Do schronisk trafia coraz więcej psów w typie jack i parson russell terriera. To oczywisty wpływ pseudohodowli, do których polskie państwo i prawo przyłożyło rękę – niestety, nie ma co się spodziewać, że będzie inaczej. Czasami również, choć rzadziej, domów szukają dorosłe, rodowodowe JRT i PRT, a także psie podrostki.
Czego się spodziewać po JRT i PRT do adopcji?
Przede wszystkim należy pamiętać, że pies ten – bardziej bądź mniej w przypadku psów bez rodowodu – jest terierem. Oznacza to, że głównymi cechami jego osobowości są upór, zaciętość, doskonała zdolność do nauki, choć głównie rzeczy, które psu pasują, a właścicielowi się nie podobają. Dobrze wychowany – będzie świetnym towarzyszem dla aktywnej rodziny. Zazwyczaj jednak psy, które szukają domów, mają problemy z zachowaniem: są agresywne/nieprzyjazne do innych zwierząt, nie akceptują towarzystwa dzieci, warczeniem i zębami próbują wyegzekwować swoje prawo do różnych rzeczy w domu, bywają zaborcze, jeśli chodzi o zabawki czy jedzenie, bywają zbyt reaktywne, nadaktywne, nie potrafią się wyciszyć czy zostać same w domu. Problemy, z którymi styka się właściciel psa z adopcji, w przypadku terierów zwykle są nasilone, a to właśnie przez wzgląd na terierowy charakter.
Czego zwykle potrzebuje terier?
Takich rzeczy jest kilka. Przede wszystkim jest to dyscyplina połączona z rozsądnym wychowaniem bez przemocy – więcej da się zyskać w oczach psa, gdy się go przechytrzy, niż gdy będzie próbowało się wyegzekwować coś siłą. Następnym elementem zdecydowanie jest aktywność fizyczna, dzięki której pies może „spuścić parę”. Nie mniej ważne pozostają konsekwencja i cierpliwość – bez nich nie zabrnie się zbyt daleko w życiu z terierem. Istotna jest aktywność psychiczna – pies, który będzie tylko biegał, a nie będzie miał wyzwań umysłowych, będzie nadal uciążliwy. W przypadku większości JRT i PRT z adopcji istotne jest również nauczenie psa odpowiedniego wyciszenia w warunkach domowych, ponieważ psy te mają skłonność do zbytniej, nieposkromionej aktywności, która jest uciążliwa dla właściciela, ale i dla samego czworonoga.
Zasady zgłaszania psa do adopcji
Jeśli masz pod opieką do adopcji psa w typie JRT bądź PRT, albo jeśli jesteś hodowcą, szukającym nowego domu dla konkretnego psa – napisz! W pierwszym przypadku pamiętaj jednak, że JRT i PRT to nie tylko biały pies w łatki, ale również odpowiedni charakter, cechy wyglądu, wielkość, waga. Jeśli dany pies nie przypomina w niczym ras – nie zostanie dodany na stronę, bo chcemy skupić się jedynie na przedstawicielach tych dwóch ras. Jeśli jesteś hodowcą – pamiętaj, nie ogłaszamy psów należących do hodowców zrzeszonych poza FCI (w Polsce: ZKwP), zdecydowanie nie ogłaszamy miotów, nie pośredniczymi w odsprzedaży psa – szukamy psu nowego domu.
Jakie podać dane, aby zgłoszenie zostało przyjęte?
– imię psa (w przypadku psów z hodowli możliwe, acz niekonieczne, dodanie przydomku);
– wiek (w przypadku psów z hodowli – data urodzenia);
– opis zewnętrzny psa (np. waga, wzrost, rodzaj szaty);
– krótko opisana historia psa (gdzie dotychczas był, co o nim wiadomo);
– opis charakteru (i tutaj bezwzględnie: stosunek do ludzi, dzieci, psów i innych zwierząt; informacje na temat zostawania samemu w domu; czy pies zachowuje czystość; jak wygląda poziom jego przeszkolenia w podstawowych względach – chodzenie na smyczy, przywołanie; ew. problemy behawioralne – ukrycie ich powoduje w większości przypadków zwrot psa z adopcji);
– dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za psa;
– zdjęcia – przynajmniej jedno, max 4; ważne, aby były dobrej jakości;
– miejsce obecnego pobytu psa;
– przeznaczenie – czy dom wystawowy (dotyczy jedynie hodowli), sportowy, z doświadczeniem itd.
Dzięki takiemu zestawieniu będzie łatwiej znaleźć pożądane informacje, a adoptujący łatwiej oceni, czy jest to pies dla niego. W razie czego – służę umowami adopcyjnymi, wsparciem, pomocą w kwestiach adopcji.
Proszę również o informację zwrotną, gdy pies znajdzie dom/zmienią się warunki. Liczymy, że adopcje będą kończyć się pozytywnie.
Zgłoszenia psów można wysyłać na adres: redakcja@bialyjack.pl
Obecnie domu szukają: