Test: Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds

Stale poszukujemy karm, które mogą odpowiadać Małemu Białemu składowi. Często odkrywamy przy tym, że marki, które ktoś nam polecał, ale nie były dla naszego psa z uwagi na zawartość białka drobiowego czy zbóż wzbogacają swoją ofertę o nowe produkty. Tak właśnie było tym razem; w rezultacie dotarła do nas karma Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds.

W odróżnieniu od produktów, które zwykle testujemy, tym razem zdecydowaliśmy się na karmę z tłuszczem drobiowym. Skąd to posunięcie? Co jakiś czas sprawdzamy, czy Mały Biały nadal ma tak silną alergię jak na początku, gdy tłuszcz drobiowy był nie do przyjęcia. Tak było i tym razem.

Canivera – o marce

Karmy marki Canivera wytwarzane są na terytorium Unii Europejskiej i podlegają jej regulacjom prawnym pod kątem składników czy receptury. Wszystkie surowce pochodzą od sprawdzonych dostawców posiadających odpowiednie certyfikaty, a dodatkowo podlegają regularnej kontroli w laboratoriach. Karma produkowana jest w fabryce przechodzącej coroczne kontrole związane z jakością procesów produkcji. Co więcej, każdy z etapów jest obserwowany i stale ulepszany, aby uzyskać jak najlepszą jakość karmy.

Karma powstała we współpracy lekarzy weterynarii, zwierzęcych dietetyków, a także hodowców – chcąc uzyskać najwyższy standard żywienia. Wszystkie karmy Canivera posiadają formułę CITY DOG, są bogate w wysokiej jakości białko zwierzęce i posiadają proste składy.

Rodzaje karm Canivera

Marka Canivera posiada w ofercie obecnie dwie linie karm. Istnieje jedna wersja karmy z serii Combat Dog, przeznaczona dla wszystkich ras psów o wysokiej aktywności fizycznej. Dodatkowo prym wiedzie wersja z formułą City Dog. Tutaj znajdziemy:

  • karmy dla szczeniąt ras miniaturowych, małych i średnich oraz dużych, a także wersję  dla wszystkich ras;
  • karmy dla psów dorosłych ras miniaturowych, małych i średnich (w wersji klasycznej i jagnięciny z ryżem), dużych (w wersji klasycznej i jagnięciny z ryżem) oraz dla wszystkich ras (tutaj formuły z jagnięciną i ryżem, wersja Slim&Fit oraz bezzbożowa karma z łososiem i ziemniakami);
  • karmy dla psów starszych wszystkich ras (w wersji klasycznej oraz jagnięciny  ryżem).

Podsumowując, wszystkie wersje klasyczne karm zawierają w sobie kurczaka, co dotychczas odstraszało nas od tej marki mimo dobrych opinii o niej. Wersja z jagnięciną i ryżem zawiera dodatkowo zboża (pszenicę i kukurydzę). Jedynie wersja bezzbożowa, czyli dotąd jedna karma Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds, zawiera łososia, ziemniaki oraz nie zawiera zbóż. Wszystkie karmy mają w sobie tłuszcz kurczaka, naturalnie konserwowany – nie powinien on szkodzić psom bez bardzo silnej alergii. Wyróżnikiem karm Canivera jest obecność montmorylonitu, który ma silne właściwości absorpcyjne dzięki czemu oczyszcza organizm psa z toksyn, metali ciężkich oraz bakterii patogennych.

CANIVERA ADULT GRAIN FREE SALMON&POTATO ALL BREEDS – Skład i specyfikacja

W składzie karmy mamy następujące składniki:

  • zwierzęce: 35% suszonego łososia, 15% białka łososia oraz tłuszcz z kurczaka;
  • roślinne: ziemniaki, pulpa buraczana, wyciągi roślinne;
  • dodatki: MOS, FOS. montmorylonit, probiotyki.

Jak widzicie, skład jest bardzo prosty, co jest oczywiście zaletą. Łososia mamy całkiem sporo, zwłaszcza w porównaniu do niedużej różnorodności składników roślinnych – łącznie jest go więcej niż ziemniaków. Wyciągi roślinne to przede wszystkim źródło antyoksydantów, które jednocześnie w tej formie nie powinny wpływać na pojawianie się niepożądanych reakcji. Zastanawiać może tłuszcz z kurczaka i w zasadzie nie zdecydowalibyśmy się na karmę z takim tłuszczem, gdyby miała bardziej skomplikowany skład. Tymczasem przy małej różnorodności składników zazwyczaj Mały Biały nie ma żadnej reakcji alergicznej na tłuszcz z kurczaka, zwłaszcza naturalnie konserwowany. Jak było – sprawdźcie niżej sami.
Karma Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds wzbogacona została o formułę CITY DOG. Co to jednak oznacza? Formuła ta przejawia się dodatkiem montmorylonitu, którego zadaniem jest oczyszczanie organizmu psa z nagromadzonych toksyn; stąd pokarm przeznaczony jest dla psów żyjących w obszarach znacznego zanieczyszczenia, a więc właśnie miejskich. Dodatkowo dodano do karmy również antyoksydanty w formie wyciągów roślinnych – ich zadaniem jest zmniejszanie ryzyka występowania nowotworów przez usuwanie wolnych rodników.

Z dodatków wartych wspomnienia mamy jeszcze:

  • probiotyki, których zadaniem jest wspomaganie procesu trawienia przy problemach z alergiami,
  • chelaty cynku i miedzi, odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu krwionośnego, kostnego i nerwowego,
  • glukozamina i chondroityna, wpływające na zdrowie stawów i kości,
  • kwasy Omega-3 i Omega-6, które we właściwych proporcjach gwarantują zdrową skórę i piękną sierść.

Jeszcze słówko o proporcjach. Białka mamy tutaj 25%, co jest średnią ilością obecną zwykle w karmach. Mniejsza ilość tłuszczów – 14% – sprawiła, że nieco zwiększyliśmy porcję żywieniową (dosłownie o kilka chrupek); karma będzie świetna dla psów, u których trudno jest utrzymać prawidłową masę ciała i tych, które mają skłonność do nadwagi.

Cena i koszty

Karma dostępna jest w dwóch workach: 3 kg oraz 14 kg. Szkoda, że nie ma dostępnych worków średnich, np. 6-7 kg. Z uwagi na to, że najłatwiej jest znaleźć obecnie worki duże, na tej podstawie dokonamy analizy. Dawkowanie karmy  dla psów o wadze 2-7 kg to od 15 do 22 gramów na jeden kilogram masy ciała. U Małego Białego dawałoby to dawkę ok. 90-100 gramów; dostaje na pewno ok. 100-110 g.

Worek 14 kg kosztuje ok. 210 zł. Taki worek przy dawkowaniu ok. 105 gramów (uśredniając) wystarczy psu rozmiarów Małego Białego na ponad 133 dni. Pojedyncza dawka przy dużym worku kosztuje 1,57 zł, co daje bardzo niską kwotę jak za taki skład.

Wygląd krokietów i chęć jedzenia

Karma Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds nie kruszy się bardzo, ale na rękach zostaje po niej pyłek, lekko tłustawy (możecie go zobaczyć na moich dłoniach na zdjęciach). Mimo to jest dość sucha, nie łamie się łatwo, choć pies bez problemu radził sobie z jej gryzieniem. Zapach jest lekko wyczuwalny, aczkolwiek nie bardzo uciążliwy; kilka chrupek zostawionych na zewnątrz podczas sesji dość szybko straciło charakterystyczny zapach. Na palcach podczas skarmiania psa zostaje też lekki pyłek, więc dobrze jest karmę na spacery zabierać w nerce, którą łatwo jest umyć.
Granulki są optymalnej wielkości, nieco mniejsze od dwugroszówki, więc Mały Biały chętnie je gryzł. Karmę, mimo kilku tygodni żywienia, spożywał z podobnym entuzjazmem – może nie potykał się, biegnąć w pędzie do miski, ale tez nie odmawiał i nie grymasił. Smakowitość określam więc na zadowalającą.  Nie potrzeba było żadnego dosmaczania.

Wpływ na psa i opinia

Na początek to, na co wiele z Was czeka – mianowicie, czy tłuszcz z kurczaka nie spowodował u Małego Białego żadnej negatywnej reakcji. Po dłuższym okresie karmienia mogę z czystym sumieniem powiedzieć: reakcji brak. Bywały karmy, w przypadku których nawet tłuszcz z kurczaka powodował pojawienie się problemów, jednakże tutaj naturalna konserwacja + prosty skład zapobiegły takiej sytuacji. Niemniej, w przypadku diety eliminacyjnej na tę karmę raczej nie możecie liczyć.
Nie było żadnych problemów trawiennych, zarówno na etapie przestawienia na nowy produkt (co od pewnego czasu robimy z dnia na dzień, bo psi brzuch lepiej to znosi niż stopniowe mieszanie), jak również i później.  Kupy są regularne, dwie dziennie, nieduże i bardzo zwarte. Niemniej pies nie ma problemów z ich robieniem. Podawanie dodatków, np. gryzaków, smaczków czy surowego mięsa również nie powoduje zmian w gospodarce trawiennej.

Nie zauważyliśmy, aby sierść leciała mniej albo bardziej – wszystko utrzymuje się na podobnym poziomie. Mały Biały nie drapie się intensywniej, co jest gwarantem braku reakcji alergicznej. Zapach z psiego pyska nie powala, ale nie jest najgorzej. Istotne jest to, że musieliśmy nieco zwiększyć dawkę żywieniową, jako że ta standardowa okazała się niewystarczająca i psia waga nieco spadła – po dodaniu kilku chrupek powróciła do swojego pierwotnego stanu.
Skład karmy Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds oceniam zdecydowanie pozytywnie, głównie z uwagi na brak niepotrzebnych urozmaiceń. Nie mamy w karmie zbóż, a wszystkie składniki są wolne od GMO. Fajną opcją jest zastąpienie dużej ilości ziół wyciągami roślinnymi, które kumulują pozytywne efekty. Suszony łosoś w składzie nie zawiera wody, a więc jego ilość w karmie jest rzeczywista. Ziemniaki stanowią główne źródło węglowodanów i są świetnym zamiennikiem zbóż w karmie dedykowanej alergikom – możemy więc z powodzeniem zdecydować się na karmę, jeśli nie przeszkadza nam tłuszcz z kurczaka. No właśnie, co z tym tłuszczem? To w sumie jedyne zastrzeżenie, bo wykorzystanie tłuszczu z łososia czy po prostu rybnego sprawiło, że pokarm byłby idealny dla psów na diecie eliminacyjnej. Nadal jest monoproteinowy (w końcu białka pochodzą tylko z ryb), ale tłuszcz z kurczaka może budzić zastrzeżenia. Co ważne, jest on sprecyzowany (a nie, jak w wielu karmach, określony tylko jako zwierzęcy), co pokazuje uczciwe podejście marki do odpowiedzialnego, psiego opiekuna.

Gdzie kupić?

Tutaj znajdziecie listę sklepów, które oferują karmy marki Canivera, w tym Canivera Adult Grain Free Salmon&Potato All Breeds.

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security