Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy Twój pies śni, gdy porusza łapami i wydaje z siebie zduszone szczekanie… odpowiedź na znajdziesz w tym wpisie. Dowiesz się też, ile pies właściwie powinien spać, czy może cierpieć na zaburzenia snu i dlaczego wiele psów zwija się w kulkę zanim uśnie.
1. Pies powinien spać przynajmniej 12 godzin
Oczywiście nie ma określonych limitów, bo wiele zależy od wieku psa, jego stylu życia oraz charakteru. Dla własnego zdrowia pies powinien spać około trzynaście godzin na dobę. To pozwala mu na regenerację i wypoczynek. Co ciekawe, dłużej śpią szczenięta oraz psy starsze – nawet do dwudziestu godzin. Nie ma to jednak wiele wspólnego z tym, czy pies śni ani o czym.
2. Czy pies śni?
Tego nie wiemy na pewno – dopóki któryś pies nie opowie nam swojego snu. Badania wskazują jednak, że pies śni, a przynajmniej podczas jego snu zapis pracy fal mózgowych jest podobny do ludzkiego w momencie śnienia.
3. Możemy się domyślać, o czym pies śni
Choć nie przeprowadzono badań na psie, to zrobiono to w przypadku szczurów oraz kotów. Zbadano ich fale mózgowe podczas naturalnych czynności w dzień (w przypadku szczurów – przechodzenia przez labirynt; w przypadku kotów – zabawy w polowanie), a następnie to samo badanie przeprowadzono podczas snu. Ukazała się praktycznie taka sama aktywność mózgu. To sugeruje, że pies śni przede wszystkim o tym, co dzieje się w jego życiu w dzień. Jest więc trochę prawdy w powiedzeniu, że pies śni o pogoni za króliczkiem – o ile faktycznie za nim gonił w ostatnim czasie.
4. Nie każdy pies śni tak samo często
Badania wskazują na to, że o wiele częściej śnią szczenięta oraz psy w starszym wieku aniżeli psy w kwiecie wieku. Może wynikać to na przykład z tego, że… po prostu śpią więcej. Ale to nie wszystko! Obserwacje naukowców sugerują, że na to, jak i ile pies śni, wpływa również jego rozmiar. W przypadku ras miniaturowych psy śnią nawet kilka razy częściej niż rasy olbrzymie.
5. Dlaczego mój pies szczeka i biega w czasie snu?
Wynika to z fazy REM, która u dorosłych psów obejmuje do 12% całego czasu snu. W tej fazie większe mięśnie są zablokowane z powodu paraliżu sennego, podczas gdy mniejsze nadal odbierają sygnały z mózgu. To sprawia, że pies co prawda nie chodzi, ale próbuje przebierać łapami w pozycji na boku. Można się zastanawiać w tym momencie, czy pies śni. Ale… może niekoniecznie. Stale powtarzane są badania, które mogą wskazywać na to, że ruchy podczas fazy REM są efektem rozwoju mózgu i swoistego “testu” dla odruchów neurologicznych.
6. Wzorzec snu jest inny u psów niż u ludzi
Człowiek z zasady potrzebuje rutyny, aby móc usnąć o podobnych porach. Psy z kolei wypracowały sobie mechanizm, który pozwala im czuwać, gdy jest to potrzebne, a następnie zasnąć, gdy przychodzi na to czas. Zaburzenie tej zdolności i stałe czuwanie jest znakiem, że pies cierpi na problemy behawioralne, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Typowo psi wzorzec snu widać dobrze u psów pracujących w pierwotnych warunkach, np. pasterskich. Psy w górach – te biegające przy stadach – bardziej czuwają niż śpią.
7. Czy należy budzić psa, gdy szczeka i biega przez sen?
Według specjalistów – raczej nie. Faza REM jest istotnym elementem higieny snu, i choć nie przeprowadzono badań na samych psach, to wiadomo, że jej stała deprywacja prowadzi nawet do śmierci w przypadku szczurów. Co więcej, sen w czasie fazy REM jest bardzo mocny, dlatego nagłe wybudzenie psa może spowodować u niego niezamierzoną, zupełnie intuicyjną reakcję polegającą na przykład na próbie ugryzienia budzącej go osoby. Lepiej pozwolić na to, aby pies śnił.
8. Pies zwija się w kulkę przed snem – dlaczego?
Prawdopodobnie dlatego, że jest to atawizm. Psy w ten sposób chronią swoje narządy wewnętrzne przed atakiem. Dodatkowo pozwala im to również kumulować ciepło, a więc zwiększa szanse przeżycia w nieprzyjaznym środowisku. W ten sposób sypiają również często psy zestresowane albo po prostu niepewne. I te, którym jest zimno. Jako ciekawostkę dodam, że wiele psów chce spać z właścicielami, bo tak czuje się… bezpieczniej. I nie jest prawdą, że kiedyś psy sypiały w budach – przede wszystkim przez wiele lat sypiały ze swoimi właścicielami jako obrońcy i wczesny sygnał ostrzegający przed niebezpieczeństwem. Z uwagi na wyższą temperaturę ciała psy miały też zapewniać ciepło w chłodne noce.
9. Noce w DT pomagają redukować stres u psów w schronisku
To ciekawe wnioski, bo właściwie w Polsce nie robi się tego typu akcji. Okazuje się, że psy schroniskowe śpią maksymalnie 11 godzin, z czego niewielka część tego czasu to sen relaksujący i pozwalający na regenerację. Powoduje to również zwiększony poziom kortyzolu, wraz ze wszystkimi negatywnymi skutkami tej sytuacji. Badania udowodniły, że nawet jedna noc spędzona w domu wolontariusza znacznie zmniejsza poziom kortyzolu i sprawia, że pies przez jakiś czas sypia dłużej i lepiej również po powrocie do schroniska, co wpływa na jego zdrowie, ale i zachowanie.
10. Pies może cierpieć na zaburzenia snu
A niektóre przyczyniły się nawet do leczenia takich samych zaburzeń u ludzi. Mowa tutaj o narkolepsji, czyli napadowym występowaniu fazy REM podczas aktywności dziennej. Naukowcom udało się znaleźć przyczynę narkolepsji u psów, a następnie zastosować leczenie, które sprawdziło się zarówno w ich przypadku, jak też u ludzi. Nie każdy pies śni zdrowo. Prócz tego czworonogi cierpią również na bezsenność (choć zwykle spowodowaną inną dolegliwością, w tym zaburzeniami behawioralnymi), swoistą formę lunatykowania (łącznie z wbieganiem w ściany), a także bezdech. Ta ostatnia dolegliwość dotyka przede wszystkim zwierząt otyłych, z zapadaniem tchawicy czy przedstawicieli ras brachycefalicznych.
Znaliście te ciekawostki o psim śnie? Która z nich jest dla Was najbardziej fascynująca?
- https://www.sciencedaily.com/releases/1999/08/990809081909.htm
- https://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140929153948.htm
- https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190401121814.htm
- https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170907144553.htm
- https://www.sleepfoundation.org/articles/animals-sleep-there-human-connection
- https://www.psychologytoday.com/intl/blog/canine-corner/201010/do-dogs-dream
- https://www.sleep.org/articles/how-much-do-dogs-sleep/
- https://www.petmd.com/dog/general-health/do-dogs-dream