Czy pies może jeść… | cz. 3

Kolejna część cyklu o tym, co pies może jeść, a co niekoniecznie powinno znajdować się w jego diecie. To odpowiedzi nie tylko na często zadawane przez Was pytania, ale również tematy, które spotykam w sieci.


Poznaj wszystkie poprzednie wpisy z serii “Czy pies może jeść” i stań się świadomym opiekunem!

Czy pies może jeść migdały?

Tutaj głosy są podzielone – i słusznie, bo wszystko zależy od tego, o jakich migdałach mówimy. Migdały gorzkie są dla psa trujące z uwagi na zawartość cyjanku potasu. Z kolei słodkie migdały są przede wszystkim źródłem tłuszczu, ale przypadkowe zjedzenie kilku nie powinno uczynić psu krzywdy większej niż rozstrój żołądka. Niemniej, są one zupełnie niepotrzebne w psiej diecie.

fot. Pixabay/stevepb

Czy pies może jeść słoiczki dla niemowląt?

Skąd pomysł karmienia psów słoiczkami dla niemowląt? Przede wszystkim wynika on z przekonania, że taki słoiczek jest rzeczą lekkostrawną i bardzo zdrową, co oczywiście nie jest do końca prawdą. Owszem, składniki są zwykle przebadane i wolne np. od pestycydów. Nadal jednak warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, dużo słoiczków zawiera dodatki, np. w formie cukru, soku jabłkowego – rzeczy, które psom są niepotrzebne, a mogą być dla nich szkodliwe. Po drugie, są to produkty przygotowane przede wszystkim dla ludzi, nie zaś dla czworonogów; nie są więc stworzone pod kątem tego, czy pies może jeść je bezpiecznie i z korzyścią (również szczenię!). Po trzecie, lepiej ugotować psu marchewkę z własnego ogródka czy z targu niż podawać słoiczek, w którym składnik nie dość, że jest przygotowywany długotrwale w wysokiej temperaturze, to jeszcze dodatkowo ma długą datę ważności, a więc został przygotowany do długotrwałego przechowywania, co zawsze zmniejsza ilość składników odżywczych. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy podawać produkty przetworzone, to o wiele zdrowiej będzie… podać warzywa mrożone, w których składników odżywczych jest więcej.

Czy pies może jeść miód?

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do podawania psu niewielkich ilości prawdziwego miodu co jakiś czas. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają nawet dołączanie miodu zwłaszcza zimą do jedzenia psa raz w tygodniu albo w razie schorzeń gardła. Miód również w niewielkich ilościach często rozpuszczało się w wodzie i podawało psom, które narażone były na intensywny, duży, ale krótkotrwały wysiłek fizyczny (np. chartom biorącym udział w coursingu).

fot. Pixabay/stevepb

Czy pies może jeść kocią karmę?

Nie, kocia i psia karma nie są zamiennikami. Mają one inne proporcje składu, co zauważy każdy odpowiedzialny właściciel obu tych zwierząt. Podjadanie kociej karmy przede wszystkim może doprowadzić łakomego psa do problemów żołądkowych i nadwagi. W najgorszym wypadku – z powodu wyższej zawartości białka zwierzęcego w karmie kociej – może być jednym z czynników predysponujących psa do chorób nerek. Jeśli zastanawiasz się więc, czy pies może jeść kocią karmę długotrwałe – nie, ale od zjedzenia raz na jakiś czas (bo będzie szybszy aniżeli sprzątnięcie kociej miski czy komenda) raczej nic nie powinno się mu stać, o ile nie ma delikatnego żołądka.

fot. Pixabay/Crepessuzette

Czy pies może jeść słoninę?

Słonina w daniu dla psa budzi w Was sprzeciw, a myśl, że Wasz pies może jeść ją w jakiejkolwiek formie kojarzy się głównie z zaniedbanymi, wiejskimi burkami na łańcuchach? Niepotrzebnie, o ile jest dodawana z głową. Na pewno nie należy podawać słoniny po przetworzeniu w wysokiej temperaturze, czyli smażeniu. W przypadku diety RAW można podawać ją, aby bilansować zawartość tłuszczów w posiłkach z chudym mięsem. Może być dodawana jako źródło tłuszczu dla psów podwórkowych czy mieszkających zimą w niższych temperaturach, np. w budzie na dworze. Wówczas do gotowanego, lekko ciepłego posiłku dodaje się nieco słoniny, a ona zwiększa jego energetyczność, a przy okazji spowalnia stygnięcie.

Czy pies może jeść bataty?

Obecnie są coraz popularniejsze w sklepach, ale również często zastępują inne wypełniacze w psich karmach. Bataty stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego, znacznie bardziej wartościowe aniżeli większość produktów zbożowych. Co więcej, zawierają też sporo witamin, między innymi A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Są źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed rozwojem wolnych rodników. Warto jednak podawać je zamiennie z innymi wypełnieniami (jeśli karmimy jedzeniem samodzielnie przygotowywanym); powinny być świeże, bez wyrastających korzonków, widocznej pleśni, a przy tym ugotowane do miękkości i podane w formie puree.

fot. Pixabay/ivabalk

Karmisz psa wymienionymi rzeczami? A może czegoś od dawna unikasz w jego diecie? Napisz w komentarzach!

Sprawdź też:

Powyższy wpis nie stanowi porady weterynaryjnej ani dietetycznej, a jedynie pełni funkcję informacyjną.

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security