Niewierna jak jaskółka, czyli ciekawostki o samicach w świecie zwierząt

Badania nad zachowaniami samic różnych gatunków w świecie zwierząt nigdy nie przestają mnie fascynować. Okazuje się, że natura i konieczność przystosowania do warunków to czynniki, które spowodowały ogromne różnice nawet między pokrewnymi gatunkami zwierząt. Niektóre zachowania mogą zaskoczyć i tych, którzy uważają, że zwierzęta stoją o wiele niżej na drabinie ewolucji, jeśli chodzi o zachowanie, życie w społeczeństwie. Albo tych, którzy uważają, że samice (prócz kobiet) nie są próżne 🙂 

Zapach ciężarnej samicy lemura zdradza płeć potomstwa

Każdy, kto miał w bliskim otoczeniu kobietę ciężarną zna to babcine wróżenie płci z kształtu brzucha, urody przyszłej mamy czy jej ochoty na słodkie albo słone przekąski. Sprawdza się to dokładnie w 50%. Nawet USG czasem się myli! Wątpliwości nie pozostawiają natomiast zapachy samic lemurów w okresie ciąży. Każdy lemur wydziela specyficzną woń, na którą składa się wiele elementów, na przykład feromony. W trakcie badań zauważono, że w okresie ciąży zapachy te są mniej złożone. Najprościej ścieżka zapachowa prezentuje się u samic, które noszą w sobie potomstwo płci męskiej. Różnica jest wyraźnie zaznaczona i nieomylnie wskazuje na płeć potomstwa.

samice lemura

Młode łanie danieli mówią: większy nie znaczy lepszy!

Dotychczas uważano, że samice w stadzie są aktywne seksualnie przede wszystkim z największym samcem, będącym na samym górze hierarchii. Obecne badania wskazują, że młode samice chętniej wybierają równie młodych, niedoświadczonych partnerów, podczas gdy starsze samice zdecydowanie nie zniżają się do tego poziomu. 

Z czego to wynika? Prawdopodobnie z hierarchizacji prawa do reprodukcji – na początku to samice z górnych warstw społeczności są zapładniane przez samca rządzącego stadem. Po kilku dniach – nawet tygodniu takiej aktywności – nie ma on dostatecznie dużo siły, aby zapłodnić najmłodsze i stojące najniżej w hierarchii samice. Co więcej, one unikają go w pełni świadomie, z uwagi na możliwość powikłania ciąży i porodu w przypadku bardzo dużego rozmiarowo potomstwa.

Dla jaskółki dymówki liczy się głównie wygląd

Jak niewiele osób wie, jaskółki dymówki łączą się w pary. Okazuje się jednak, że są to pary dość nietrwałe z uwagi na zamiłowanie samic do poszukiwania coraz to lepszych partnerów. Co jest kryterium wyboru? Wyłącznie wygląd – im więcej intensywnie czerwonych znaczeń na brzuchu i piersi ma samiec, tym atrakcyjniejszy jest dla samicy. Jeśli w okolicy pojawi się atrakcyjniejszy partner, samica jest z nim aktywna seksualnie, ale nadal pozostaje w parze z dotychczasowym osobnikiem. Czyli krótko mówiąc, ma kogoś na boku. Cechy atrakcyjne mogą różnić się zależnie od regionu – czasami są to wyjątkowo długie pióra w ogonie 😉

Samice hien rządzą dzięki poparciu społeczności

Przez wiele lat uważano, że samice hien rządzą w stadach z uwagi na kwestie fizyczne: większe rozmiary czy wykształcenie pseudomęskich genitaliów zewnętrznych. Tymczasem okazuje się, że to społeczne poparcie sprawia, że samice – bez względu na rozmiar, siłę fizyczną albo agresywność – wygrywają w sporach z przeciwnikami. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku, gdy do natywnego klanu docierają imigranci. Hieny okazują się wówczas… nepotami, którzy ślepo popierają samice z własnego klanu. Co więcej, im więcej jest męskich imigrantów w stadzie, tym większe poparcie w każdym konflikcie ma samica stojąca na górze hierarchii.

Szwedzki stół – samice lampartów stawiają na duży wybór

Z uwagi na trwające konflikty między hodowcami bydła a populacją lampartów w Afryce badacze sprawdzili, jak wygląda dieta tych dzikich kotów. Podobne badanie w przypadku gepardów przyniosło proste rezultaty: samice i samce miały zbliżoną wagę, a ich dieta była zróżnicowana, ale mniej więcej taka sama w przypadku obu płci. U lampartów zauważono, że samice mogą ważyć nawet ponad 20 kg mniej, ale jednocześnie mają o wiele bardziej zróżnicowaną dietę. Podczas gdy samce specjalizują się głównie w jednym gatunku ofiar – i są to duże zwierzęta – samice preferują polowanie na wiele małych gatunków. Prawdopodobnie wynika to z mniejszych rozmiarów i ograniczonych możliwości podczas samotnego odchowywania potomstwa. Wychodzi na to, że farmerom i ich stadom zagrażają głównie samce.

samice lamparta

Samice szympansów nie walczą o swoją pozycję w stadzie

Podczas wieloletnich obserwacji życia szympansów zauważono, że o ile samce walczą – często brutalnie – o pozycję w hierarchii stada, samice nie robią tego wcale, mimo że wyższa pozycja to lepsze benefity. Opracowały one bardziej długoterminową strategię, która polega przede wszystkim na… czekaniu. Samice wydają się wiedzieć, że walka o pozycję to ryzyko utraty potomstwa albo zranienia. Z tego powodu ich wspinaczka po drabinie hierarchii odbywa się głównie za sprawą naturalnych losów stada, na przykład śmierci wyżej postawionej szympansicy. Co ciekawe, o ile samce na początku swojej drogi znajdują się na samym dnie hierarchii, o tyle samice zajmują z góry określoną pozycję, zależną między innymi od pozycji matki.

Kotki częściej niż kocury są… prawołapne

Podczas gdy u ludzi zauważa się ogólną preferencję do używania prawej ręki, u kotów kwestia ta jest zależna u płci. Badanie przeprowadzono na 44 osobnikach, u których obserwowano użycie łap w sytuacjach naturalnych i wymuszonych. Samce częściej używały lewej łapki, a samice – prawej. Czy to istotne? Poniekąd, jeśli chcesz jeszcze lepiej znać swoje zwierzę. Głębszy sens badania będzie dopiero ustalony. Badacze chcą sprawdzić, czy wiąże się z podobną jak u psów zależnością, gdzie odkryto, że psy używające częściej prawej łapy są… większymi optymistami.


Sprawdź, jak leczy doktor Facebook!

Samce są bardziej chorowite niż samice, bo tracą energię na reprodukcję

Badania przeprowadzone na dziesięciu różnych gatunkach ważek wskazują, że samce żyją krócej i są bardziej podatne na choroby. Takie same korelacje odnaleziono w przypadku innych gatunków, między innymi ptaków czy… ludzi. Co jest przyczyną? Samce o wiele więcej energii zużywają na przekazanie swoich genów jak największej puli potomstwa. Odbywa się to poprzez intensyfikację wybarwienia, długi, głośny śpiew czy rywalizację z innymi samcami – oczywiście, zależnie od gatunku. To sprawia, że mniej energii pozostaje na ochronę organizmu przed chorobami i pasożytami. Samice lepiej równoważą zużycie energii nawet jeśli są w okresie rozpłodowym, przez ich układ immunologiczny jest sprawniejszy. To skutkuje lepszym zdrowiem i dłuższym życiem.

Jak podoba się Wam kobiecy punkt widzenia w świecie zwierząt?


Źródła
Źródła

  • https://www.sciencedaily.com/releases/2011/04/110406192431.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150224192709.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2005/10/051003233317.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181120073651.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180508170858.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140305084604.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180122104019.htm
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150729142313.htm

O autorze

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security