ogon psa

Ogon psa – dziesięć niesamowitych ciekawostek

Ogon psa wciąż obarczony jest jednym mitem – merdanie nim oznacza radość. Taki właśnie wpis przygotowywaliśmy dla Was, ale odłożyliśmy go na nieco później, gdy przeczytaliśmy o tych niesamowitych ciekawostkach na tego psiego ogona. Zapraszam do ich poznania – nie spojrzycie ogon swojego psa już nigdy tak samo.

1. Ogon psa często wyróżnia się kolorem – to zasługa ewolucji

Psy zwracają uwagę na poruszające się obiekty, dlatego ogon jest jedną z rzeczy, która natychmiast przyciąga ich wzrok. Ewolucja uczyniła psie ogony jeszcze lepiej widocznymi – mowa tutaj przede wszystkim o rasach, które nie mają ogonów kopiowanych czy utrwalonych w charakterystyczny sposób. Psie ogony często mają końcówkę o innym kolorze, zwykle kontrastowym, albo podpalanie. Mogą być też kudłate, co także podnosi ich widoczność.

2. Strona odchylenia podczas merdania wskazuje na psi humor

Naukowcy, w tym neurobiolodzy, przebadali grupę psów, wskazując im zwierzęta, ludzi i przedmioty wzbudzające radość, zainteresowanie, strach i złość. Badania jednoznacznie wskazują, że jeśli ogon psa odchyla się podczas merdania silnej na lewo, to psie emocje są raczej negatywne. Odchylenie w prawą stronę wskazuje na zadowolenie – najczęściej pojawia się na widok ukochanego opiekuna. Ma to związek z rolą półkul mózgu i ich sterowaniem przeciwnymi stronami ciała.

3. Pies nie merda, gdy jest sam

Oczywiście pomijając sytuację, gdy uznaje, że ten koleś w lustrze przyszedł się zakolegować. Jako że ogon psa pełni rolę komunikacyjną – jego ruchy, pozycja, szybkość merdania – to psy nie widzą potrzeby, aby merdać same do siebie. 

ogon psa

4. Gonienie ogona może być objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Oczywiście, nie zawsze jest – ale wiele osób ignoruje fakt, że ich pies goni własny ogon. Jest nawet takie powodzenie, prawda? Z tego powodu gonienie ogona jest traktowane z uśmiechem i pobłażaniem. Może być natomiast efektem inwazji pcheł, problemów z gruczołami okołoodbytowymi, efektem stresu oraz zaburzeń nerwicowych. Niektóre psy nie zdają sobie sprawy z tego, że mają ogon, i uważają go za coś do gonienia – warto w takiej sytuacji nauczyć psa świadomości ciała. 

5. Ogon psa pomaga rozprowadzać zapach

Wszystko za sprawą znajdujących się niedaleko niego gruczołów, w których wytwarzane są feromony. Pies, merdając ogonem, daje więc nie tylko socjalny sygnał wizualny, ale też rozsiewa własny zapach. Co więcej, czworonogi przestraszone poprzez pozycję ogona pomiędzy nogami zakrywają gruczoły przed intruzem, “chowając” tym samym własny zapach.

6. Ogon psa pomaga utrzymać równowagę

Oczywiście, nie w każdej sytuacji. Mowa raczej o szybkim pościgu z potrzebą nagłej zmiany kierunku, a także balansowaniu na wąskiej ścieżce. Psy z długimi ogonami w wyraźny sposób próbują balansować z ich pomocą, utrzymując tym samym równowagę albo bardziej wydajny ruch.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Mały Biały pędzi Wam donieść, że na blog wjechał właśnie superancki wpis o jego ulubionej piłeczce. Ale nie tylko o niej – o 6 różnych psich rzeczach, które uważamy za najlepsze inwestycje na przestrzeni naszego życia z czworonogiem. Najstarsza z tych rzeczy liczy sobie już 7 lat! Zajrzyjcie, bo we wpisie znajdzie się coś marki #kong, zestaw od #hifica, niezbędna rzecz w góry z metką #ruffwear oraz inne, ciekawe produkty. A tymczasem pędzimy dalej! #bialyjack #dogrunning #fitdog #whitedog #playwithdog #dogsofinstagram #instadog #happydog #activedog #doglovin #jackrussellterrier #jrt

Post udostępniony przez Biały Jack & Co. (@bialyjack)

7. Szczenięta muszą się nauczyć merdania ogonem

Właśnie tak – nie jest to cecha wrodzona! Szczenięta z czasem, gdy nabywają umiejętności socjalnych, uczą się sygnalizowania ruchami i pozycją ogona swoich zamiarów. Dlatego tak ważne jest, aby pierwsze tygodnie spędzały w towarzystwie zrównoważonych, dorosłych, socjalnych psów.

8. Pies merda ogonem, gdy jest negatywnie nastawiony

Merdanie ogonem nie zawsze jest czymś pozytywnym. Szybkie, krótkie ruchy wysoko ustawionego ogona, ogólne napięcie widoczne w pozycji psa – to wszystko wskazuje na fakt, że mamy do czynienia z czworonogiem nastawionym nieprzychylnie. Nie warto dawać się zwieść samemu merdaniu!


Czy pies ziewa dlatego, że jest śpiący? Sprawdź sam!

9. Ogon psa pomaga w nawigacji podczas… pływania

Szczególnie dobrze jest to widoczne u psów dowodnych, na przykład retrieverów, które zazwyczaj mogą poszczycić się masywnymi ogonami. Podczas pływania ogon psa ma służyć jako pomoc przy zmianach pozycji czy kierunku, w którym udaje się zwierzę. 

10. Naturalne ułożenie ogona jest różne dla różnych psów

Dotyczy to zwłaszcza psów rasowych, które mogą mieć ogony uniesione z natury (na przykład JRT) albo trzymane nisko, nawet między nogami (niektóre charty) i nie jest to od razu sygnałem komunikacyjnym. Zanim zinterpretujemy zachowanie psa, musimy poznać naturalną pozycję jego ogona. Jako część kręgosłupa, ogon psa może być ułożony w różny sposób, zależny od budowy samego szkieletu. Warto więc swoje obserwacje opierać również na innych aspektach psiej mowy ciała.

mity o jrt, ogon psa

Znaliście te ciekawostki o psich ogonach? Która była dla Was największym zaskoczeniem?

O autorze

1 thought on “Ogon psa – dziesięć niesamowitych ciekawostek”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security