O karmach i cenach

Ciągle gdzieś spotykam się ze stwierdzeniami, że Pedigree i Chappi to super karmy, które super służą psu i w ogóle są najtańsze na rynku. Więc zrobimy małe zestawienie.

Chappi Adult

15 kg kosztuje ok. 85 zł (wątpię, aby ktoś kupował Chappi przez Internet…). Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 120 gram. Czyli karmy psu starczy na 125 dni. Cena dziennej dawki to 0,68 zł. Karma ma 16% białka, więc dla mojego psa, aby mógł być w pełni sił, dawka powinna być nieco większa. Skład (w kolejności, czyli od tego, czego jest najwięcej. zboża bliżej nieokreślone, ok. 4% mięsa i produktów pochodnych oraz produkty roślinne, z których części pies nie przyswoi ani nie strawi.

Pedigree Adult Mini (wersja z drobiem niech będzie)

12 kg kosztuje ok. 100 zł (jak wyżej). Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 100 gram. Psu 12 kg karmy wystarczy na 125 dni, czyli 15 kg na ok. 155 dni. Cena dziennej dawki to 0,83 zł. Białka ok. 20%, więc nadal nieco za mało i dawka dzienna musiałaby być nieco zwiększona. Skład od tego, czego jest najwięcej: zboża (w tym ok. 26% ryżu w jednym typie granulek, czyli część granulek jest dobrze przyswajalnych), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (czyli kopyta, sierść itd), w tym ok. 4% drobiu w odpowiednich granulkach, produkty pochodzenia roślinnego, no i na końcu warzywa: po 4% marchewki i groszku w odpowiednich granulkach.

Butchers Complete z wołowiną

20 kg kosztuje ok. 120 zł (są worki 10 albo 20kg). Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 110 gram. Psu 20 kg karmy wystarczy na ok. 182 dni, wiec 15 kg na ok. 137 dni. Koszt dziennej dawki to 0,66 zł. Białka ma ok. 24%. Skład: zboża (bliżej niezidentyfikowane), mięso i produkty pochodzenia mięsnego (w tym aż min. 30% wołowiny!), produkty pochodzenia roślinnego, warzywa w kolorowych granulkach. Do tego dopisek: min. 5% świeżego mięsa w czerwonej granulce.

Purina Dog Chow Mix Meat

15 kg kosztuje ok. 95 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 110 gram. Psu karmy wystarczy na ok. 137 dni. Cena dziennej dawki to… 0,69 zł! Białka jest ok. 25%, więc dla nas w normie. Skład: zboża (min. 4% ryżu i 4% pełnoziarnistych zbóż), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (kopyta itd) min. 14%, produkty pochodzenia zwierzęcego i warzywa na końcu.

Arion Premium Adult Maintenance Mini

15 kg kosztuje ok. 115 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 85 gram. Psu karmy wystarczy na ok. 176 dni. Cena dziennej dawki to 0,65 zł. Białka jest ok. 26%. Skład: zboża (w tym pszenica, kukurydza, ryż), mięso i podroby mięsne – ok. 30 % kurczaka i hydrolizatu białka (hydrolizat zazwyczaj nie wywołuje reakcji alergicznej), produkty roślinne, jaja i produkty jajeczne, lecytyna, yucca. I najważniejsze: nie zawiera barwników.

Brit Premium Adult Small

16 kg (2 x worek 8 kg) kosztuje ok. 120 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to… 66 gram! Psu 16 kg karmy wystarczy na 242 dni. Cena dziennej dawki to 0,50 zł. Białka w karmie jest ok. 27%. Skład: kurczak 41% (pierwszy raz mięso na pierwszym miejscu), kukurydza, pszenica, ryż, wyciągi z ziół i owoców, yucca.

Nutra Gold Holistic Salmon&Potato

15 kg kosztuje ok. 200 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 100 gram. Psu 15 kg karmy wystarczy więc na 150 dni. Cena dziennej dawki to 1,33 zł. Białka w karmie jest ok. 25%. Skład: łosoś (15%), mączka z ryb morskich, ziemniaki (12%), zielony groszek (12%) itd. Z ciekawszych rzeczy: jaja, suszone algi, mączka ze skorupiaków i dużo ziół 😉

Taste of The Wild Pacific Stream

13,6 kg (2 x 6,8 kg) kosztuje ok. 193 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 100 gram. Psu 13,6 kg karmy wystarczy na 136 dni, więc 15 kg na 150 dni. Cena dziennej dawki: 1,41 zł. Białka w karmie jest ok. 25%. Skład: mięso z łososia, mączka mięsna z ryb oceanicznych, słodkie ziemniaki, mączka mięsna z łososia, wędzone mięso z łososia itd. Plus – totalny brak zbóż.

Trainer Fitness3 Adult Mini Rabbit&Potatoes

15 kg karmy (2 x 7,5 kg) kosztuje ok. 200 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 80 gram. Psy 15 kg karmy wystarczy na 188 dni. Cena dziennej dawki: 1,07 zł. Białka w karmie jest ok. 24%. Skład: ziemniaki 28%, suszone mięso z królika 20%, olej kukurydziany 8,5%, nasiona lnu, suszone jagody. Plus: karma nie tylko bezzbożowa, ale i monoproteinowa, czyli idealna dla alergików czy psów na diecie eliminacyjnej.

Royal Canin Mini Adult

16 kg (2 x 8 lg) kosztuje 239 zł. Dawkowanie dzienne dla psa 5 kg to 92 gramy. Psu 16 kg karmy wystarczy na 173 dni. Cena dziennej dawki to 1,37 zł. Białka w karmie jest ok. 27%. Skład: kukurydza, mąka kukurydziana, suszone mięso drobiowe, gluten kukurydziany, tłuszcze roślinne, drożdże, tran (uwaga, prywatna opinia: bardzo droga kukurydza z tej karmy 😉 ).
To takie małe zestawienie tych karm, które są najczęściej wspominane. Nie pisałam o Acania czy Orijenie, bo jednak chodziło o tę niższą półkę; jednocześnie, napisałam o Royalu, bo wiele osób tą karmą karmi, a można karmić za podobną cenę, a lepiej składowo. I jeszcze raz: to jest tylko informacja o cenach, składzie, na bazie tego, co znalazłam w Internecie. Wiadomo, że każdy pies przyswaja lepiej inną karmę, dlatego niektórym ten kukurydziany Royal będzie pasował. Ale nie rozumiem stwierdzenia, że ktoś z przekonania czymś karmi, skoro służy, a nie próbuje czegokolwiek o innym składzie, bo nie. Do wszystkiego trzeba podchodzić z głową.
 

O autorze

13 thoughts on “O karmach i cenach”

 1. Ja swoją jedną suczkę karmię Orijenem i jestem zachwycona z efektów bycia na tej karmie. Wiadomo, najlepszy byłby BARF, ale jak dla mnie 80% mięsa i brak kukurydzy to i tak bardzo fajne zestawienie. Młodsza za to jest obecnie na husse która zawiera kukurydzę co prawda ale też widać, że jej pasuje a z tego co rozmawiałam z żywieniowcem, sprzedawcą karm i równiczesnie włascicielem australijczyka taki Orijen bylby dla nich za wysoko białkowy stąd chwilowy wybór husse 😛 jednak totalnie nie rozumiem jak ktos ( nie licząc schronisk gdzie liczy się cokolwiek do jedzenia) może karmić swojego psa pedigree….

 2. Świetnie, że ktoś zechciał trochę się pomęczyć i zrobić takie zestawienie karm (wyszukać składy, dawkowanie, ceny, obliczyć cenę dziennej dawki dla psa…). Chyba zrobię coś podobnego na moim blogu tylko z innymi karmami.
  Ja przyznam, że kiedyś faszerowałam swoje psy marketówkami. Sądziłam, że jest te karmy są takie tanie (nie zwracałam uwagi na dawkowanie i nie chciało mi się sprawdzić ile dziennie kosztuje mnie karma dla moich psów), a psom nic złego się po nich nie dzieje. Teraz na szczęście się opamiętałam i obecnie testujemy różne lepsze karmy. Zamierzam niedługo zakupić Brita, bo spotkałam się z pozytywnymi opiniami na temat tej karmy. Poza tym cena dziennej dawki dla moich psów wynosiłaby około 2zł.

  1. Myślę, że nie ma co uogólniać. Trzeba znaleźć konsensus między dobrym składem, tym, co psu pasuje, a także ceną, jaka dla nas jest dopuszczalna. Taki Brit czy Brit Care jest bardzo fajną karmą – dość tanią, ale jeszcze dość dobrą pod względem jakości.

 3. najlepszy drodzy Państwo jest BARF. Suchą karma rujnujecie flore bakteryjną układu pokarmowego. To tak jakbyście jedli czipsy całe życie. Jest teraz na rynku pełno sklepów internetowych oferujących zbilansowane posiłki barf. Oczywiście wychodzi o wiele taniej niż sucha karma, bo dorosły pies je surowego 5% swojej wagi, a karma jest po ok 10zł/kg. O alergie raczej też bym sie nie martwiła bo mozna wybierać sposród wolowiny, kaczki, krolika, sarniny, jelenia, koniny, indyka, dzika w tym żołądki z zawartością itd

  1. Żaden poważny człowiek nie stwierdzi, że jakiś sposób żywienia jest dla psów najlepszy – choćby dlatego, że każdy pies jest inny.

 4. Pingback: Mokre karmy dla psów bez drobiu - zestawienie - Biały Jack

 5. Pingback: Vitalin Sensitive Lamb&Rice - test karmy - Biały Jack

  1. Proponuję zwrócić uwagę na datę wpisu – ceny były sprawdzane wówczas 🙂 Co do ceny – nwaet gdyby 10 kg było po 30 zł, to nadal nie zmienia to faktu, ze jest to pasza nic nie mająca wspólnego z dobrym jakościowo, suchym jedzeniem.

 6. Pingback: Alpha Spirit Only Fish - test karmy - Biały Jack

 7. Pingback: Zestawienie karm - karmy suche z dziczyzną - Biały Jack

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security