Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie niedostępne dla psów

Kilka dni temu jedna z czytelniczek zaalarmowała mnie, że przy wejściu na Łysicę ze Świętej Katarzyny pojawił się zakaz poruszania turystów z psami. A konkretniej – znak zakazu wejścia dla psów. Z uwagi na to, że Świętokrzyski Park Narodowy był zawsze przyjazny dla psiarzy, postanowiłam poprosić o oficjalne wyjaśnienie sprawy.

Świętokrzyski Park Narodowy – zakaz obowiązuje

Niestety, jak się okazuje, obecnie teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest niedostępny dla turystów podróżujących z psami. Zakaz dotyczy całego terenu ŚPN prócz wejścia z Huty Szklanej na Święty Krzyż drogą asfaltową. Poza parkiem można normalnie poruszać się z psem na uwięzi, zwiedzając Góry Świętokrzyskie. Wstęp na  teren ŚPN mają wyłącznie psy asystujące osobom niepełnosprawnym.


Czy Tatry Słowackie przestaną być dostępne dla turystów z psami?

Dyrekcja ŚPN: zakaz jest tymczasowy

Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że zakaz poruszania się po prawie wszystkich szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest… tymczasowy. Zgodnie z art. 15.1 pkt. 16 Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. wejście na teren objęty ochronną czynną lub ścisłą jest dla psów po prostu niemożliwy, o ile plan ochrony danego obszaru nie obejmuje takiej możliwości. Obecnie jednak Świętokrzyski Park Narodowy takiego planu nie posiada – jest on w fazie projektu rozporządzenia Ministerstwa Środowiska. Jak tylko otrzyma moc prawną, psy znów będą mile widziane na szlakach. Kiedy to nastąpi? Niestety, nie do końca wiadomo – wszystko zależy od pracy ministerialnej.

EDYCJA 8 czerwca 2019
Prace nad planem ochrony zawieszone są od 2017, kiedy klasztor wystąpił o oddanie mu 5 hektarów terenu, na którym znajdują się zabudowania oraz m.in. obszerna polana. Obecnie zorganizowana jest petycja przeciwko temu przedsięwzięciu.

Na szczycie Łysicy

W projekcie planu ochrony ŚPN psy są mile widziane

Zgodnie z projektem planu ochrony psy będą miały dostęp, jak dotychczas, do wszystkich szlaków na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Warunkiem jest to, że będą na smyczy. Tymczasem zachęcamy do przestrzegania prawa i rezygnacji z poruszania się po szlakach. Pokażmy, że psiarze są warci zaufania, które pokłada w nich zarząd parku – jednego z niewielu miejsc, w których pies nadal jest mile widzianym gościem.

Góry Świętokrzyskie na majówkę

Jeśli planowaliście wizytę w Górach Świętokrzyskich, to… nadal możecie tam pojechać! Choć szlak na Łysicę opisywaliśmy na blogu i niestety chwilowo jest on niedostępny, to jednak nie jedyna atrakcja. Marsz asfaltową drogą na Święty Krzyż warto połączyć z odwiedzinami w Hucie Szklanej i tamtejszej Osadzie Średniowiecznej. Zawsze możecie też zwiedzić Skarżysko-Kamienną, w której dla zwiedzających z psami dostępna jest największa plenerowa wystawa militariów w Muzeum im. Orła Białego. A w nieodległym Wąchocku przespacerujecie się wokół zalewu, a potem zjecie pyszne lody niedaleko znanego pomnika sołtysaW tym wpisie znajdziecie garść wskazówek i inspiracji, a także zdjęcia.

Droga na Święty Krzyż z Huty Szklanej

Jakie macie plany na majówkę? Planowaliście zwiedzić Góry Świętokrzyskie?

Źródła

Ustawa o ochronie przyrody: https://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040920880/U/D20040880Lj.pdf

Plan ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego: https://bip.swietokrzyskipn.org.pl/plan-ochrony/

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security