"Szkolenie psów krok po kroku" Celina del Amo, Dieter Kothe

Kolejna książka z serii tych, które polecam do przeczytania – w tym przypadku głównie początkującym psiarzom, którzy dzięki obrazowym instrukcjom wiele mogą się nauczyć. Również jednak osoby, które mają wiedzę na temat wychowania psów znajdują tutaj ciekawe wskazówki.

Gdy bierzemy pod swój dach psa i chcemy dla niego jak najlepiej, to sięgamy również po literaturę, która ma nam przybliżyć nie tylko zakątki psiej psychiki, ale również podstawy funkcjonowania z psem. Nie da się ukryć, że każdy pies potrzebuje wychowania – trudno jest jednak początkującym właścicielom małego szczeniaczka dostosować się do pewnych zasad w szkoleniu. Nierzadko nie mają oni nawet o tych zasadach pojęcia. “Szkolenie psów krok po kroku” to idealny przewodnik dla osób, które dopiero wzięły do siebie psa i nie do końca wiedzą, jak zacząć ćwiczenia nad podstawowymi komendami i posłuszeństwem oraz do czego stosować się w szkoleniu.
Książka została podzielona na kilka rozdziałów, z których każdy mówi o innej rzeczy. Pierwszy rozdział to ogólne zagadnienia dotyczące wychowania i socjalizacji psów, a także tego, jak powinno się je szkolić. Nie znajdziemy tutaj odpowiedzi na nasze szczegółowe pytania, ale na pewno można dostrzec tutaj najistotniejsze informacje dotyczące tego, jak powinna przebiegać praca z psem. Wiele miejsca poświęconego jest samemu procesowi uczenia się psa – jak pies się uczy, jak powinny wyglądać etapy szkolenia, ale również – jak wyglądają najczęstsze błędy. Druga część tego rozdziału została poświęcona motywowaniu psa oraz jego koncentracji – dlaczego te dwie kwestie są tak istotne oraz jak je rozwijać, aby i psu, i nam pracowało się równie łatwo i efektywnie. 
Drugi rozdział to ćwiczenia podstawowe, czyli takie, które będą nam przydatne w zakresie podstawowego posłuszeństwa. Znajdziemy tutaj informacje dotyczące nie tylko tego, jak nauczyć psa komendy “siad” czy chodzenia na smyczy, ale również tego, jak prezentują się najczęściej popełniane w szkoleniu błędy oraz czego warto unikać. Co więcej, każde ćwiczenie jest rozpisane na kilka etapów, dzięki czemu właściciel psa jest w stanie sam zobaczyć, w którym miejscu cyklu szkoleniowego się znajduje oraz o co musi zadbać na tym etapie. Podobnie jest w rozdziale kolejnym, gdzie przedstawione zostały komendy uzupełniające – nie tylko te, które wiążą się z posłuszeństwem, ale również takie, które bywają przydatne w innych sytuacjach. Należą do nich zarówno komenda “równaj”, jak i informacje o tym, jak uczyć psa aportu czy przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych. 
Dla początkujących właścicieli, którzy chcieliby wybrać się z psem do psiej szkoły, ta książka również okaże się przydatna. Będzie nie tylko swoistym podręcznikiem do pracy w domu. Zawiera w sobie także wskazówki odnośnie tego, jak wybierać szkołę dla psów oraz na co zwracać uwagę przy tym wyborze.
Zdecydowanym plusem tej pozycji wydawniczej są zdjęcia. Wzbogacają one każde przedstawione w książce ćwiczenie, dzięki czemu nie tylko można przeczytać tutaj wiele przydatnych rzeczy, ale również zobaczyć,jak mają wyglądać w rzeczywistości. Szczególnie przydatne mogą okazać się zdjęcia, na których widać popełniane błędy szkoleniowe – to właśnie one pozwolą nam ustrzec się przed popełnianiem podobnych pomyłek. Dodatkowo, książka jest również w twardej oprawie, co sprawia, ze nawet zabrana na trening z psem nie za bardzo ulegnie zniszczeniu 🙂
“Szkolenie psów krok po kroku” Celina del Amo, Dieter Kothe, wydawnictwo Delta, stron: 126.

Książkę można kupić >tutaj<.

Powyższa recenzja jest jedynie moją prywatną opinią. Jestem zdania, że żadna lektura nie jest stratą czasu – dzięki każdej książce, zwłaszcza pisanej przez praktyka, a nie teoretyka, jesteśmy w stanie nauczyć się nowych, ciekawych rzeczy czy możemy mieć styczność z metodami wartymi wypróbowania. Pamiętajmy tylko – dopasujmy metodę do psa, a nie psa do metody 🙂

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security