Pies w Tatrach Słowackich: minister wstrzymuje projekt

Pies w Tatrach Słowackich przez ostatnie dziesięć lat pojawiał się i znikał. Najpierw przepisy blokowały możliwość chodzenia po niektórych szlakach, potem zaakceptowały obecność psów na terenie całego TANAP-u. Obecnie trwają prace nad nowym projektem opisującym zasady korzystania z tego obszaru przez turystów. Zakłada on między innymi prawie całkowity zakaz wędrowania z psami. Zobacz, jak aktualnie wygląda sprawa.

Pies w Tatrach Słowackich – aktualności

W tym wpisie znajdziesz wszystkie aktualności dotyczące przepisów określających obecność psów w Tatrach Słowackich. Obecnie obowiązują dotychczasowe regulacje zezwalające na wstęp z psem na teren TANAP-u. Nowy projekt jest powtórnie analizowany. Szczegóły zobacz poniżej.

DSC_2143 — kopia

20 marca 2019 – Minister Środowiska blokuje proces legislacyjny

W odpowiedzi na protesty właścicieli psów oraz wspinaczy, a także interwencję ekologów i Rzeczniczki Praw Zwierząt, Minister Środowiska László Sólymos zablokował proces legislacyjny projektu, tym samym oddając go do powtórnych konsultacji. Swoją decyzję argumentował koniecznością wzięcia pod uwagę potrzeb wszystkich turystów i udostępnienia Tatr w taki sposób, aby przyroda była chroniona, ale przepisy – nowoczesne. W sprawie mają być wzięte pod uwagę głosy ze środowisk psiarzy, wspinaczy, a także ekologów. 

11 marca 2019 – Rzeczniczka Praw Zwierząt przeciwna projektowi TANAP-u

Na początku marca w sprawie projektu wypowiedziała się słowacka Rzeczniczka Praw Zwierząt. Wyraziła stanowczy sprzeciw wobec zapisów w projekcie, argumentując, że są one niesprawiedliwe i godzą w odpowiedzialnych opiekunów psów, którzy kochają góry. Jednocześnie powstała również ankieta (dostępna tu), według której pies w Tatrach Słowackich miałby pozostać równoprawnym turystą, zaś puszczanie go luzem związane byłoby z wysoką karą. Przeczytaj więcej na temat tej propozycji w tym wpisie.

25 stycznia 2019 – pies w Tatrach Słowackich niemile widziany według nowego projektu

Pod koniec stycznia przekazano do wiadomości publicznej nowy projekt przepisów dotyczących ruchu turystycznego i innych aktywności w Tatrach Słowackich. Projekt znacząco ograniczył liczbę tras, na które można wejść w psem, co w praktyce oznacza, że góry stają się zupełnie niedostępne dla turystów podróżujących z czworonogami. Zobacz konkretne zapisy i listę zakazanych tras w tym wpisie.

2016 – pies w Tatrach Słowackich mile widziany

W 2016 zmieniły się przepisy, pozwalając turystom z psami na wędrowanie po wszystkich szlakach Tatr Słowackich. Warunkiem było to, aby pies w Tatrach Słowackich był na smyczy. Musieliśmy również posiadać dla niego kaganiec. Te przepisy obowiązują do dziś. Przeczytaj więcej na ten temat w tym wpisie.


Zobacz nasze przewodniki po trasach w Tatrach Słowackich

Co myślicie o obecnym projekcie? Byliście kiedyś w Tatrach Słowackich z psami?

O autorze

1 thought on “Pies w Tatrach Słowackich: minister wstrzymuje projekt”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security