Linienie to proces, który jest naturalny dla wielu zwierząt – w tym również psów. Niestety, dla właścicieli jest to sprawa mocno uciążliwa, co wiem z własnego doświadczenia. Wydawać by się mogło, że jeśli pies ma krótką sierść, taką jak jack russell terrier, to nie będzie liniał tak bardzo, jak np. owczarek niemiecki. Niestety, w przypadku gładkowłosego JRT nie jest to prawda- linieje na potęgę. Dlaczego więc utrata sierści zdarza się psom tak często i jest tak obfita? Jak zapobiegać zbytniemu traceniu sierści przez psa? Kiedy szczególnie uważać na stan skóry i sierści?

Przyczyny linienia

Są psy, które w niewielkim stopniu tracą sierść przez cały rok. O ile nie jest to utrata zbyt nagła i intensywna, to jeszcze wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast dochodzi do tego, że pies linieje tak bardzo, że staje się to widoczne (np. przez łyse placki) – trzeba się zastanowić, co jest tego przyczyną. Pies linieje cały rok i niekoniecznie oznacza to, że jest chory. Naturalna wymiana sierści jest oczywista, również przez cały rok; ludziom również wypadają włosy. Dopóki nie przekracza pewnych granic, nic nie należy robić. Tak jest obecnie w naszym przypadku – sierść po prostu jest wszędzie, bo krótkowłosy pies z podszerstkiem będzie zrzucał jej zdecydowanie więcej niż ten, który ma sierść w typie włosa (tutaj o zrzucaniu sierści raczej nie ma mowy) czy jest szorstkowłosy i regularnie trymowany.
pies linieje
Linienie okresowe jest naturalne – szczególnie jesienią oraz wiosną psy na potęgę linieją, zmieniając sierść w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie psów mieszkających na zewnątrz, który organizm przystosowuje się do chłodu w zimie albo ciepła w lecie.
Czasami przyczyną nadmiernego linienia jest choroba – wówczas linieniu towarzyszy zwykle drapanie, widoczne strupy, zaczerwienienia, wysypka. Pies na naszych oczach wręcz łysieje, a to zawsze jest sygnał do przeprowadzenia podstawowych badań. Nierzadko za linienie odpowiedzialna jest również nieprawidłowa dieta. Niedobór niektórych składników odżywczych to jeden z podstawowych powodów, dla których pies linieje. Sprzyjać temu może m.in. żywienie przez cały czas jedną karmą. Dlaczego? Bo zawiera ona składniki mineralne i witaminy tylko w jednej formie, która niekoniecznie może być przyswajalna dla naszego psa.
Warto również wspomnieć, że nagła i silna „zrzutka” sierści może być spowodowana po prostu… stresem. Często psy, które przebywały w schroniskach i nagle zmieniają się ich warunki życia, intensywnie linieją – potrafią pozbyć się części sierści nawet w kilka godzin od zdarzenia.

Psy, które nie linieją

Istnieją psy, które nie linieją – zazwyczaj są to psy, których sierść przypomina bardziej w strukturze włos, czyli np. yorki. Oczywiście, tutaj pojawiają się inne problemy: źle utrzymana sierść albo nieprawidłowe żywienie mogą sprawić, że będą psu tworzyć się np. kołtuny. Znam również psy, którym włos wychodził pomimo, że nie powinien – odpowiedzialna była za to zła kondycja ogólna psa.
[su_note note_color=”#e8938f” text_color=”#ffffff”]Zobacz, dlaczego psy z włosem uczulają alergików! Więcej[/su_note]
O wiele mniej linieją również psy szorstkowłose, które jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyli trymowania. Wówczas martwy włos jest usuwany, dlatego potem nie zalega na naszych ubraniach czy na podłodze. Jest to z pewnością bardzo widoczna różnica w porównaniu np.  jack russell terrierów gładkich oraz szorstkowłosych – w przypadku wzięcia na kolana tego pierwszego, będziemy cali w sierści. Przy tym drugim będzie tej sierści o wiele mniej, jeśli w ogóle jakaś. Wszystko to jednak kwestia odpowiedniej pielęgnacji.
pies linieje

Linienie a zmiany pór roku

Jak pisałam wcześniej, linienie związane z porami roku jest czymś naturalnym. Możemy w tym okresie wzmacniać skórę i sierść psa dzięki rozmaitym preparatom dostępnym w sklepach internetowych. Warto również pamiętać o tym, że czasami pies linieje z powodu bardzo wysokiej temperatury w domu (czyli po prostu w sytuacji, gdy powietrze jest suche, bo grzejemy za bardzo). Również psy, które dotychczas mieszkały na dworze, a nagle zostają umieszczone w domu, będą liniały o wiele bardziej. Zamiast więc narzekać, że nasz pies „sypie się” niemiłosiernie – zmniejszmy nieco temperaturę w domu, a będzie to zdrowsze i dla nas, i dla niego.

Gdy pies linieje i się drapie…

Pies, który linieje za bardzo i dodatkowo się drapie, zapewne jest chory. Najłatwiej jest to sprawdzić, idąc do weterynarza i prosząc o zbadanie zeskrobiny skóry. Tutaj trzeba uważać – niektórzy weterynarze „na odczepnego” dają od razu steryd, który owszem, zmniejszy świąd, ale nie wyleczy przyczyny; jedynie zaleczy objawy choroby. Dlatego psa należy najpierw dokładnie zbadać, a dopiero potem podawać mu rozmaite preparaty. Warto wiedzieć, że jeśli pies linieje i się drapie, a weterynarz zastosuje od razu steryd, to nie ma sensu wykonywanie zeskrobiny – przez kilka tygodni wynik będzie niemiarodajny. Najpierw badanie, potem steryd (tak, można to zrobić na jednej wizycie).
pies linieje
Przyczyn drapania i utraty sierści jest wiele – na przykład alergia pokarmowa albo kontaktowa. Do częstych przyczyn należą również rozmaite pasożyty skórne, z którymi trzeba bardzo uważać, bo mogą niewyleczone nawracać, a na pewno powodować u psa znaczny dyskomfort i poważniejsze schorzenia. Są one również zakaźne – przede wszystkim dla innych psów, ale uważni powinni być też ludzie. Warto tutaj zaznaczyć, że niekiedy za drapanie są odpowiedzialne pchły, z którymi pies miał kontakt przez np. innego psa czy środowisko, w którym występowały. Wtedy robimy przegląd psa, dokładnie czyścimy jego rzeczy, wszelkie ręczniki, koce, dywany i wykładziny- pchły trzeba usunąć przede wszystkim z otoczenia, bo będą nawracać… na psa i na nas.

Pielęgnacja i preparaty

Dla zmniejszenia linienia przede wszystkim należy psa odpowiednio pielęgnować. Tutaj najważniejsze jest dbanie o sierść adekwatnie do jej rodzaju. Psy z włosem wymagają częstszych kąpieli i regularnego czesania; psy długowłose trzeba często i dokładnie czesać, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, np. pachwinach. Psy o włosie krótkim wystarczy przeczesać zwykle gumową rękawicą albo odpowiednio wybranym furminatorem; częstotliwość tego zabiegu zależy od potrzeb, u nas Mały Biały czasami nie jest czesany wcale przez kilka tygodni, a czasami jest czesany kilka razy w tygodniu, zwłaszcza w okresie zmiany sierści. Psy szorstkowłose najlepiej jest trymować.
Warto zadbać również o zbilansowaną dietę i właściwe preparaty dodatkowe, stosowane według potrzeb i uznania. Istnieje cały szereg tabletek i płynów, które można psu podawać, aby zminimalizować linienie, poprawić stan skóry i wzmocnić sierść. Zdrowa skóra i silna sierść to podstawa tego, aby pies nie liniał za bardzo. Wiele osób – w tym i ja – podaje psu do jedzenia rozmaite oleje czy oliwy; zawierają one sporo kwasów nienasyconych, które dobrze wpływają na jakość sierści.
pies linieje

Nasz sposób

W naszym przypadku linienie bardzo silne spowodowane było przede wszystkim stresem na samym początku, a potem alergią i powiązaną z nią chorobą skóry. Po tym okresie pies linieje „w granicach rozsądku”, ale my również dbamy o taki stan rzeczy. Codziennie podajemy mu porcję oleju do jedzenia, a także karmę, na którą dobrze reaguje. Dodatkowo, w razie potrzeby jesteśmy wyposażeni w furminator, który również jest bardzo pomocny w okresie zmiany okrywy. Od czasu do czasu podajemy preparaty na sierść, jednak jest to sytuacja wyjątkowa i związana zwykle np. z okresem długiej, brzydkiej pogody. Mimo to pies linieje – nie ma co się oszukiwać. Goście nie przychodzą już do nas w czarnych rzeczach 😉
 

Close Menu