Dziś zestawienie będzie obejmowało karmy z dziczyzną. Lubię czasem znaleźć karmę, która ma nietypowe źródło białka, zwłaszcza że Mały Biały nie zjada w ogóle łatwo dostępnych karm z drobiem.

Jako że karm z dodatkiem dziczyzny jest sporo, zdecydowałam się nieco uściślić, jakie karmy się tu znajdą. Będą to wyłącznie karmy suche, w których dziczyzna jest na pierwszym bądź jednym z pierwszych miejsc w składzie, a nie stanowi dodatek. Będą to również karmy z mięsem z jelenia, sarny oraz dzika. Nie znajdą się tutaj wszystkie karmy dostępne na rynku – niektóre przypadkowo mogłam ominąć (jeśli znasz taką karmę albo jesteś jej producentem – daj mi znać na maila!), a części specjalnie nie wymieniałam (wytłumaczenie znajdziecie w uwagach na końcu).

Forza10 Medium Maintenance jeleń i ziemniaki

Skład: Skład karmy w pierwszej kolejności stanowi białko zwierzęce, w skład którego wchodzi jagnięcina i ok. 6% jelenia – nie jest to więc karma monoproteinowa. Wypełniaczy jest sporo – kukurydza, sorgo, ryż, 4% ziemniaków – z czego niestety ta kukurydza na pierwszym miejscu nie robi dobrego wrażenia. Na plus olej rybny. Karma dedykowana jest rasom średnim.
Analityka: Białko mamy na klasycznym poziomie 25%, podobnie jak i tłuszcz, którego jest 12%. Pod tym względem karma przedstawia się dość klasycznie.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w workach 2 kg oraz 15 kg. Ponieważ jest to dawka dla psów średnich, przedstawię dawkowanie dla psa o wielkości 15 kg, gdzie dzienna dawka wynosi 245 g. Cena za worek 15 kg to ok. 219 zł. To sprawia , że dzienna dawka kosztuje 3,59 zł, zaś karmy wystarczy na 61 dni. Zaznaczam – mowa, w drodze wyjątku – o psie 15 kg.

Healthy Paws dziczyzna i proso Adult

Skład: W składzie mamy do wyboru trzy rodzaje białek zwierzęcych: kaczkę, jelenia oraz królika. Niestety, w sumie jest tego 26%, a drugie tyle stanowi proso. Jest to więc karma zbożowa, która ma sporo wypełniaczy – jest m.in. brązowy ryż, jęczmień. Plusem jest zawartość oleju z łososia, tłuszczu z kaczki oraz siemienia lnianego, a także to, że karma jest holistyczna.
Analityka: Karma zawiera niewiele białka (22%), a także średnią ilość tłuszczów (10%).
Cena, koszt, dawka i czas: Karma sprzedawana jest w workach o wielkości 2 kg, 6 kg oraz 12 kg. Worek 12 kg kosztuje ok. 265 zł. Dawka dzienna wynosi ok. 80 g. Dzienna dawka kosztuje nas w ten sposób 1,41 zł, zaś cały worek wystarczy na ponad 187 dni.

Orijen Regional Red

Skład: Jak to w przypadku Orijenu, w składzie mamy 5% świeżej dziczyzny oraz 3% mięsa z bizona – reszta to wołowina, jagnięcina, podroby oraz ryby w formie świeżej i suszonej. Daje to 67% wspomnianych składników, a do tego tłuszcz jagnięcy, olej ze śledzia i jaja świeże. Resztę stanowi wypełnienie, m.in. dwa rodzaje soczewicy czy zielony groch.
Analityka: Karma zawiera 38% białka oraz 18% tłuszczu.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma dostępna jest w opakowaniach 2,27 kg, 6,8 kg oraz 13 kg. Opakowanie 6,8 kg kosztuje średnio ok. 220 zł. Dawka dla psa o wadze 5 kg to 75 g. Oznacza to, że karmy w takim worku wystarczy nam na 90 dni, zaś dzienna porcja kosztuje 2,43 zł.

Lucky’s Black Label Wild

Skład: Na karmę tę natknęłam się zupełnie przypadkowo, i od razu na myśl nasunęło mi się skojarzenie z alkoholem. Karma suszona jest w tradycyjnym piecu, i – jak zapewnia producent – ma ponad połowę składników pochodzenia zwierzęcego w suchej masie. Oznacza to, że, według składu, karma zawiera 53% dziczyzny, z czego część to suszone mięso, a część mięso zmielone, a następnie wysuszone. Producent zapewnia, że nie stosuje mączki mięsnej. Wypełnienie stanowi orkisz, którego jest 45%, a także amarantus w ilości 5%. Dla alergików należy dodać, że w składzie pojawiają się również suszone jaja.
Analityka: Można by się spodziewać, że karma, w której jest tak dużo mięsa, będzie miała i sporo białka oraz tłuszczu. Tymczasem białko jest na dość niskim poziomie – 20%. Podobnie jest z tłuszczem, którego mamy tutaj tylko 9%.
Cena, koszt, dawka i czas: Wygodne jest z pewnością to, że karma występuje w opakowaniach 200 g, 1 kg, 6 kg oraz 13 kg. Jako że sprawdzamy dawkowanie dla psa o wadze 5 kg, to zrobimy to na przykładzie średniego worka – 6 kg. Pies o tej wadze powinien dostać równo 100 g, co oznacza, że taki worek wystarczy nam na 60 dni. Koszt średniego worka to 129 zł, a więc dzienna dawka kosztuje nas 2,15 zł. Uwaga – karma jest trudno dostępna.

Nero Gold Venison & Potato

Skład: Karma ma w sobie minimum 21% suszonego mięsa z sarny, co już jest dobrym znakiem. Wypełnienie stanowią ryż oraz ziemniaki, w sumie w ilości minimum 20%. Dodatki to przede wszystkim wątroba z kurczaka, len, drożdże, chrząstka czy skorupiaki. Skład nie jest zbyt przesadzony i bogaty, co można przyjmować za zaletę.
Analityka: Karma ma stosunkowo niewiele białka, bo jest w zasadzie dolna granica dla mniej aktywnego psa – 20%. Tłuszczu ma dwa razy mniej, czyli 10%, co jest ilością standardową.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę kupić można w trzech opakowaniach – 800 g,  2,5 kg oraz 12 kg. Największe opakowanie kosztuje 185 zł, zaś dawkowanie dla dorosłego, 5 kg psa to 90 g. Oznacza to, że karma w większym worku wystarczy nam na 133 dni. Cena dziennej dawki to 1,39 zł.

Sprawdź, jak Małemu Białemu smakowała karma Nero Gold Venison & Potato Więcej…

N&D bez zboża dzik z jabłkiem

Skład: W składzie dominuje mięso z dzika bez kości w formie świeżej, stanowiące 22%, a także mięso suszone z dzika (20%). Dodatkowym składnikiem jest kurczak, a także śledzie – zarówno w formie mięsa, jak również tłuszczu czy oleju. Wypełniaczem są przede wszystkim ziemniaki, a także inne warzywa oraz owoce w ilościach raczej śladowym.
Analityka: Karma ma bardzo dużo białka – na granicy aż 40%! Sporo jest również tłuszczu – 18%, co sprawia, że karma jest dość kaloryczna, a więc trzeba raczej uważać z dawkowaniem.
Cena, koszt, dawka i czas: Średnia dawka dla psa o wadze 5 kg to ok. 90 g (między 65 a 115). W sklepach znajdziemy worki 800 g, 2,5 kg, 7 kg oraz 12 kg. Karma podzielona jest na odpowiednią dla ras małych oraz średnich i dużych, ale skład pozostaje ten sam. Worek 7 kg kosztuje 155 zł. Karmy wystarczy nam w takiej sytuacji na 77 dni, a koszt dziennej dawki to 1,99 zł. Sprawdź, gdzie kupisz tę karmę w największym worku.

N&D BEZ ZBOŻA dynia, DZIK i JABŁKo

Skład: Podstawą jest świeże mięso z dzika (24%) oraz mięso suszone (22%). Głównym wypełniaczem jest skrobia grochowa (20%), zaś jednym z podstawowych dodatków – dynia (5%). Warto dodać, że w składzie, prócz oleju rybiego, są tłuszcz z kurczaka oraz suszone jajka.
Analityka: Karma ma 30% białka oraz 18% tłuszczu, co czyni ją dość atrakcyjną w naszych oczach.
Cena, koszt, dawka i czas: Średnia dawka dla psa o wadze 5 kg to ok. 75 g (między 55 a 95) W sklepach znajdziemy worki 800 g, 2,5 kg, 7 kg oraz 12 kg. Karma podzielona jest na odpowiednią dla ras małych oraz średnich i dużych, ale skład pozostaje ten sam. Worek 7 kg kosztuje ok. 139 zł. Karmy wystarczy nam w takiej sytuacji na 93 dni, a koszt dziennej dawki to 1,49 zł.

ZIWIPEAK DAILY DOG CUISINE z dziczyzną

Skład: Jak można się domyślać, za cenę tej karmy każdy rozsądny człowiek oczekuje czegoś bardzo wartościowego. Producent zapewnia, że karma w 85% składa się z mięsa, które stanowi dziczyzna (mięso, płuca, wątroba, żołądki, serca i nerki). Kolejne 3% karmy stanowią małże nowozelandzkie, i w zasadzie to by było prawie na tyle, jeśli chodzi o skład. Karma jest naturalnie konserwowana i suszona na świeżym powietrzu, przynajmniej według zapewnień producenta. Karma ta jest monoproteinowa
Analityka: Karma zawiera sporo, bo 34%, białka. Bardzo dużo jest też tłuszczów – aż 26%, co w niektórych karmach stanowi górną ilość zawartości samego białka.
Cena, koszt, dawka i czas: Karma ta dostępna jest  w opakowaniach 1 kg, 2,5 kg i 5 kg, ale obecnie (początek 2017 r.) w sprzedaży są jedynie opakowania 1 kg. Opakowanie 1 kg kosztuje zawrotne 131 zł, zaś dawkowanie dla bardziej aktywnego, 5 kg psa to 75 g. Oznacza to, że opakowanie wystarczy nam na 13 dni, zaś dzienna dawka kosztuje… 9,83 zł. Uwaga, karma jest co jakiś czas kiepsko dostępna.

Brit Care New Sensitive Venision & Potato

Skład: 36% stanowi dziczyzna, a niewiele mniej, bo 35% – ziemniaki. Dodatkami są tłuszcz z kurczaka, a także olej z łososia. Ciekawe uzupełnienie stanowią muszle skorupiaków morskich oraz ostropest plamisty.
Analityka: Karma zawiera średnie ilości białka (25%) oraz tłuszczu (14%).
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 1 kg, 3 kg i 12 kg. To największe kosztuje ok. 165 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 80 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy nam na równe 150 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to 1,10 zł. Warto dodać, że karma często bywa w promocjach – przed zakupem porównaj jej ceny.

Zajrzyj również do spisu karm monoproteinowych, gdzie znajdziesz m.in. stary skład karmy Brit Care Venison & Potato Więcej…

Wolfsblut Dog Blue Mountain

Skład: Niestety skład ma jedną wagę: żadnych wartości procentowych. Mimo to, w kolejności pojawiania się w spisie, na pierwszym miejscu stoi suszona dziczyzna, potem wypełniacz – ziemniaki, a następnie suszone mięso królicze. Z dodatków odzwierzęcych mamy jeszcze tłuszcz jagnięcy (ciekawostka, rzadko spotykany) i wątrobę jagnięcą. W składzie pojawia się sporo różnych warzyw, owoców i ziół.
Analityka: Karma zawiera 30% białka oraz 16% tłuszczu, więc jest dość kaloryczna – idealnie dla psa aktywnego.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 500 g, 2 kg i 15 kg. To największe kosztuje ok. 300 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 100 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy nam idealnie na 150 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to dokładnie 2 zł.

WOLFSBLUT Dark Forest

Skład: Znów brak wartości procentowych, a dodatkowo na pierwszym miejscu – bataty. Potem mamy świeżą i suszoną dziczyznę, następnie znów wypełniacz – tym razem tradycyjne ziemniaki. Tutaj również pojawia się tłuszcz jagnięcy oraz wątroba jagnięca. Mamy również taurynę, spirulinę i sporo warzyw, owoców oraz ziół.
Analityka: Karma zawiera 20% białka oraz 10% tłuszczu, a taki skład podyktowany jest faktem, iż polecona została dla psów z problemami z przyswajaniem pokarmu.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 2 kg, 7,5 kg i 15 kg. To największe kosztuje ok. 280 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 100 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy na 150 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to 1,87 zł – znajdź karmę w najniższej cenie, zwłaszcza przy dużym opakowaniu (np. dla większej ilości psów).

Purizon Venison & Rabbit

Skład: Na pierwszym miejscu stoi dziczyzna (20%), potem mamy 10% suszonego mięsa z królika, 10% świeżego łososia bez ości, 10% kaczki i 9% suszonego drobiu. Następnie występują suszone słodkie i zwykłe ziemniaki oraz białko grochu i ziemniaczane. Potem jeszcze 4% tłuszczu z kaczki, 3% suszonego śledzia i 3% piersi kaczki oraz 0,5% tranu z łososia i… jajka ekologiczne. W sumie składników pochodzenia zwierzęcego jest aż ok. 70%, przy czym przy takiej różnorodności składu warto uważać w przypadku psów alergicznych.
Analityka: Karma zawiera 38,5% białka oraz 15% tłuszczu.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 400 g, 2 kg i 12 kg. To największe kosztuje ok. 230 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 100 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy na 120 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to 1,92 zł.

Wolf of Wilderness Adult Sunny Glade

Skład: Pierwsze miejsce w składzie zajmuje aż 41% mięsa drobiowego. Następnie mamy suszone kawałki ziemniaków i 16% białka drobiowego, po części suszonego i hydrolizowanego. Potem jest 4% białka z jelenia w formie suszonej (co stanowi, jak mniemam, dodatek dziczyzny). Następnie same wypełniacze, zioła i dodatki. Tłuszcz pochodzi z drobiu oraz łososia; w składzie jest również ten słonecznikowy. Tę karmę można z powodzeniem nazwać drobiową z dodatkiem jelenia.
Analityka: Karma zawiera 25% białka oraz 15,5% tłuszczu.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 1 kg, 4 kg i 12 kg. To największe kosztuje ok. 200 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 90 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy na 133 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to 1,5 zł.

Bosch Plus Mini Sarnina i Ziemniak

Skład: Na wstępie zaznaczę, że karma jest monoproteinowa i dedykowana zwierzętom z problemami na tle alergii pokarmowej albo nietolerancji – nie jest jednak uznawana za klasyczną karmę weterynaryjną. W składzie mamy 40% sarny, a następnie wypełnienia w formie m.in. skrobi ziemniaczanej, białka ziemniaczanego, grochu suszonego czy ziemniaków suszonych. Niestety jest również dodatek tłuszczu drobiowego, co w przypadku ostrzejszych alergii może być problematyczne.
Analityka: Karma zawiera 24% białka oraz 14% tłuszczu.
Cena, koszt, dawka i czas: Karmę znalazłam w opakowaniach 1 kg i 2,5 kg. To większe kosztuje ok. 70 zł. Dawkowanie dla psa o wadze 5 kg to 85 g. To oznacza, że takie opakowanie wystarczy na 29 dni, zaś koszt dziennej dawki karmy to 2,38 zł. Ta opcja może być wygodna dla małych psów, które muszą przejść dietę eliminacyjną – porównaj oferty.

UWAGI

Zajrzyjcie również do zestawienia monoproteinowych, rybnych karm bezzbożowych oraz sprawdźcie, dlaczego tańsze opakowanie nie oznacza niższego kosztu karmienia zwierzaka.
Warto dodać, że do karm z dziczyzną zalicza się również szereg produktów marki Taste of The Wild, m.in.:

  •  Appalachian Valley (dla małych ras, z dziczyzną, jagnięciną, jajkami i kaczką),
  • Pine Forest (z dziczyzną, jagnięciną i roślinami strączkowymi),
  • Wild Southwest Canyon (z  jagnięciną, wołowiną, dziczyzną oraz rybami),
  • High Prairie (z bizonem, dziczyzną – bezglutenowa).

Nie opisuję ich osobno z uwagi na dwie rzeczy: trudno jest znaleźć dokładne dawkowanie w gramach, a także skład nie jest jasno opisany (tzn. nie ma żadnych wartości procentowych). Warto brać je jednak pod uwagę podczas wyszukiwania karm z dziczyzną.

Wpis zaktualizowany w styczniu 2017 r.
Close Menu