malezja oraz Wietnam. Jest to roślina pnąca, choć w mieszkaniach uprawiana jest również jako zwisająca; dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach. Kwitnie bardzo efektownie, dając drobne kwiatki w kształcie gwiazdek skupione w baldachimach. Aby dobrze rosła, warto posadzić ją do ziemi z dodatkiem piasku i gliny. Dla szybszego kwitnienia sprawdza się podwyższenie temperatury i wilgotności powietrza. Co ważne, hoja kwitnie tym częściej, im jest starsza.
Stanowisko: jasne, ale bez ekspozycji na promienie słoneczne.
Podlewanie: systematyczne, ale niezbyt częste i obfite.
Wilgotność: duża.
9. Storczyk (Phalaenopsis sp.)
Popularny storczyk znany jest też jako ćmówka z uwagi na kształt kwiatów. To rośliny bezpieczne dla psów i niezbyt wymagające, a podczas kwitnienia – bardzo efektowne. Wyróżnia się kilka odmian; najmniejsze z nich hodowane są przez pasjonatów na… pniach drzew! Storczyk wymaga odpowiedniego podłoża, które na szczęście kupisz w formie gotowej mieszanki. Warto podlewać go regularnie, gdy korzenie staną się srebrne. Pomiędzy podlewaniami roślina i podłoże muszą jednak całkowicie wyschnąć, zwłaszcza gdy w tym ostatnim znajduje się kora. Storczyki dobrze znoszą typowe dla mieszkań temperatury. Jeśli te będą niższe zimą oraz nocami, jest większe prawdopodobieństwo, że okaz zakwitnie.
Stanowisko: z rozproszonym światłem, bez ekspozycji na promienie słoneczne.
Podlewanie: najlepiej do podstawki ustawionej na kamieniach albo przelewowe; im większy okaz, tym rzadziej.
Wilgotność: ponad 50%.
10. Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)
Niedośpian dumnie reprezentuje rośliny bezpieczne dla psów, choć nie jest idealnym wyborem do tego wpisu – jego uprawa bywa wymagająca. Ma jednak jedną, podstawową zaletę: jest to roślina z zasady jednoroczna, bardzo odporna na szkodniki i choroby. To znaczy można uprawiać jeden okaz dłużej niż rok, ale często staje się on nieestetyczny i lepiej będzie go po prostu odnowić. Roślina ma piękne, ozdobne liście. Odpowiednio zadbana kwitnie, choć kwiaty nie przebijają urodą ulistnienia.
Stanowisko: jasne, ale bez bezpośredniego słońca.
Podlewanie: obfite – podłoże musi być stale wilgotne, rośliny nie da się przelać.
Wilgotność: duża, a jeśli powietrze jest suche roślina wymaga częstego zraszania.