czy jack russell terrier

Czy jack russell terrier… Najczęstsze pytania o JRT

W prawie każdej grupie na FB regularnie pojawiają się pytania o to, czy jack russell terrier… i tutaj wstaw dowolnie. Większość z nich się powtarza, bo z jakiegoś powodu osoby je zadające nie opanowały obsługi lupki, czyli wyszukiwania. Tutaj postanowiłam zebrać większość z nich i odpowiedź na nie hurtem.

Czy wszystkie JRT są takie same?

Zanim przejdziemy do meritum, pragnę to wyjaśnić. Psy, jako żywe istoty, mają różne charaktery. Co więcej, na ich zachowanie wpływają w znacznym stopniu człowiek i środowisko. W związku z tym poniższe odpowiedzi są często ogólne lub wymijające, czyli niekonkretne. Nie jest to złośliwe z mojej strony! Po prostu zdarza się, że pies został tak doświadczony w życiu, że zachowuje się zupełnie inaczej niż statystyczny JRT. Chciałabym w ten sposób wyprzedzić ewentualne komentarze w stylu „a mój pies tak nie robi”. To oczywiste, że może nie robić. Ale mówimy o typowym JRT, zgodnym ze wzorcem i wychowanym świadomie, a nie tylko trzymanym w towarzystwie człowieka.

Czy jack russell terrier lubi inne psy?

Tak i nie. Bo wiele zależy przede wszystkim od tego, jak wychowasz swojego psa. Terier bez socjalizacji i bez regularnego zajęcia będzie nie dość, że mało obyty z innymi czworonogami, to jeszcze sfrustrowany i znudzony. To w połączeniu z zachowaniem ludzi (np. kurczowym ściąganiem psa na smyczy, gdy ten wita się z innym), liczbą bodźców wokół i brakiem podstaw wychowania na pewno nie wpłynie pozytywnie na psie podejście do innych czworonogów. Dodatkowo niekastrowane samce JRT zazwyczaj nie przepadają za przedstawicielami swojej płci, zwłaszcza w okresie cieczek.

Czy jack russell niszczy?

Nie jest to regułą, ale znów – mówimy o temperamentnym terierze. Tak, jack russell terrier może niszczyć w domu i wcale nie muszą to być tylko pogryzione buty. Przegryzione kable, zjedzone drzwi, zdrapane tapety, zniszczone sprzęty elektroniczne – to tylko przykłady zniszczeń. Choć można przypuszczać, że większość dorastających, młodych psów coś zniszczy (choćby ze względu na okres ząbkowania, który bywa bolesny i dokuczliwy), to nie należy zakładać, że terier będzie siał zniszczenie codziennie i w dużej skali. Ale nie można też oczekiwać, że nie będzie tego robił w razie np. zaburzeń separacyjnych, frustracji czy nudy.

Czy jack russell terrier dużo szczeka?

Z zasady teriery są raczej pobudliwe i szczekliwe. Lepiej nastawić się na to, że jack russell terrier będzie dużo szczekał, a potem miło się zaskoczyć, jak okaże się, że jednak nie.

Czy jack russell terrier jest agresywny?

Warto odczarować w końcu stereotyp agresywnego psa. Co to znaczy – agresywny? W stosunku do kogo? W jakiej sytuacji? Agresywne zachowanie nie musi być chęcią zrobienia krzywdy, a może być efektem lęku i wyuczonej bezradności. Dodatkowo często ludzie za agresję uznają np. warknięcie na opiekuna czy próbę złapania go zębami. Nawet wtedy, gdy jest to efekt ich własnych zaniedbań. Każdy pies może być agresywny, ale z drugiej strony rzadko który wybiera tę drogę komunikacji, zarówno z psami (jeśli zadbasz o socjalizację), jak i, a może zwłaszcza, z ludźmi.

Czy jack russell terrier nadaje się dla dzieci?

Żaden pies nie nadaje się dla dzieci. Dla dzieci nadają się pluszaki i mówię to jako matka. Czy JRT nadaje się do domu z dziećmi? O tym już pisałam. Zawsze należy sobie zadać pytanie o to, czy dzieci nadają się do domu z psem. To wiele wyjaśnia.

czy jack russell terrier nadaje się dla dzieci

Czy jack russell terrier ma włosy czy sierść?

Każdy pies ma włos, a psie włosy z zasady nazywamy sierścią. U JRT włos dzieli się na okrywowy i podszerstek w każdej odmianie.

Czy pies rasy jack russell terrier może być na dworze?

Nawet powinien – podczas spacerów. Czy nadaje się do mieszkania na dworze? Ja uważam, że nie, ale są ludzie, którzy trzymają psy w boksach i budach, zwłaszcza te myśliwskie. Pomijając kwestię etyki czy dbania o psa przy upałach albo mrozach, należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Pozostawiony samemu sobie jack russell terrier prędzej czy później znajdzie własny sposób na nudę. Wątpię, czy spodoba się on Tobie.

Czy jack russell terrier lubi wodę?

W sumie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Nie jest to typowy pies dowodny. Część JRT chętnie pływa. Inne z kolei starają się unikać wody, gdy tylko mają na to szansę. Jax na przykład lubi wodę stojącą i taką po pachy, ale do morza nie wejdzie za nim. I kałuże również omija.

Czy jack russell terrier lubi koty?

Bardzo, głównie gonić. Istnieją JRT przyzwyczajone do kotów w domu. Zwykle jednak są to koty, które były przed nimi albo zostały wzięte w okresie szczenięctwa teriera. Akceptacja domowych kotów wcale nie oznacza, że pies nie będzie gonił kotów na dworze. I nie zwalnia z odpowiedzialności i ostrożności. Nie tak dawno był przypadek JRT, który zagryzł pod nieobecności właścicieli kota, z którym mieszkał i dogadywał się od kilku lat.

Czy jack russell terrier jest mądry?

Można dyskutować nad tą mityczną mądrością. Na pewno są to psy inteligentne, które świetnie potrafią dążyć do realizacji własnych celów. Nie są jednak cudownymi istotami, za które ma je część osób. Nie będą same z siebie rozumiały ludzkiej mowy i nie mają zaprogramowanej umiejętności wykonywania sztuczek tylko dlatego, że inny piesek w internecie je robił. Co więcej, ich inteligencja czasami nie jest dobra dla samego opiekuna! Bywają sytuację, w których JRT jest bardziej lotny niż człowiek i w mig pojmuje, jak wykorzystać sytuację dla osiągnięcia korzyści.

Czy jack russell terrier uczula?

Tak. I pragnę podkreślić to jako astmatyczka i alergiczka – nie znajdziecie absolutnie ŻADNEGO psa, który z zasady by nie uczulał. Każdy pies uczula, bo źródłem uczulenia nie jest sierść, a białko zawarte m.in. w naskórku, ślinie czy innych wydzielinach. JRT uczula, szczególnie ten gładkowłosy, bo zostawia po sobie więcej materiału biologicznego. Regularnie trymowany jack russell terrier szorstkowłosy czy złamany może wywoływać u alergików mniejszą albo taką samą reakcję.

Czy jack russell terrier potrzebuje ubrania?

Znów – to zależy. Z zasady psy żyjące w ciepłych mieszkaniach nie są przystosowane do warunków panujących na zewnątrz. Nie mają tak imponującej okrywy jak zwierzęta, które żyją na zewnątrz, w niskich temperaturach przez dłuższy czas. Dlatego jestem zdania, że większość JRT samodzielnie da opiekunowi znać, gdy potrzebuje ubrania. Na przykład trzęsąc się jak osika. Decyzję o ubieraniu psa należy podejmować pragmatycznie, a nie na podstawie własnych przekonań o ubraniach dla psów.

Czy jack russell terrier nadaje się do bloku?

Tak. Nadaje się też do domu z ogrodem. I w jednym, i w drugim miejscu może mieć świetne albo tragiczne warunki, bo nie zależy to od przestrzeni zamieszkania (i, nie oszukujmy się, spania, bo to właśnie pies powinien robić w domu przez większość dnia), tylko od sposobu, w jaki człowiek dba o psie potrzeby.

Co jeszcze chcesz wiedzieć o JRT?

Masz pytania, na które odpowiedzi nie pojawiły się w tym tekście? Napisz komentarz albo odezwij się do mnie mailowo! Chętnie doradzę, wyjaśnię i pokieruję w odpowiednią stronę.

A co Ciebie najbardziej zdziwiło w tych odpowiedziach? Podziel się opinią!

O autorze

1 thought on “Czy jack russell terrier… Najczęstsze pytania o JRT”

  1. Dzień dobry, przeczytałem tekst, czytając go w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że to sztuka dla sztuki, jest taki albo nie, lubi albo nie, etc. Pisanie jak na Sportowych faktach.pl, gdzie mają chyba płacone od wyrazu. Jest to jednak bardzo dobry tekst, który może uzmysłowi właścicielom, że pies to żywa istota i jak człowiek wszystko zależy od wychowania. (jeden opluje bezdomnego inny zaprosi go do domu i nakarmi, jedna rasa człowiek) Czytam nieraz pytania co ile JRT powinien wyjść na siku, co można dawać do zabawy itp. Niektóre pytania są tak infantylne, że szczęka mi opada. Bardzo podoba mi się Pani tekst. Po przeczytaniu może część ludzi sobie uświadomi jaką istotą jest pies i że to od niego najwięcej zależy. Opiszę mojego JRT, jeśli się to Pani do czegoś przyda to super. Co noc budzi się i szczeka, muszę ją wypuścić bo nie da spokoju, tylko raz, potem już śpi do 10, Bardzo inteligentna, komendy typu daj łapę, siad, poproś leżeć, KILKA minut i do dzisiaj to robi, potrafi wymuszać na nas swoje pragnienia, pozwalam jej na wiele głupot i niestosownych zachowań ponieważ jak powiem “nie wolno” od razu przestaje. Rozróżnia trzy słowa zabawki, powiem przynieś : piłkę lub rękawiczkę lub misia i przynosi odpowiednią, ma bardzo dobrą pamięć, wieczorem zostawi piłeczkę w ogrodzie, rano każę jej poszukać, po chwili biegnie bezpośrednio do miejsca gdzie zostawiła. Uwielbia wchodzić do wody, każdej, kilka razy w roku jedziemy do Gdyni i tam wskakuje do morza oczywiście za piłeczką. Uwielbia piłki, frisbee dla niej nie istnieje, patyki również, goni koty jak głupia, nigdy jej nie uczyłem tego ale jak zagwiżdżę na palcach przybiega natychmiast, nie potrafię tego wyjaśnić. Dużo majsterkuję, szczególnie w ogrodzie, każde narzędzie musi obwąchać ale wtedy nie boi się chodzą piły szlifierki etc siedzi i się przygląda, czasem wchodzi na kosiarkę jak chcę kosić. Boi się panicznie jak żona zamiata, ja wezmę tą miotłę to się nie boi. Oczywiście śpi z nami w łóżku i nie ma innej opcji. Ciekawe ilu z właścicieli ma tak jak ja a ilu dokładnie odwrotnie? Pozdrawiam Panią i wszystkich którym mój tekst coś pomoże

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security