Mokre karmy dla psów bez drobiu – zestawienie

Na każdy dłuższy wyjazd, gdzie planujemy większą aktywność dla Małego Białego decydujemy się również na zabranie ze sobą puszek z mokrym jedzeniem. Raczej nie karmimy w ten sposób na co dzień, jednak jest różnica między klasycznym spacerem ze wzmożoną aktywnością, a 20-kilometrowym marszem po trudnym terenie. Z uwagi na uczulenie na kurczaka prezentujemy dziś te mokre karmy, które nie mają go w składzie.

Wbrew pozorom nie ma na polskim rynku za wiele karm, które nie mają w sobie drobiu, a przy tym mają odpowiedni, wartościowy, a także warty swojej ceny skład. Mam nadzieję, że zestawienie to pomoże Wam w dokonaniu wyboru, gdybyście poszukiwali podobnych produktów. Wybór oparty był na ofercie kilku większych sklepów internetowych. Dodam, że podobne zestawienia już powstawały w formie:
ogólnego tekstu o cenach i karmach;
– zestawienia karm suchych monoproteinowych i bezzbożowych rybnych;
– zestawienia karm suchych z dziczyzną;
– zestawienia karm bezzbożowych.
W zakładce “TESTY” znajdziecie recenzje niektórych z wymienionych w zestawieniach produktów. Tymczasem, wróćmy do tematu.

Animonda GranCarno Adult

Opcje smakowe z dawkami i skład: Karma bez drobiu dostępna jest w sześciu opcjach smakowych. Opcje te wraz z dawkowaniem to:
– jeleń i jabłko;
– królik i zioła;
– rdzawiec i szpinak;
– węgorz i ziemniaki;
– wołowina;
– wołowina  i jagnięcina.
We wszystkich opcjach w składzie widnieje mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego – czyli praktycznie wszystko. Każdy skład zawiera ok. 80% wołowiny oraz ok. 15% składnika smakowego pod postacią królika, ryby itd. Wyjątek stanowi wołowina – ta opcja jest monoproteinowa. Na plus zalicza się fakt, że prócz mięsa z produktami pochodzenia zwierzęcego karma zawiera dodatki warzywne czy ziołowe opisane w składzie, w ilości nie większej niż 4%, a poza tym tylko minerały. Wszystkie smaki są bezzbożowe.
Dawkowanie: Opcje z jeleniem i królikiem mogą być podawane w ilości dziennej 400 gramów dla psa 5 kg. Reszta smaków dawkowana jest w ilości 200 gramów dziennie na psa o wadze 5 kg.
Rozmiar i cena: Dostępne są puszki 400 g i 800 g, a także liczące różną ilość produktów zestawy. Jedna puszka 400 gramów niezależnie od smaku kosztuje ok. 5 zł. Oznacza to, że dla małego psa będziemy mieć karmy na dzień albo dwa w tej właśnie cenie, zależnie od opcji smakowej. Pakiet 24 puszek o wadze 400 gramów znajdziemy już w cenie 90 zł, co oznacza, że za jedną puszkę zapłacimy 3,75 zł – to dobra opcja, jeśli potrzebujemy większej ilości karmy.
 

Animonda GranCarno Exotic

Opcje smakowe i skład: Kolejna propozycja Animondy, tym razem dla psów o wymagających oczekiwaniach smakowych. Karma zawiera wyłącznie egzotyczne źródła mięsa. Bez drobiu dostępna jest w dwóch opcjach:
– bawół – 56% wołowiny, 11% mięsa z bawoła, rosół, minerały;
– kangur – 58% wołowiny, 15% kangura, rosół, minerały.
Trzecia opcja smakowa jest ze strusiem – do podawania wedle uznania. W składzie znajdziemy znów przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak widać, skład jest dość ubogi, co dobrze wróży psom, które mają problemy z przyswajaniem składników roślinnych.
Dawkowanie: Każdy smak dawkowany jest tak samo – dla psa 5 kg odpowiednia jest dawka 400 gramów.
Rozmiar i cena: Karma występuje jedynie w saszetkach 125 gramów, dlatego też raczej sprawdzi się jako posiłek dla psa małego albo dodatek do codziennego żywienia. Jedna saszetka kosztuje ok. 4,30 zł, co sprawia, że aby zapewnić dzienną dawkę dla dorosłego psa o wadze 5 kg potrzebujemy nieco ponad trzech saszetek, a to sprawia, że musimy za dzienne żywienie zapłacić aż ponad 16 zł. Zestaw 24 saszetek to koszt ok. 75 zł, dzięki czemu cena jednej saszetki spada do 3,13 zł.
 

Animonda GranCarno Sanft

Opcje smakowe i skład:  Karma bez drobiu w tej propozycji Animondy występuje w dwóch dość klasycznych smakach. Są to:
– wieprzowina z ziemniakami – 65% wieprzowiny, rosół, ziemniaki 4%, węglan wapnia, olej ostu 0,5%;
– wołowina z amarantusem – 65% wołowiny, rosół, amarantus 4%, węglan wapnia, olej ostu 0,5%.
Producent zapewnia, że w karmie jako źródła białka zwierzęcego znalazły się serce, wątroba czy płuca. Dodatkowo, węglowodany dostarczane są w formie bezglutenowej.
Dawkowanie: Karmę dawkuje się tak samo niezależnie od smaku – na 5 kg psa w dawce dziennej przypada 375 gramów jedzenia.
Rozmiar i cena: Karma występuje wyłącznie w puszkach 600 gramów, a więc jedna puszka wystarczy psu o wadze 5 kg na dwa niepełne posiłki dzienne. Cena to ok. 9 zł, karma nie jest często spotykana, a różnice cenowe bywają znaczne.
 

Brit Care Boutiques Gourmandes 

Opcje smakowe i skład: Jedna z kilku propozycji mokrych karm marki Brit. Udało mi się znaleźć jedynie dwa smaki, które nie zawierają w ogóle drobiu. Są to:
– jagnięcina;
– dziczyzna.
Obie opcje zawierają 98% odpowiednio mięsa z jagnięciny oraz mięsa z dziczyzny. Dodatkiem jest olej słonecznikowy oraz witaminy i minerały. Tak ujednolicony skład z pewnością zadowoli właścicieli psich alergików. Zdecydowanie jest to jedna z lepszych karm mokrych, jeśli chodzi o skład – zawiera praktycznie samo mięso, bez żadnych dodatków roślinnych.
Dawkowanie: Na psa 5 kg dawka dzienna wynosi 400 gramów.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest jedynie w formie tacek o wadze 150 gramów. Z zasady jest to karma przeznaczona dla psów małych ras. Cena za jedną tackę to ok. 5,70 zł. Całkowita dawka dzienna wyniesie nas przy tej cenie ponad 15 zł, jeśli policzymy trzy opakowania. Jednocześnie, można kupić zestawy, gdzie takich tacek jest 12 – przy stawce za całość 65 zł cena za jedno opakowanie spada do 5,42 zł.
 

Bozita Nordic by Nature

Opcje smakowe i skład: Karma tylko w jednej opcji smakowej dostępna jest bez żadnego udziału drobiu – jest to jagnięcina. Skład przedstawia się następująco: 65% jagnięciny, 3,7% suszonych ziemniaków, minerały, suszona pulpa buraczana, drożdże, rozmaryn i mięta. Jak widać, wykorzystano nie tylko mięso, ale i resztę jagnięcia. Spory jest dodatek roślinny – psy nie akceptujące dużej porcji ziół mogą mieć kłopoty z przyswojeniem karmy, aczkolwiek wybór takich, a nie innych ziół oparty jest właśnie na chęci usprawnienia trawienia.
Dawkowanie: Karma dawkowana jest w ilości 270 gramów dla psa o wadze 5 kg.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest jedynie w opakowaniach 380 gramów – dość rzadko występuje w sklepach, jednak znaleźć ją można za ok. 10 zł za opakowanie. Wystarczy więc na dwa niepełne posiłki.
 

Applaws Dog

Opcje smakowe i skład: Karma w opcji bez drobiu dostępna jest w dwóch smakach, obu bazujących na rybie. są to:
– makrela z wodorostami: 60% makreli, 20% rosołu rybnego, 10% wodorostów, 5% kukurydzy, 5% ryżu;
– ryby oceaniczne z wodorostami: 40% makreli, 30% filetu z tuńczyka, 10% rosołu rybnego, 5% wodorostów, 5% ryżu.
Po analizie składu ja wybrałabym raczej drugą opcję, bogatszą w składniki zwierzęce, za to bez kukurydzy. Producent dodaje, że połów ryb wykorzystywanych w produkcji karmy odbywa się bez udziału technik szkodzących delfinom. Co warte uwagi, według opisu karmy nie zawiera ona ubocznych produktów zwierzęcych – źródła białka są więc dość wartościowe.
Dawkowanie: Dawkowanie tej karmy szczerze mnie zaskoczyło. Jest bowiem bardzo ogólne – psy zależnie od wagi mają dostawać 2 albo 3 opakowania karmy dziennie.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest jedynie w opakowaniach 156 gramów. Jedna puszka kosztuje najtaniej 7 zł, zestaw 5 puszek (testowy) – ok. 32 zł, a więc wychodzi ok. 6,4 zł za opakowanie. Z powodu niejasnego dawkowania trudno powiedzieć, jaki jest koszt dzienny – na pewno zaczyna się przy granicy 14 zł za dwie puszki.
 

Dogz Finefood

Opcje smakowe i skład: Karma jest dość mało znana, ja trafiłam na nią po raz pierwszy. Znalazłam sporo, bo aż cztery smaki, które nie zawierają ani odrobiny drobiu. Są to, wraz ze składami:
– dziczyzna i śledź – 50% dziczyzny, 25,79% wody pitnej, 15% śledzia, 4% prosa, 4% pomidora, 1% składników mineralnych, 0,2% oleju z ogórecznika, 0,01% spiruliny;
– jagnięcina – 65% jagnięciny, 25,7% wody pitnej, 4% cukinii, 3% żurawiny, 1% szpinaku, 1% składników mineralnych, 0,2% oleju z ogórecznika, 0,1% szałwii;
– kangur – 65% kangura, 27,7% wody pitnej, 6% ziemniaków, 1% składników mineralnych, 0,2% oleju z ogórecznika, 0,1% dzikiej róży;
– wołowina – 65% wołowiny, 25,7% wody pitnej, 3% ziemniaków, 3% marchwi, 2% jabłek, 1% minerałów, 0,2% oleju z wiesiołka, 0,1% mniszka lekarskiego.
Warto dodać, że w przypadku jagnięciny oraz wołowiny wykorzystano głównie mięśnie, serce, wątrobę, płuca i żwacze, w przypadku kangura – serce, wątrobę, płuca i żołądki, zaś w przypadku dziczyzny – serce, chude mięso, wątrobę i płuca. To pierwszy tak szczegółowo rozpisany skład karmy mokrej z którym miałam do czynienia. Część opcji smakowych jest zbożowa, większość – monoproteinowa. Karma nie zawiera sztucznych konserwantów oraz GMO.
Dawkowanie: Dawkowanie każdego smaku dla psa o wadze 5 kg wynosi dziennie 100 gramów.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest w trzech kategoriach wagowych: 100 gramów jako saszetka oraz 200 i 400 gramów jako puszka. Cena puszki 200 gramów jako średniej wynosi ok. 5,90 zł – a jest to dawka na 2 posiłki dla psa o wadze 5 kg.
 

Nature Harvest Dog

Opcje smakowe i skład: Znów nowość, z którą wcześniej nie zetknęłam się w sklepach zoologicznych. Karma w dwóch smakach nie zawiera drobiu, i są to:
– jagnięcina i brązowy ryż: 65% świeżej, chudej jagnięciny, 31% ryżu brązowego, 2% grochu, 2% marchwi, olej z łososia szwedzkiego, zioła, algi morskie, witaminy, minerały, glukozamina, chondroityna;
– ryby oceaniczne i brązowy ryż: 60% świeżych ryb oceanicznych, 25% brązowego ryżu, groch, marchew, olej z łososia szwedzkiego, zioła, algi morskie, witaminy, minerały, glukozamina, chondroityna.
Angielska karma posiada znacznik jakości przydzielony przez Królową Elżbietę – jeśli dla kogoś jest to sprawa ciekawa i istotna. Składniki są pozyskiwane naturalnie, karma nie zawiera sztucznych konserwantów. Jak widać, jest również monoproteinowa.
Dawkowanie: Dawka dzienna karmy dla psa o wadze 5 kg jest bardzo mała, bo wynosi jedynie 1/4 tacki, czyli ok. 100 gramów.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest w tackach o wadze 395 gramów. Dla małego psa taka tacka wystarczy na niecałe cztery dni żywienia. Koszt jednej tacki to ok. 7 zł.
 

Prince Premium Dog

Opcje smakowe i skład: W sumie udało mi się znaleźć aż sześć smaków tej dość popularnej karmy, które nadają się do żywienia psów z alergią na drób. Są to, wraz z podstawowym składem:
– jagnięcina, rozmaryn i jabłka: 64% jagnięcina, 22.45% bulion, 4% Brązowy ryż, 3% jabłka, 3% marchew, 1% karagen i guma guar, 0.2% rozmaryn, 0.15% węglan wapnia, 0.1% olej słonecznikowy, 0.1% olej konopny;
– koń i dzik: 42% dzik, 20% konina, 28,9% bulion, 3% papryka, 2% żurawina, 2% gruszka, 1% marchew, 1% minerały, 0,1% oliwa z oliwek;
– wołowina, papaja i marchew: 60% wołowina, 24.65% bulion, 4% marchew, 3% papaja, 3% słodki ziemniak, 2% szpinak, 2% brązowy ryż, 1% karagen i guma Guar, 0.15% węglan wapnia, 0.1% olej słonecznikowy, 0.1% olej lniany;
– wołowina, bizon i szpinak: 50% wołowina, 28.8% bulion, 19.5% bizon, 1.0% pomidor, 0.2% szpinak, 0.1% brukselka, 0.1% mniszek lekarski, 0.1% lubczyk, 0.1% oliwa z oliwek, 0.1% rozmaryn;
– dzik, jabłka i mango: 65% dzik, 23.9% bulion, 4% słodki ziemniak, 3% jabłka, 3% mango, 1% minerały, 0.1% ekstrakt rozmarynu;
– jeleń, brokuły i cukinia: 64% mięso z jelenia, serca jelenia, wątróbka z jelenia, płucka z jelenia, 22.8% rosół, 4% brokuły, 4% cukinia, 0.2% kminek, 0.1% olej z wiesiołka, 0.1% suszone mięso z małży.
Jak widać, smaki są dość zróżnicowane, w niektórych przypadkach bazują wyłącznie na konkretnych składnikach z danego gatunku zwierzęcia, w innym – na całym zwierzęciu. Myślę, że osoby zainteresowane tą karmą bez trudu znajdą opcję odpowiednią dla swojego psa.
Dawkowanie: Wszystkie smaki prócz jelenia z brokułami i cukinią dla psa o wadze 5 kg dawkowane są dziennie w ilości 200 gramów. Jeleń natomiast powinien być podawany w dawce 150 gramów.
Rozmiar i cena: Opcja z jeleniem, cukinią i brokułami występuje jedynie w postaci saszetek o wadze 150 gramów oraz cenie ok. 7 zł. Jest to dawka na jeden posiłek dla małego psa. Reszta smaków dostępna jest w puszkach 400 gramów, które wystarczą małemu psu na dwa posiłki. Jedna taka puszka kosztuje zwykle ok. 10 zł.
 

Wolfsblut Dog

Opcje smakowe i skład: Karma znana jest głównie z dobrej jakości karm suchych – teraz ma w ofercie również karmę mokrą. Udało mi się znaleźć pięć smaków bez udziału drobiu, które podzielę jeszcze na dodatkowe dwie kategorie. Pierwsza to te smaki, które mają bardzo bogaty w zioła i produkty roślinne skład (mowa o dodatkach). W ich przypadku wymienię tylko pierwsze składniki podane z ilością procentową bądź będące źródłami białka oraz źródło tłuszczu. Są to:
– Blue Mountain: min. 66% dziczyzny, min. 4% ziemniaków, tłuszcz jagnięcy;
– Cold River: min. 66% pstrąga, min. 5% słodkich ziemniaków, olej z łososia, suszony dorsz, suszony halibut;

– Green Valley: min. 41% jagnięciny, min. 25% łososia, 2,9% mąki ziemniaczanej, 2% ziemniaków, olej z łososia;

– Wild Pacific: dorsz, halibut, sola, łosoś (min. 66%), min. 2 % mąki ziemniaczanej, olej z łososia.

Druga grupa zawiera w zasadzie tylko jeden smak, który jednak wyróżnia się o wiele bardziej ograniczonym składem karmy. W tym przypadku podam cały skład:

– Wide Plain: min. 90% koniny, 8,5% słodkich ziemniaków, Nopalia® (Nopalextrakt 1,3%), oregano, witaminy, minerały.

Dawkowanie: Wszystkie smaki bez wyjątku dawkowane są w ilości 200 gramów dziennie dla psa o wadze 5 kg.

Rozmiar i cena: Karma dostępna jest w puszkach 395 gramów, a więc psu wystarczy na praktycznie dwa posiłki. Jedna puszka kosztuje ok. 13,50 zł, a więc niemało.

Marp Dog

Opcje smakowe i skład: Marp jest karmą holistyczną i hipoalergiczną, co znaczy, że w każdym smaku bazuje na jednym źródle białka zwierzęcego. Udało mi się znaleźć trzy smaki tej karmy nie zawierające drobiu. Są to:
– Pure Buffalo: mięso i podroby bawole 70%, ekstrakt z mięsa bawolego 29%, minerały 1%;
– Pure Venison: sarnina i podroby z sarniny 70%, wywar z sarniny 29%, minerały 1%;
– Pure Wild Boar: mięso i podroby z dzika 70%, wywar z dziczyzny 29%, minerały 1%.
Karma nie zawiera składników roślinnych, dzięki czemu dobrze się trawi i raczej nie powoduje uczuleń jako pokarm monoproteinowy. Może być podawana psom w każdym wieku, również szczeniętom oraz sukom karmiącym.
Dawkowanie: Niezależnie od smaku, zalecana dzienna dawka karmy dla psa o wadze 5 kg wynosi ok. 225 gramów.
Rozmiar i cena: Karma dostępna jest jedynie w puszkach o wadze 400 gramów, co dla małego psa może stanowić nawet dwa całe bądź niepełne posiłki. Jedna puszka kosztuje 9 zł. Gdzieniegdzie dostępne są puszki w zestawach – np. 6 puszek kosztuje 49 zł, co daje cenę ok. 8,17 zł za puszkę.
 
Powyższe zestawienie na pewno nie obejmuje wszystkich karm dostępnych na rynku, dlatego możecie się spodziewać jego drugiej części. Umieściłam w nim wyłącznie te karmy, które miały podaną ilość procentową zgadzającą się ze sobą, a więc wykluczyłam karmy podające np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a w tym 10% dziczyzny – mija się to z celem, bowiem nie wiemy, z jakiego gatunku zwierzęcia pochodzi reszta produktów zwierzęcych. A ja nie lubię płacić za coś, czego nie mogę zidentyfikować 🙂
Dodam, że zarówno formuła całego cyklu zestawień, jak również i ich treść – są chronione prawem autorskim.

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security