Monoproteinowe, bezzbożowe karmy rybne | Cz. 1

Dziś przygotowałam dla Was zestawienie monoproteinowych karm bezzbożowych, w których źródłem białka są ryby. Znajdziecie tutaj zarówno karmy rybne bardziej, jak i mniej popularne, z różnych półek cenowych. Każda karma jest opisana pod kątem składu, ceny oraz rzeczywistego kosztu za dzienną dawkę. Na samym dole wpisu znajdziecie informacje, kiedy te karmy rybne były opisywane – to istotne m.in. pod kątem aktualności składów czy cen.

Dlaczego karmy bezzbożowe, monoproteinowe i rybne?

Zestawienie powstało po to, aby ułatwić znalezienie idealnej karmy każdego właścicielowi zwierzaka z alergią pokarmową na drób i nie tylko. Karmy monoproteinowe to karmy, w których występuje tylko jeden rodzaj białka zwierzęcego – stąd doskonale sprawdzą się w przypadku wprowadzania diety eliminacyjnej; w tym przypadku ujęłam tylko karmy rybne. Dodatkowo w zestawieniu pojawiają się wyłącznie produkty bezzbożowe, czyli takie, które jeszcze bardziej zmniejszają ryzyko występowania alergii. Po konsultacjach z mądrzejszymi ode mnie w dziedzinie żywienia nie ujmuję w zestawieniu również karm z ryżem. Z uwagi na to, że karmy rybne jakiś czas temu wręcz zalały rynek, wpis zostanie podzielony na dwie części.
W zestawieniu starałam się porównywać ceny średnich worków karmy – od 6 do 8 kg, w wyjątkowych sytuacjach większych bądź mniejszych. Niektóre bezzbożowe karmy rybne dostępne są okresowo tylko w dużych albo tylko małych workach, co wynika z ich importu do kraju.
Dawkowanie jest podawane dla psa wielkości Małego Białego, czyli w przybliżeniu 5 kg. Na tej podstawie obliczane jest również, na ile wystarczy karma oraz jaki jest koszt jej dziennej dawki, w oparciu o cenę worka, w ramach której dostępne są konkretne karmy rybne. Przyjmujemy na potrzeby obliczeń, że każdego dnia podawana jest pełna dawka karmy, co oczywiście może być nierealne – pies dostaje również smakołyki, gryzaki, przysmaki. W rzeczywistości więc czas, na jaki wystarczy karma, jest nieco dłuższy. Standardowa dawka karmy to dawka dla psów o przeciętnej aktywności.

Przy większości karm znajdziecie link do portalu Ceneo, prowadzący wprost do omawianej karmy i konkretnej jej objętości. W ten sposób Wy traficie bez trudu do najkorzystniejszych ofert cenowych konkretnych karm, zaś do Małego Białego trafi grosik od Ceneo – na dalszy rozwój 🙂 

DSCN6432

Canagan Scottish Salmon Grain Free

Karma Canagan dostępna jest zarówno u producenta, jak i w kilku sklepach internetowych. Nadaje się również do podawania szczeniętom oraz sukom w ciąży oraz karmiącym.
Skład: W składzie na pierwszym miejscu stoi świeży łosoś szkocki bez ości – trzeba pamiętać, że skład procentowy 26% w obliczu tego, co podajemy naszemu psu, nieco się zmniejsza. Podana wartość w przypadku “świeżego” źródła białka to wartość bez odparowania wody – w rzeczywistości mamy więc tego łososia nieco mniej. W sumie w karmie jest  53,5% składników zwierzęcych (26% świeżego łososia bez ości i 4% świeżego pstrąga; reszta to składniki suszone: łosoś szkocki – 10%, śledź – 8%, suszona biała ryba – 5,5%). Wypełniaczem są bataty, groch oraz ziemniaki. Zaletą jest dodanie oleju zwierzęcego, również rybnego – z łososia (5%). Reszta to owoce oraz zioła.
Analityka: Karma ma sporo białka – 33% – oraz większą niż standardowo ilość tłuszczu – 17%. Dodatkami są kwasy omega 6 i 3 oraz wapń i fosfor.
Cena, koszt, dawka i czas: Za worek 6 kg zapłacimy 168 zł; średnie dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to ok. 95 g (od 75 do 120). Przy takim uśrednieniu worek karmy wystarczy nam na 65 dni (80 dni w przypadku dawki minimalnej, 50 – maksymalnej). Koszt jednej dawki żywieniowej to 2,66 zł (2,10 zł przy dawce minimalnej, 3,36 zł – maksymalnej).

Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę najtaniej!

GreenDog pstrąg i łosoś

GreenDog to producent dość mało popularnych, ale dostępnych w kilku sklepach, holistycznych karm dla psów. Marka wyróżnia się stosowaniem jedynie naturalnych składników, brakiem chemicznych ulepszaczy oraz wysoką higieną przygotowania produktów. Nie ma w niej m.in. GMO, niezidentyfikowanego tłuszczu zwierzęcego, ryżu, kukurydzy, pszenicy czy soi. Dodatkowo skład ma w naturalny sposób odstraszać komary i kleszcze.
Skład: Skład jest prosty, co jest oczywistym plusem, gdy chodzi o karmy rybne dla alergików. Na pierwszym miejscu mamy świeżego pstrąga jako 27% całego składu, a zaraz za nim 27% suszonego mięsa z łososia. Ze składników rybnych jest jeszcze tylko olej z łososia. Wypełniaczami są groszek, bataty, ziemniaki w łącznej ilości 38%. Do tego pomniejsze składniki. Brak niezidentyfikowanego tłuszczu zwierzęcego zdecydowanie na plus.
Analityka: Białka w karmie jest 28%, co plasuje ją pośrodku stawki. Do tego mamy 13% tłuszczu – nieźle, jeśli nie mamy psiego pakera, tylko normalnego psa 😉
Cena, koszt, dawka i czas: Jakiś czas temu marka wprowadziła, prócz worków 2 kg i 12 kg, również dodatkowy – 6 kg. Mamy nadzieję, że m.in. za naszą sugestią 🙂 Cena worka 6 kg u dystrybutora to 174 zł. Dawka jest zaskakująco niska: tylko 50 g. Worek 6 kg wystarczy nam więc na 120 dni, co jest ilością zawrotną wręcz. Koszt jednej dawki żywieniowej to… 1,45 zł! Jeśli chcecie jeszcze taniej – worek dwukrotnie większy jest tylko o ok. 60% droższy!

Orijen Dog Adult Six Fish

Orijen jest marką znaną w Polsce przede wszystkim ze względu na dość dobry skład oraz wysoką zawartość białka w karmach. Jest to jedna z popularniejszych i droższych marek, które pojawiają się m.in. na półkach sklepów zoologicznych.
Skład: Wśród składników zwierzęcych mamy podział na składniki świeże i suszone. Świeże to: całe sardynki (18%), cała makrela (13%), cały morszczuk (12%), cała flądra (5%), karmazyn czerwonopasy (5%), cała sola (5%) – w sumie 48% składników. Suszone to: cała makrela (5%), cały śledź (5%), cały dorsz (4,5%), całe sardynki (4,5%), cały błękitek (4%). Do tego 4% oleju z łososia, liofilizowana wątroba z dorsza i caaaaaaała grupa warzyw, owoców i ziół. Wasz pies albo tę karmę pokocha, albo nie będzie chciał jej jeść 😉
Analityka: Karma posiada wysoką ilość zarówno białka – 38% – jak i tłuszczu – aż 18%. Stosunkowo wysoka jest wilgotność karmy, bo aż 12%. Dodatkowo w karmie są kwasy Omega 3 i 6 oraz witaminy, minerały i… tauryna.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma dostępna jest w średnich workach 6 kg, których uśredniona cena to 205 zł; do tego mamy worki 240 g, 2 kg oraz 11,4 kg. Pies o średniej aktywności i wadze 5 kg będzie zjadał 75 g karmy dziennie, przez co worek wystarczy mu na 80 dni. Koszt dziennej dawki to 2,56 zł.

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej tę karmę!

Taste of The Wild Pacific Stream

Muszę wspomnieć, że to dzięki tej karmie w ogóle poznaliśmy karmy rybne, gdy Mały Biały okazał się być alergikiem. Skład od tamtego czasu się niestety zmienił – niestety, bo nie na plus.
Skład: Niestety i tutaj nie jest nam dane poznać dokładnego składu karmy. W ramach składników zwierzęcych w karmie znajdują się: mięso z łososia, mączka mięsna z ryb oceanicznych, mączka mięsna z łososia, wędzone mięso z łososia. Głównym źródłem węglowodanów są bataty. Minus za brak oleju rybnego – zamiast niego mamy kanadyjski olej rzepakowy. Skład jest bogaty w zioła, owoce i warzywa.
Analityka: Karmę wyróżnia standardowy skład procentowy: 25% białka oraz 15% tłuszczu. Dodatkiem są witaminy, Omega 3 i 6 oraz minerały i kwas foliowy.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę można kupić w workach 2 kg, 6 kg oraz 13 kg. Worek 6 kg kosztuje około 95 zł. Dawkowanie to 95 g, więc worek o takiej pojemności wystarczy nam na 63 dni. Koszt dziennej dawki karmy to 1,50 zł.

Sprawdź, gdzie najtaniej kupisz tę karmę!

N&D

Acana Pacifica

Acana jest kolejną znaną w Polsce marką, którą równocześnie można spotkać w sklepach zoologicznych jako “tę drogą” oraz “tę dobrą”. Opiera się przede wszystkim na naturalnych i regionalnych składnikach.
Skład: Składników, jak to w Acanie, jest sporo. Mamy świeże składniki zwierzęce: całego śledzia (14%), całe sardynki (12%), całą flądrę strzałozębną (8%), całego morszczuka (4%), całego karmazyna czerwonopasego (4%). Mamy też składniki suszone (dehydratyzowane): śledzia (8%), dorsza (7%), morszczuka (7%). Do tego liofilizowaną wątrobę z dorsza (całe 0,1%) i 6% oleju z rdzawca. Poza tym składniki roślinne, na czele z grochem zielonym, czerwoną i zieloną soczewicą, ciecierzycą. Dodatkiem jest olej słonecznikowy tłoczony na zimno.
Analityka: Karma ma 35% białka oraz 17% tłuszczu. Dodatkami są kwasy Omega 3 i 6, EPA i DHA, chondroityna oraz glukozamina. Zawartość ziół oraz wodorostów ma podnosić ilość naturalnych przeciwutleniaczy w karmie.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma występuje w workach 340 g, 2 kg, 6 kg i 11,4 kg. Cena za worek 6 kg to średnio 165 zł. Dawkowanie dla psa o normalnej aktywności – 85 g, dlatego taki worek wystarczy nam na 70 pełnych dni. Koszt dziennej dawki karmy to 2,33 zł.

Sprawdź, gdzie najtaniej znajdziesz tę karmę!

Acana singles pacific pilchard

Karma należy do serii Singles, stworzonej przede wszystkim z myślą o psich alergikach. Jak wszystkie karmy rybne i o innych smakach tej marki, nie zawiera zbóż.
Skład: Tutaj, o dziwo, składników mamy mniej. Karma bazuje na całych sardynkach świeżych (25%) i dehydratyzowanych (18%). Mamy też olej z sardynek (7%) i sardynki liofilizowane (0,1%). Reszta to składniki roślinne; na czoło wysuwają się groch zielony, czerwona soczewica i ciecierzyca. Dodatek stanowi olej słonecznikowy tłoczony na zimno.
Analityka: Karma ma 31% białka oraz 15% tłuszczu. Mamy też dodatki: kwasy Omega-3, Omega-6, EPA i DHA. Nie brak glukozaminy i chondroityny. Dodatków żywieniowych jest niewiele: witamina E (pełniąca rolę konserwantu), miedź oraz cynk.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma występuje w workach 340 g, 2 kg, 6 kg i 11,4 kg. Cena za worek 6 kg to średnio 173 zł. Dawkowanie dla psa o normalnej aktywności – 85 g, dlatego taki worek wystarczy nam na 70 dni. Koszt dziennej dawki karmy to 2,45 zł.

Sprawdź, gdzie najtaniej znajdziesz tę karmę!

karmy rybne

Fish4dogs FINEST WHITE OCEAN FISH ADULT 

Ta karma przygotowana została z myślą o małych rasach; krokiety mają rozmiary zielonego groszku.
Skład: Bardzo prosty, co zdecydowanie ma swoje zalety. Mamy tutaj 27% białej ryby oceanicznej, mączkę z łososia (12%) oraz olej z łososia (8,7%). Wypełnienie stanowią ziemniaki (23%) oraz mąka groszkowa (21%), więc jak widać – wypełnienia jest tylko nieco mniej aniżeli składników pochodzenia zwierzęcego.
Analityka: Karma ma dość klasyczną ilość białka (26%) i niższą niż zwykle zawartość tłuszczu (12%). Dodatkami są witamin, pierwiastki śladowe oraz przeciwutleniacze naturalne.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma dostępna jest  workach 1,5 kg, 6 kg oraz 12 kg (6+6 kg). Worek średni, czyli 6 kg, kosztuje ok. 140 zł. Przy dawkowaniu ok. 70 g dla psa o wadze 5 kg worek wystarczy nam na 85 dni. Koszt dawki dziennej to 1,63 zł.

sprawdź, gdzie znajdziesz najtaniej tę karmę

fish4dogs Finest Salmon Complete małe rasy

Karma jest przeznaczona dla małych ras i krokiety są rozmiarów zielonego groszku. Alternatywnie można kupić karmę dla ras średnich i dużych, z krokietami wielkości bobu. Ten produkt reprezentuje karmy rybne nie tylko monoproteinowe, ale też z białkiem tylko z jednego gatunku ryb.
Skład: W składzie mamy 27% łososia, 11,9% mączki z łososia i 9,7% oleju z łososia. Wypełniacze stanowią ziemniaki (21%) oraz mąka groszkowa (20%). Proporcje składników roślinnych i zwierzęcych rozkładają się więc mniej więcej po równo.
Analityka: Karma ma standardowe 26% białka i 12% tłuszczu, co stanowi nieco niższą wartość aniżeli zazwyczaj w karmach. Dodatkiem są kwasy Omega-3.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma dostępna jest w opakowaniach 1,5 kg, 6 kg oraz 12 kg (jako 6+6 kg). Worek średni, czyli 6 kg, kosztuje 140 zł, a dawka dla psa 5 kg o normalnej aktywności to 75 g. Worek wystarczy nam więc na 80 dni, zaś dzienna dawka karmy kosztuje 1,75 zł.

Sprawdź, gdzie aktualnie kupisz tę karmę!

Fish4dogs Finest sardine małe rasy

Jak wyżej, karma przeznaczona dla małych ras ma krokiety rozmiaru groszku; wersja dla ras większych posiada krokiety rozmiarów bobu.
Skład: Na pierwszym miejscu w składzie stoi sardynka (26%), potem mamy też mączkę z łososia (19%) i olej z łososia. Wypełniacz stanowią słodkie ziemniaki (23%) oraz mąka groszkowa (19%).
Analityka: W karmie mamy standardową ilość białka (26%) oraz lekko obniżoną ilość tłuszczu (12%).
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę można kupić w workach 1,5 kg, 6 kg oraz 12 kg (w wersji 6+6 kg). Worek o wadze 6 kg kosztuje 150 zł, a dawkowanie dla psa 5 kg to 75 g. Wychodzi więc na to, że worek wystarczy nam na 80 dni, przy czym koszt dziennej dawki żywienia to 1,86 zł.

Zobacz, gdzie obecnie znajdziesz tę karmę!

DSC01492 — kopia

Alpha Spirit Only Fish

Teoretycznie karma ta należy do półwilgotnych (jej wilgotność to aż 25%), dla mnie jednak  jest bardziej karmą suchą niż mokrą, z tego powodu postanowiłam wrzucić ją w zestawienie. Plusem jest fakt, że karma jest pakowana w niewielkie opakowania o wadze 210 g. To chyba najłatwiejszy sposób na to, aby karmy rybne nie traciły aromatu i nie raczyły nim otoczenia 😉
Skład: Karma zawiera aż 85% świeżej ryby w postaci makreli atlantyckiej, sardynki, sardynelli. Wypełnienie stanowią kiełki roślin strączkowych. Prócz tego w karmie znajdziemy liczne ekstrakty, taurynę, glukozaminę oraz chondroitynę.
Analityka: Karma ma aż 34% białka oraz 14% tłuszczów. Wilgotność jest wysoka – na poziomie wspominanych 25%. Producent deklaruje natomiast brak jakichkolwiek innych dodatków.

Sprawdź, czy karma Alpha Spirit Only Fish smakowała Małemu Białemu! Więcej…
Cena, koszt, dawka i czas: Choć dawki są dzielone na mniejsze opakowania 210 g, to jednak karma dostępna jest w pudełkach 1,47 kg, 5,6 kg oraz 9,5 kg. Dzienna porcja dla psa o wadze 5 kg to ok. 95 g. Opakowanie 9,5 kg ma bardzo dużą rozpiętość cenową, ale średnio można znaleźć je za ok. 240 zł. Karma wystarczy nam na 100 dni, zaś cena za dzienną dawkę żywienia to 2,4 zł.

znajdź karmę w najkorzystniejszej cenie!

Caniwild gentle trout with salmon

Karmę tę mieliśmy okazję testować u Małego Białego – jest to nowość na rynku, dostępna od końcówki poprzedniego roku. Karma występuje też w wersji dla ras małych.
Skład: W sumie karma zawiera 50% łososia i pstrąga, z czego 36% stanowią świeże składniki, 12% suszony łosoś oraz 2% wywar rybny. Wypełnienie to bataty (26%), groszek oraz ziemniaki (6%).
Analityka: Karma zawiera standardowe ilości białka (26%) i tłuszczu (14%). Dodatkami są kwasy Omega-3 oraz Omega-6.
Cena, koszt, dawka i czas: Obecnie w sprzedaży są próbki 100 g, opakowania 2 kg, 6 kg oraz 12 kg. Worek 6 kg kosztuje w tej chwili 134 zł, zaś dawkowanie dla psa o normalnej aktywności i wadze 5 kg to 90 g. Oznacza to, że worek wystarczy nam na 66 dni. Dzienna dawka żywienia to 2,01 zł.

Zobacz, jak Małemu Białemu smakowała ta karma! Więcej
Wpis zaktualizowany w czerwcu 2018 r.
Niebawem część druga. Jeśli jesteś dystrybutorem bądź producentem oferującym monoproteinowe, bezzbożowe karmy rybne, zapraszam do kontaktu.

O autorze

0 thoughts on “Monoproteinowe, bezzbożowe karmy rybne | Cz. 1”

  1. Albo jej nie podpasowała, bo tak, albo ma za mało wzmacniaczy smaku i zapachu – bywa i tak niestety 😉

 1. Pingback: Zestawienie karm rybnych – część I | Shihtzakowe życie

 2. Co do żywienia mam małe pytanko odnośnie szczeniaków – być może będziesz znała odpowiedź, bo nigdzie nie mogę znaleźć. Piszą, mówią – żeby szczeniaka wyprowadzać po posiłku, po tym jak pije, po zabawie i śnie. Ok. Trafiam na inne artykuły – piszą żeby wyprowadzać psa przed jedzeniem bo po posiłku może się nabawić skrętu kiszek od biegania itd. W takim razie kiedy wyprowadzić szczeniaka na spacer bo te dwie opcje trochę mi się ze sobą kłócą 🙂 ?

  1. Szczeniaki po jedzeniu zwykle naturalnie muszą się załatwić – jedzenie uciska trochę na brzuszek, a zwieracze jeszcze nie takie, jak u dorosłego psa 🙂 Po jedzeniu zwykle też idą spać. Ja na spacery socjalizacyjne radziłabym wychodzić w większym oddaleniu od karmienia (albo ok. 2 godziny po, albo po prostu przed), a po karmieniu tylko na sik 🙂

 3. “trochę” spóźniłam się do dyskusji ale czy miałaś kiedyś styczność z karmami ziwi peak?? planujemy jej zakup i chociaż cena jest zabójcza to dawkowanie o połowę mniejsze niż np.w Orijenie, może znajdzie się ktoś ze zwierzakiem zajadającym taką karme??

 4. Pingback: Zestawienie karm - karmy suche z dziczyzną - Biały Jack

 5. Pingback: Mokre karmy dla psów bez drobiu - zestawienie - Biały Jack

 6. Pingback: Alpha Spirit Only Fish - test karmy - Biały Jack

 7. Pingback: Test karmy: N&D Grain Free Lamb&Blueberry - Biały Jack

 8. Pingback: Ciężki problem, czyli nadwaga i otyłość – Biały Jack

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security